2019 جولای 20

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. احتمالا به خاطر دارید (۶۵ درصد) از متخصصین انتظار داشتند که دلار بیش از این تقویت شود و نمودار این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۱.۱۱۵۰-۱.۱۲۰۰ بلغزد. این جفت‌ارز پایین رفت و در شب ژوییه‌ی ۱۶-۱۷ به سطح ۱.۱۲۰۰ رسید. اما قدرت خرس‌ها خشک شد و دو روز بعد، گاوها جفت‌ارز را به جایی بازگرداندند که در روز جمعه ۱۵ ژوییه آن‌جا بود؛ سطح ۱.۱۲۸۵. پس این جفت‌ارز برای هفته‌ی دوم متوالی، در کانالی نازک بود که نوسان‌ها را به ۱.۱۱۹۰ تا ۱.۱۲۸۵ محدود می‌کرد. دلیل این لختی (که احتمالا آرامش پیش از طوفان باشد) تعطیلات تابستانی نیست؛ بلکه انتظار برای جلسه‌ی بانک مرکزی اروپا در ۲۵ ژوییه باعث می‌شود تا بازار تا این حد به زحمت حرکت کند. احتمالا بانک مرکزی اروپا در این جلسه نرخ بهره را کم کند.
 • GBP/USD. اگر به نمودار روزانه نگاه کنید، می‌توانید بگویید که پوند در هفته‌ی گذشته اصلاح تکنیکال دیگری را تجربه کرد. دلیل این اصلاح، داده‌های قدرتمندی است که شاخص‌های دستمزد و خرده‌فروشی در بریتانیا منتشر کرده‌اند. اما از نظر کلی، همه‌چیز دقیقا همان‌طوری جلو رفت که اکثریت (۶۰ درصد) از متخصصین انتظار داشتند. این جفت‌ارز که از میانه‌ی ماه مارس در روندی نزولی به سر برده است، ابتدا خط حمایت ناحیه‌ی ۱.۲۴۴۰ را لمس کرد و سپس آن را شکست تا به کف سوم ژانویه‌ی ۲۰۱۹ برسد؛ خط ۱.۲۴۰۵. سپس، ۲۵ نقطه پایین‌تر رفت و با لمس کردن کف ۱.۲۳۸۰، به سمت بالا بازگشت. بخشی از اصلاح این بود که جفت‌ارز مورد بحث، حدود ۱۸۰ نقطه بالا رفت و هفته را در ناحیه‌ی ۱.۲۵۰۰ تمام کرد.
 • USD/JPY. به طور کل، نیروهایی که روی جفت‌ارز تاثیر می‌گذاشتند، شباهت بسیاری با پیش‌بینی تحلیل‌گران داشتند. اما نوسان‌ها اندکی از انتظارات کمتر بودند. بنابراین برخلاف پس‌زمینه‌ی رشد شدید شاخص میانگین صنعتی داو جونز، یک سوم متخصصین منتظر بودند تا این جفت‌ارز در ابتدای هفته به ناحیه‌ی ۱۰۸.۵۰-۱۰۹.۰۰ صعود کند. اما گاوها، تنها توانستند این جفت‌ارز را به ارتفاع ۱۰۸.۳۷ ببرند. سپس فرمان به دست خرس‌ها افتاد و همان‌طور که ۷۰ درصد از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کردند، جفت‌ارز به سمت پایین رفت تا به کف‌های ماه ژوئن در ناحیه‌ی ۱۰۶.۷۵-۱۰۷.۰۰ برسد. ولی در اینجا هم هدف را با ۲۰ نقطه اختلاف از دست داد. نزول در ۱۰۷.۲۰ متوقف شد. این اتفاق، باعث شد تا یک بار دیگر روند معکوس شود و جفت‌ارز، انتهای هفته را در حوالی ۱۰۷.۷۰ ببیند.
 • ارزهای دیجیتال. مقامات ایالات متحده، به معنای واقعی کلمه در مقابل تلاش‌های فیس‌بوک برای راه‌اندازی ارز دیجیتال خودش به نام Libra قرار گرفته‌اند. به علاوه کمیته‌ی خدمات مالی مجلس نمایندگان، در حال آماده کردن لایحه‌ای است که اجازه ندهد شرکت‌های بزرگ (با درآمد سالانه‌ی بالاتر از ۲۵ میلیون) مثل گوگل، ارز دیجیتال راه بیاندازند. اگر ترامپ این قانون را امضا کند، کسانی که آن را زیر پا بگذارند روزانه ۱ میلیون دلار جریمه پرداخت خواهند کرد. شاید درآمد فیس‌بوک از Libra بیش از این مبلغ باشد؛ اما به احتمال زیاد قید این پروژه را بزند تا بیش از این با مقامات سرشاخ نشود.
  برخلاف این پس‌زمینه، بیت‌کوین باز هم پایین آمد و کف چهار هفته‌ای ۹۰۸۰ دلار را زد. پس از آن اصلاحی رو به بالا انجام شد که در نتیجه‌اش، ضرر جفت‌ارز BTCUSD کاهش پیدا کرد و ظرف ۷ روز، به حدود ۱۱ درصد رسید.
  ایتریوم و ریپل هم پایین رفتند. ولی لایت‌کوین توانست در نیمه‌ی دوم هفته به مقادیر اصلی‌اش بازگردد. در ابتدای نیمه‌ی دوم آگوست، سرمایه‌گذاران به این نتیجه رسیدند که این ارز دیجیتال جایگزین ارزشی بیش از قیمتش دارد و شروع به خریدنش کردند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. هنوز هم این انتظار که بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو نرخ بهره را کم کنند، بر بازارها حکمرانی می‌کنند. همان‌طور که گفتیم، بازار این موضوع را نادیده نگرفته است که نهاد ناظر اروپایی در روز سه‌شنبه ۲۵ ژوییه، افزایش نرخ‌ها را اعلام خواهد کرد. البته بسیاری از متخصصین باور دارند تا انتهای سپتامبر، نرخ بهره همین‌طور صفر باقی می‌ماند. در صورتی که احتمال اول رخ دهد، این جفت‌ارز می‌تواند با شدت به سمت پایین برود. در صورتی که احتمال دوم صادق شود، انتظار نخواهد رفت که نوسان‌های تند و تیزی در نمودار به وجود بیاید. به علاوه و علی‌رغم کاهش رشد اقتصادی، شرایط در ناحیه‌ی یورو آن‌چنان بد نیست. قیمت تولید‌کننده‌ها هنوز در حال افزایش است و مازاد عملیات فعلی در ژوئن حدود ۳۰ میلیارد یورو بود (در مقایسه با ۲۲.۵ میلیارد یوروی ماه آوریل). و این موضوع، در کنار جنگ‌های تجاری قرار گرفته است!
  آیا جالب است که ببینیم ایالات متحده در این شرایط چه می‌کند؟ ترامپ با عصبانیت در توییتر خودش نوشته است که سیاست تسهیل کمی بانک مرکزی اروپا و تضعیف یورو در برابر دلار، به اروپا این اجازه را می‌دهد که «ناعادلانه، رقابتی ساده‌تر را با ایالات متحده داشته باشد». وی همچنین نوشته است: «اروپا سال‌هاست که این کار را انجام می‌دهد و از زیرش قسر در می‌رود؛ چین و دیگران هم همراهی‌اش می‌کنند!» همین موضوع هم باعث شد تا انتظار سرمایه‌گذاران برای این که دلار تضعیف شود و فدرال رزرو نرخ بهره را بشکند، افزایش پیدا کند.
  ترازوها به نفع کدام پایین می‌رود؟ دلار یا یورو؟ سوالات از پاسخ‌ها بیشتر هستند. به علاوه، بیانیه‌های وزیر خزانه‌داری ایالات متحده استفان منوچین هم مستقیما با آن‌چه ترامپ می‌نویسد و می‌گوید مخالفت می‌کند. به همین خاطر، اخیرا و پس از نشست وزیران اقتصاد G7 در فرانسه، منوچین روزنامه‌نگاران را مطمئن ساخت که در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای تغییر سیاست دلار قوی وجود ندارد.
  در همین حین، اکثریت قاطع (۷۵ درصد!) از متخصصین انتظار دارند که این جفت‌ارز به ارتفاع ۱.۱۳۵۰-۱.۱۴۱۵ برسد. نزدیک‌ترین خط مقاومت در ۱.۱۲۸۵ است.
  ۲۵ درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران، ۹۰ درصد از اسیلاتورها و تمامی شاخص‌های روند در نمودار روزانه قویا با این‌ها مخالفند. آن‌ها انتظار دارند که این جفت‌ارز تا کف‌های بهاری ناحیه‌ی ۱.۱۱۰۰-۱.۱۱۱۵ پایین بیاید.
  رویدادهایی هم وجود دارند که ممکن است بر روندهای کوتاه‌مدت تاثیر بگذارند. در این هفته، می‌توانیم به انتشار داده‌های پیش رو اشاره کنیم: نتایج تحقیقی درباره‌ی وام‌های بانکی در ناحیه‌ی یورو در ۲۳ ژوییه، شاخص کسب و کار Makrit برای آلمان اروپا در ۲۴ ژوییه، داده‌های سالانه‌ی تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در ۲۶ ژوییه.
 • GBP/USD. در روز سه‌شنبه، صورتجلسه‌ی نشست کمیته‌ی سیاست‌گذاری مالی بریتانیا منتشر خواهد شد. اما احتمالا، بازار این سند نه‌چندان مهم را آن‌چنان به حساب نخواهد آورد. چرا که در همان روز، رویداد دیگری هم به وقوع خواهد پیوست که بسیار اهمیت دارد. در روز ۲۳ ژوییه، حزب محافظه کار بریتانیا شمارش آرا را تمام خواهد کرد و نخست‌وزیر جدید بریتانیا را مشخص می‌کند. در نظر داشته باشید که دو نامزد اصلی برای این سمت وجود دارند. شهردار پیشین لندن و وزیر پیشین خارجه بوریس جانسون، و وزیر امور خارجه‌ی فعلی جرمی هانت. سرنوشت برگزیت به این بستگی دارد که کدام‌یک از این افراد نخست‌وزیر شود؛ این که چه فرآیندی را طی کند، این که به پایان برسد یا خیر و این که با چه شرایطی تمام شود.
  اکثر تحلیل‌گران (۶۵ درصد) انتظار دارند که پوند تقویت شود و این جفت‌ارز، تا ناحیه‌ی ۱.۲۶۵۰-۱.۲۷۵۰ بالا برود. نزدیک‌ترین ناحیه‌ی مقاومت در ۱.۲۵۷۵ است. ۳۵ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین باور دارند که این جفت‌ارز پیش از بالا رفتن، باید  به ناحیه‌ی ۱.۲۳۸۰-۱.۲۴۰۵ بازگردد. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه موقعیتی بسیار مثبت‌تر می‌گیرند. بنا بر پیش‌بینی او، جفت‌ارز مورد بحث می‌تواند ظرف دو هفته، حمایت ناحیه‌ی ۱.۲۴۰۰ را بشکند و ۲۰۰ نقطه‌ی دیگر پایین بیاید.
 • USD/JPY. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه‌ی این جفت‌ارز حرکتی را در حدود ۱۰۶.۷۵-۱۰۸.۳۵ پیش‌بینی می‌کنند و می‌گویند بعد از آن، تا ارتفاع ۱۰۹.۰۰ بالا خواهد رفت. اما تنها ۴۰ درصد از متخصصین با این پیش‌بینی موافقند. نظر آن‌ها بر اساس داده‌های اقتصاد خردی است که اخیرا منتشر شده‌اند.
  احتمالا به خاطر دارید که هدف بانک ژاپن، نرخ تورم ۲ درصد است. اما دستیابی به این هدف تنها می‌تواند در رویا وجود داشته باشد. تورم ماه ژوئن ۲۰۱۹ دقیقا مثل یک سال قبل و تنها ۰.۷ درصد بود. در چنین شرایطی، نهاد ناظر ژاپنی می‌تواند درباره‌ی پایین آوردن نرخ بهره فکر کند. چرا که همکاران آن‌ها در ناحیه‌ی آسیا-اقیانوسیه از قبل این کار را کرده‌اند؛ استرالیا، هند، اندونزی و کره‌ی جنوبی.
  شصت درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران بر این باورند که چنین حرکتی، از بانک ژاپن بعید است. از نظر آن‌ها، احتمال این که نرخ دلار در نشست ۳۱ ژوییه‌ی فدرال رزرو پایین بیاید، بسیار بالاتر است. در این حالت، جفت‌ارز مورد بحث تنها می‌تواند به افق ۱۰۶.۷۵ برود و همچنین، آن را بشکند تا به کف ماه ژانویه‌ی ۲۰۱۹ در ناحیه‌ی ۱۰۵.۰۰ برسد. نود درصد از اسیلاتورها و تمامی شاخص‌های نمودار روزانه در حال گرایش به سمت خرس‌ها هستند.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۲ تا ۲۶ ژوییه سال ۲۰۱۸1

 • ارزهای دیجیتال. در انتهای روز جمعه ۱۹ ژوییه، جفت‌ارز BTC/USD در ناحیه‌ی حمایت قدرتمند چهار هفتگی ۱۰۵۰۰ دلار بود .البته الان دیگر این ناحیه نقش مقاومت را دارد. و با وجودی که فرموله کردن هر نظر مشخصی در این لحظه ناممکن است، ولی با رفتن به تحلیل میان‌مدت اکثریت قریب به اتفاق متخصصین (۶۵ درصد) می‌گویند این جفت‌ارز رشد خواهد کرد.
  در این مورد مشکلات فیس‌بوک، گوگل و شرکت‌های بزرگ دیگر برای ارزهای جایگزین خودشان می‌تواند به نفع بیت‌کوین عمل کند. برخلاف Libra، بیت‌کوین ارزی توزیع‌شده است و به همین دلیل، دولت ایالات متحده نخواهد توانست کسی را به خاطر آزاد شدنش سرزنش، یا تحت مقررات خودش درآورد. به علاوه، تئوری‌های توطئه هم بار دیگر بیرون آمده‌اند که می‌گویند مشوق بیت‌کوین شخصی جز خزانه‌داری ایالات متحده نیست؛ شخصی که تلاش می‌کند هیچ رقیبی برای این ارز دیجیتال قد علم نکند.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید