2019 جولای 6

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. همان‌طور که پیش‌بینی کرده بودیم، جلسه‌ی رهبر چین و ترامپ در آخرین روز اجلاس اوساکا، جنگ تجاری را پایان نداد. رهبران توانستند تنها روی این توافق کنند که اختلافات را به تعویق بیاندازند و گفتگوهای تجاری و اقتصادی را ادامه دهند. اما این نتیجه را بازار، با اندکی خوش‌بینی پیش‌بینی کرده بود. دلار موقعیتش را در کل روز دوشنبه تقویت کرد و این جفت‌ارز حدود ۱۰۰ نقطه پایین آمد. این اتفاق آرامشی بلندمدت را در پی داشت. تنها چیزی که توانست این آرامش را برهم بزند، انتشار داده‌های بازار کار آمریکا در روز جمعه بود. تعداد مشاغل جدیدی که خارج از بخش کشاورزی ساخته شده است (NFP)، در ماه ژوئن نسبت به مه بیش از سه برابر افزایش داشته (از ۷۲ هزار به ۲۲۴ هزار) که این موضوع، باعث شده دلار بیش از پیش بر یورو فشار وارد کند. این جفت‌ارز تقریبا به سطح ۱.۱۲۰۰ رسید و پس از آن، اصلاحی کوچک اتفاق افتاد. این اصلاح در انتهای دوره‌ی معاملاتی به ۱.۱۲۲۵ رسید و تمام شد.
 • GBP/USD. اصلی‌ترین گزینه‌ی پست نخست‌وزیری بریتانیا که همانا بوریس جانسون است، نقش «وحشت» را در بازارها بازی می‌کند. بیانیه‌های جانسون درباره‌ی احتمال برگزیت «سخت» یا بدون توافق، روی پوند فشار وارد می‌کند و قیمت آن را به سطوح انتهای ۲۰۱۶ می‌رساند. این که داده‌های مثبت از طرف بازار کار آمریکا روی این جفت‌ارز تاثیر بگذارد هم طبیعی است. نتیجه این شد که پیش‌بینی اکثر متخصصین در هفته‌ی گذشته درست از آب در آمد. همان‌طور که انتظار می‌رفت، این جفت‌ارز کف ناحیه‌ای را در ناحیه‌ی ۱.۲۴۸۰ زد و پس از آن، ۴۵ نقطه بالا رفت تا به انتهای دوره‌ی معاملاتی ۵ روزه برسد.
 • USD/JPY. به خاطر بیاورید که یک هفته‌ی گذشته، پیش‌بینی شفافی برای این جفت‌ارز وجود نداشت. چهل درصد از متخصصین می‌گفتند ارز ژاپن تقویت می‌شود و این جفت‌ارز به سمت پایین خواهد رفت. ۳۰ درصد باقی‌مانده هم به بالا نگاه می‌کردند و بقیه‌ی تحلیل‌گران، تنها شانه‌هایشان را بالا می‌انداختند. نتیجه این شد که همه‌ی آن‌ها حق داشته باشند. جفت‌ارز مورد بحث در میانه‌ی هفته تا سطح ۱۰۷.۵۲ پایین آمد و سپس بازگشت. در روز جمعه ۵ ژوییه، به ارتفاع‌های روز دوشنبه یکم ژوییه بازگشت. در نتیجه دلار توانست فقط ۵۵ نقطه را از ارز ژاپنی بازپس گیرد. نمودار هم از مرزهای کانال جانبی نیمه‌ی اول این ژوئن بیرون نزد.
 • ارزهای دیجیتال. نمودار بیت‌کوین در روز سه‌شنبه، کف دو هفته‌ای‌اش را به روز کرد و به ۹۷۲۵ دلار رفت. به این ترتیب بیت‌کوین بعد از انفجار ۱۵۵ درصدی در ماه‌های مه و ژوئن، حدود نیمی از سودش را تنها در هفت روز (۲۶ ژوئن تا ۲ ژوییه) از دست داد. نوسان این ارز دیجیتال دیگر غافلگیری خاصی در بر ندارد. بسیاری از متخصصین درباره‌ی اصلاحی ۳۰ یا حتی ۵۰ درصدی صحبت می‌کنند. ولی آیا می‌شود چنین نوسانی را «اصلاح» نامید؟
  بالاخره بیت‌کوین چرخید و جایی برای خودش پیدا کرد. جمعه شب ۵ ژوییه، قیمت بیت‌کوین ۱۱۱۰۰ دلار بود. ایتریوم، ریپل و لایت‌کوین هم ارز مبدا را دنبال کردند و همان پایین و بالا را داشتند. میانگین نوسان هفتگی بین ۱۷ تا ۲۳ درصد بود.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. بازار به داده‌های بازار کار آمریکا در ماه ژوئن با توجهی ویژه عکس‌العمل نشان داد. بسیاری از متخصصین می‌گویند که ممکن است تصمیم فدرال رزرو درباره‌ی نرخ بهره تحت تاثیر این موضوع قرار گیرد. پیش‌بینی‌ها می‌گویند این موضوع ممکن است در جلسه‌ی فدرال رزرو که در ۳۱ ژوییه برگزار می‌شود، اتفاق بیافتد. شاخص NFP پایین، می‌تواند به شدن احتمال این که نرخ بهره ۲۵ یا حتی ۵۰ درصد پایین بیاید را بالا ببرد. اما همان‌طور که بالاتر اشاره شد، NFP بیش از ۳ برابر رشد کرده است. مشخص شده است که و
  ضعیت در اقتصاد ایالات متحده آن‌چنان بغرنج نیست. پس چرا آمریکایی‌ها به دنبال سیاست تسهیل پولی و عرضه‌ی پول ارزان هستند؟سرمایه‌گذاران تلاش خواهند کرد تا پاسخ این سوال را از سخنان جرمی پاول، رییس فدرال رزرو در روزهای ۹، ۱۰ و ۱۱ ژوییه متوجه شوند. همچنین، سطور صورت‌جلسه‌ی فدرال رزرو در چهارشنبه ۱۰ ژوییه هم خوانده خواهد شد.
  جلسه‌ی بانک مرکزی اروپا این چهارشنبه برگزار خواهد شد. بازارها انتظار این را هم دارند که این نهاد ناظر اروپایی، ابزارهای بیشتری برای بررسی اقتصاد اروپا فراهم آورد. Hour X برای ۲۵ ژوییه برنامه‌ریزی شده است.
  این که جهت شاخص‌ها به کدام سو بلغزد هنوز مشخص نیست. سیاست تسهیل کمی که فدرال رزرو در پیش گرفته است، دلار را تضعیف خواهد کرد. سیاست تسهیلی شبیه به این از طرف اروپا، یورو را به پایین خواهد راند. این اتفاق، می‌تواند هم‌زمان با اولی بیافتد. بگذارید نگاهی به این هم بیاندازیم که سود اوراق قرضه‌ی ۳۰ ساله‌ی دولت آلمان تا پایین‌ترین سطح رسیده است. این اتفاق، با نیروهای وثر بر سود اوراق قرضه‌ی ۳۰ ساله‌ی ایالات متحده همزمان شده است.
  چند کلمه‌ای هم درباره‌ی آلمان بگوییم. این کشور تعدادی از داده‌های اقتصادی کلان را در روز دوشنبه ۸ ژوییه منتشر می‌کند. این داده‌ها شامل طراز تجاری ماه مه هستند. پیش‌بینی‌ها می‌گویند که این شاخص می‌تواند مثبت باشد. در نتیجه، موقعیت یورو هم می‌تواند تقویت شود.
  اما از این موضوع گذشته، ۶۰ درصد از متخصصین باور دارند که این جفت‌ارز هنوز به کف ناحیه‌ای‌اش نرسیده است. انتظار آن‌ها این است که نمودار را در ناحیه‌ی ۱.۱۱۰۰-۱.۱۱۸۵ ببینند. نود درصد از شاخص‌های روند و ۸۰ درصد از اسیلاتورهای نمودار ۴ ساعته و روزانه با این متخصصین موافقند. از نظر چهل درصد باقی‌مانده‌ی تحلیل‌گران، این جفت‌ارز نخواهد توانست خط حمایت ۱.۱۱۸۵ را بشکند و به ۱.۱۲۷۵-۱.۱۳۲۰ باز خواهد گشت. اهداف بعدی ۱.۱۳۵۰ و ۱.۱۴۰۰ هستند. لازم به ذکر است زمانی که از پیش‌بینی هفتگی به پیش‌بینی ماهانه می‌رویم، تعداد متخصصین حامی گاوها از چهل درصد به ۶۵ درصد افزایش پیدا می‌کنند. بیست درصد از اسیلاتورها هم در ناحیه‌ی فروش بیش از حد قرار دارند و این گروه از متخصصین را پشتیبانی می‌کنند.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۸ تا ۱۲ ژوییه سال ۲۰۱۸1

 • GBP/USD. با وجود بیانیه‌های رییس بانک انگلستان، مارک کارنی، بسیاری از متخصصین باور دارند که نه در یکم اوت و نه در ۱۹ سپتامبر، نرخ بهره‌ی پوند کاهش پیدا نخواهد کرد. امید این که برگزیت «نرم» اتفاق بیافتد هنوز تمام نشده است. این امر ارز بریتانیا را کمی تقویت می‌کند. اگرچه فاکتور مثبت پوند این است که این ارز، به ناحیه‌ی پایین سه هفته‌ای رسیده است. به همین دلیل است که ۶۰ درصد از متخصصین انتظار دارند این جفت‌ارز انتظار دارند نمودار بازگردد و در بازه‌ی ۱.۱۲۵۰-۱.۲۷۵۰ بماند. نزدیک‌ترین سطح مقاومت در ۱.۲۵۷۰ و ۱.۲۷۰۰ است.
  تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، ۴۰ درصد از تحلیل‌گران به این نقطه‌نظر مثبت صحه می‌گذارند که این جفت‌ارز، باید به کف‌های دسامبر ۲۰۱۸ و ژانویه‌ی ۲۰۱۹ برسد؛ یعنی ناحیه‌ی ۱.۲۴۰۵-۱.۲۴۷۵.
  بخش بزرگی از شاخص‌ها قرمز هستند؛ چه در نمودار چهار ساعته و چه در نمودار روزانه. اما حدود ۱۵ درصد از اسیلاتورها سیگنال می‌دهند که جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد.
 • USD/JPY. تمایل به ین، در پس تقویت دلار و رشد جذابیت دارایی‌های ریسکی، در حال کاهش است. ولی تنها ۴۰ درصد از متخصصین هستن که انتظار دارند این جفت‌ارز بتواند به مقاومت در ناحیه‌ی ۱۰۸.۵۰-۱۰۸.۸۰ غلبه کند و تا ۱۰۹-۱۰۹.۰۶ بالا برود. ۶۰ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین باور دارند که این جفت‌ارز، مدتی در کانال جانبی ۱۰۷.۵۵-۱۰۸.۵۰ باقی می‌ماند و تلاش می‌کند تا مرزهای پایینی‌اش را بکشند. اگر هم موفق شود، می‌تواند در افق ۱۰۶.۷۵ غرق شود. پانزده درصد از اسیلاتورها در نمودار ۴ ساعته و روزانه که در ناحیه‌ی فروش بیش از حد هستند، سیگنال می‌دهند که احتمال دارد این جفت‌ارز به سمت پایین حرکت کند.
 • ارزهای دیجیتال. کلا، پس‌زمینه‌ی اخبار ارزهای دیجیتال مثبت است. بیت‌کوین و ارزهای دیحیتال دیگر سرمایه‌گذاران باتجربه و اصلی را به سمت خودشان جذب می‌کنند. برای مثال بلومبرگ نوشته است که میلیاردر «نگهبانان مسن»، هنری کراویس ۷۵ ساله هم نتوانسته است مقاومت کند و به یکی از سرمایه‌گذاران صندوق سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال ParaFi Capital تبدیل شده است. تمایل به بیت‌کوین در ۱۷ ماه گذشته بالا رفته است. این موضوع را تعداد جستجوهای دونالد ترامپ و کیم کارداشیان عقب رانده‌اند و جایگاه اول و دوم را از آن خودشان کرده‌اند. حتی مقامات چینی هم رویکردشان را نسبت به ارز دیجیتال تغییر داده‌اند. در گزارش مرکز رسمی اطلاعات این کشور، شینهوا، بیت‌کوین با عنوان دارایی‌ای مورد اشاره قرار گرفته است که مشخصات تبدیل به «بهشت امن» سرمایه‌گذاران را دارد.
  پیش‌بینی خوشبینانه هنوز به همان شکل باقی است. ۵۰ تا ۱۰۰ هزار دلار به ازای هر بیت‌کوین در یک سال یا شش ماه آینده. افت‌های اصلاحی هم توامان ممکن هستند و می‌توانند نمودار را ۵۰ درصد یا بیشتر پایین بیاورند. سی درصد از متخصصین می‌گویند که جفت‌ارز بیت‌کوین به دلار می‌تواند تا کف ۹۲۰۰ پایین بیاید. چهل درصد انتظار دارند که این نمودار تا ارتفاع ۱۴۰۰۰ بالا برود و ۳۰ درصد هم می‌گویند در کانال ۹۷۲۵-۱۲۲۰۰ نوسان خواهد کرد.

 

رومن بوتکو، NordFX

  

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید