2019 جولای 13

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. احتمالا به خاطر دارید که ۶۰ درصد از متخصصین، ناحیه‌ی ۱.۱۱۰۰-۱.۱۱۸۵ را به عنوان کف محلی در نظر گرفته بودند. از نظر ۴۰ درصد باقی‌مانده، خط حمایت ۱.۱۱۸۵ باید مانعی بسیار عظیم در خود می‌داشت. تحلیل‌گران هم انتظار داشتند که این جفت‌ارز به ۱.۱۲۷۵-۱.۱۳۲۰ بازگردد. دقیقا همین اتفاق افتاد. کف در ۱.۱۱۹۰ ثابت شد و پس از آن، جفت‌ارز دور زد و بازگشت تا حداکثر به ارتفاع ۱.۱۲۸۵ برسد. پس از آن اصلاحی صورت گرفت و جفت‌ارز مورد بحث، دوره‌ی معاملاتی ۵ روزه را در سطحی تمام کرد که پیوت‌پوینت نیمه‌ی اول تابستان بود؛ ۱.۱۲۷۰.
 • GBP/USD. نمودار خطی این جفت‌ارز در بازه‌ی روزانه شکلی پارابولیک را رسم می‌کند. از نظر کلی این شکل، دو پیش‌بینی اصلی متخصصین را منعکس می‌کند. چهل درصد از آن‌ها انتظار داشتند که جفت‌ارز تا کف‌های دسامبر-ژانویه‌ی ۲۰۱۸ نزول کند. نمودار هم تا ۱.۲۴۳۸ پایین رفت. پس از آن و همان‌طور که تحلیل‌گران انتظار داشتند، جفت‌ارز به سمت بالا رفت و مقاومت ۱.۲۵۷۵ متوقفش کرد.
 • USD/JPY. چهل درصد از تحلیل‌گران امیدوار بودند که این جفت‌ارز بتواند بر مقاومت ۱۰۸.۸۰ فائق آید و تا سطح ۱۰۹.۰۰-۱۰۹.۶۰ بالا برود. به نظر می‌رسید که این پیش‌بینی در حال واقع شدن است. اما این جفت‌ارز نتوانست خط ۱۰۹.۰۰ را لمس کند. نمودار تنها چند نقطه بالا رفت و سپس، پایین ریخت و به حمایت قدرتمند ژوئن-ژوییه‌ در ناحیه‌ی ۱۰۷.۸۵ بازگشت.
 • ارزهای دیجیتال. نوسان بسیار شدید بیت‌کوین ادامه دارد و سرمایه‌گذاران و معامله‌گران هم در تنشی مداوم به سر می‌برند. نوسان‌های ۱۰، ۱۵ و ۲۰ درصدی نه‌تنها کسی را پولدار نمی‌کنند، بلکه در کوتاه‌مدت همه را به خاک سیاه می‌نشانند. دلیل این موضوع در وهله‌ی اول بازار کم‌عمق است. هر بازیگر بزرگی که بخواهد سودش را تثبیت کند و هر خبر کوچک و بزرگی که بیرون بیاید، می‌تواند عاملی باشد که نرخ‌ها به شدت جهش کنند.
  برای مثال جروم‌پاول، رییس فدرال رزرو در روز چهارشنبه بیانیه‌ای داد که می‌گفت فیس‌بوک، تا پیش از این که کل مسائل مربوط به مجوزها را مرتفع نکند، نمی‌تواند ارز دیجیتالش موسوم به Libra را راه بیاندازد. همین موضوع هم باعث شد تا قیمت بیت‌کوین ۱۵ درصد افت کند. اگرچه به نظر می‌رسد که بیت‌کوین، باید از نبود رقبای قدرتمندی چون Libra سود ببرد و قیمتش بالاتر برود. در نتیجه روند رو به بالایی که از ابتدای هفته شروع شده بود، شکسته شد و جفت‌ارز به قیمت‌های ۷ ژوییه در ناحیه‌ی ۱۱۰۰۰-۱۱۸۵۰ بازگشت.
  ارزهای دیجیتال جایگزین، نسبت به بیت‌کوین تنش بسیار کمتری را بر می‌تابند. ایتریوم ۷ درصد، ریپل ۱۱ درصد و لایت‌کوین ۱۳ درصد از ارزشش را ظرف ۷ روز از دست داد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. انتظار می‌رود که فدرال رزرو نرخ بهره را کاهش دهد و بانک مرکزی اروپا هم سیاست‌های تسهیل پولی را در پیش گیرد. این انتظارات، به چرخاندن بازار ادامه می‌دهند. ترازو به نفع کدام پایین می‌رود؟ دلار یا یورو؟
  در آخرین پروتکلی که نهاد ناظر اروپایی منتشر کرده است، ریسک بالایی از کاهش رشد اقتصادی به چشم می‌خورد. اگر شرایط در آینده‌ی نزدیک بهتر نشود (و چرا باید بهتر شود؟)، بانک مرکزی اروپا هم باید طبق برنامه‌ی تسهیل کمی نرخ بهره را کاهش دهد و اوراق قرضه‌ی بیشتری بخرد. این موضوع حتما نباید در ۲۵ ژوییه اعلام شود. اما جلسه‌ی بانک مرکزی اروپا که برای این تاریخ معین شده است، باید در این باره کمی شفاف‌سازی کند.
  ممکن است باز هم سیاست تسهیل مالی در پی گرفته شود؛ اما این بار در ایالات متحده. جروم پاول، رییس فدرال رزرو در روز ۱۶ ژوییه کنفرانسی در پاریس خواهد داشت و سخنرانی‌اش این موضوع را روشن می‌کند. او در این جلسه، گزارشی خواهد خواند که ویژگی‌های سیاست مالی را در عصر پسارکود مشخص می‌کند. حس و حال این گزارش، می‌تواند روی نرخ دلار تاثیر زیادی بگذارد.
  رویداد مهم دیگری هم وجود دارد که روی جفت‌ارزهای دلاری تاثیر خواهد گذاشت؛ داده‌های رشد اقتصادی چین در فصل دوم سال ۲۰۱۹ میلادی. این داده‌ها در روز دوشنبه ۱۵ ژوییه منتشر خواهند شد و متخصصین انتظار دارند که رشد اقتصادی «کشور پادشاهی میانه» کاهش چشمگیری داشته باشد و همین موضوع، از ارز ایالات متحده حمایتی جدی به عمل بیاورد.
  شاخص‌ها و  اسیلاتورهای روند هم در نمودارهای چهار ساعته و روزانه به حالت آنتی‌فاز رفته‌اند. اگر تمام آن‌ها در نمودار ۴ ساعته سبز باشند، تصویرشان در نمودار روزانه دقیقا عکس این است.
  پیش‌بینی اکثر (۶۵ درصد) از متخصصین هم با رنگ قرمز آمیخته است. انتظار آن‌ها این است که دلار بیش از این تقویت شود و نمودار این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۱.۱۱۵۰-۱.۱۲۰۰ بلغزد. هدف بعدی خرس‌ها در ناحیه‌ی ۱.۱۱۰۰-۱.۱۱۱۵ است. گاوها هم هدف‌شان را روی بالا بردن جفت‌ارز تا لایه‌ی ۱.۱۳۵۰-۱.۱۴۱۰ گذاشته‌اند.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۵ تا ۱۹ ژوییه سال ۲۰۱۸1

 • GBP/USD. داده‌های بازار کار، میزان افزایش حقوق و بیکاری در بریتانیا، در روز ۱۶ ژوییه منتشر خواهد شد. در روز چهارشنبه ۱۷ ژوییه هم نرخ تورم این کشور را خواهیم فهمید. اما متخصصین از هیچ کدام این‌ها انتظار غافلگیری ندارند.
  شصت درصد از تحلیل‌گران به طور توامان می‌گویند که پوند دوباره خط حمایت ۱.۲۴۴۰ را لمس خواهد کرد و اگر موفق شود، به کف ۳ ژوییه سقوط خواهد کرد که روی خط ۱.۲۴۰۵ قرار گرفته است. بسیاری از شاخص‌ها روی نمودار روزانه و تحلیل‌های گرافیکی هم این تحلیل را می‌پذیرند.
  ۴۰ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین توصیه می‌کنند که پوزیشن‌ها برای خرید باز شوند. دو استدلال اصلی وجود دارد؛ افزایش اختلاف سود اوراق قرضه‌ی دولتی در بریتانیا و ایالات متحده، و افزایش قیمت نفت. هر دوی این فاکتورها باید پوند را بالا برانند. نزدیک‌ترین مقاومت روی ۱.۲۷۵۵ است و مقاومت بعدی، در ۱.۲۸۲۵ واقع شده است.  
 • USD / JPY. مشخص شده است که این جفت‌ارز، همبستگی آماری بسیار زیادی با بازار سهام ایالات متحده دارد و دقیقا سایه به سایه‌ی شاخص میانگین صنعتی داو جونز حرکت می‌کند. این شاخص برای اولین بار در تاریخ، جمعه‌ی گذشته از مرز ۲۷ هزار عبور کرد و به ۲۷۳۳۰ رسید. در مقابل، این جفت‌ارز هم تا ناحیه‌ی ۱۰۸.۵۰-۱۰۹.۰۰ رشد کرد. هدف بعدی ۱۰۹.۶۵ است. اما تنها ۳۰ درصد از تحلیل‌گران به این سناریو رای می‌دهند. اکثریت متخصصین (۷۰ درصد) و ۹۰ درصد از شاخص‌های روند نمودار روزانه انتظار دارند که این جفت‌ارز، تا کف ماه ژوئن پایین بیاید؛ کفی که در ناحیه‌ی ۱۰۶.۷۵-۱۰۷.۰۰ قرار دارد.
  تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، حرکتی جانبی را نشان می‌دهند. این حرکت در کانال ۱۰۷.۷۰-۱۰۹.۰۰ قرار دارد و احساسات گاوی آن را کنترل می‌کند.
 • ارزهای دیجیتال. نمودارهای چهارساعته و روزانه‌ی بیت‌کوین روندی جانبی و متراکم را در ۱۱۵۰۰-۱۲۰۰۰ نشان می‌دهند. اما نمودارهای هفنگی و ماهانه را می‌توان بسیار خوشبینانه تفسیر کرد. روند صعودی این نمودارها، کاملا روی غلطک افتاده است.
  بسیاری از متخصصین پیش‌بینی‌هایی خوشبینانه می‌دهند. برای مثال، اداره‌ی رده‌بندی آمریکایی Weiss Ratings برای اولین بار بیت‌کوین را در رده‌ی A قرار داد و اعلام کرد که در این لحظه، مزایای سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال مبدا از ریسک‌هایش پیشی گرفته‌اند. مدیر عامل Morgan Creek Capital Management، مارک یوسکو هم پیشنهاد داد که دوره‌ی فعلی بازار می‌تواند قیمت بیت‌کوین را تا ارتفاع ۳۰ هزار دلار بالا ببرد. استخراج بیت‌کوین هم رو به رشد است. تحقیقاتی که در دانشگاه کمبریج انجام شده، نشان می‌دهد که استخراج بیت‌کوین، امروز بیش از کشورهایی چون سوییس و کویت برق مصرف می‌کند. اما هنوز هم کسی نمی‌تواند پیش‌بینی کند که جهش قیمت در چه نقطه‌ای اتفاق خواهد افتاد. بسیاری از متخصصین هم پیش‌بینی می‌کنند که هفته‌های پیش رو قیمت را بالاتر از محدوده‌ی ۹۷۲۵-۱۳۷۶۵ نخواهند برد.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید