2019 ژوئن 8

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. به نظر می‌رسد ماریو درقی همین الان هم تاثیرش بر بازارها را از دست داده است. بازارها، منتظر این هستند که رییس جدید بانک مرکزی اروپا برسد و جایش را بگیرد. حداقل این که هرچه برنامه‌ی تسهیل کمی درقی بلیغ و منطقی بود، باز هم سرمایه‌گذاران پنجشنبه‌ی گذشته به آن واکنش آرامی نشان دادند. بیانیه‌ی این برنامه که در آن آمده بود تا میانه‌ی سال نمی‌توان انتظار افزایش نرخ بهره را داشت، باعث تضعیف یورو نشد. نتیجه این بود که کنفرانس مطبوعاتی رهبر بانک مرکزی اروپا، به صورت غافلگیرکننده‌ای به نفع یورو عمل کرد و این ارز، تا سطحی بالای ۱.۱۳۰۰ رشد کرد. سپس اصلاحی کوچک، تا ۱.۱۲۵۰ اتفاق افتاد و در روز ۷ ژوئن که داده‌های بازار کار ایالات متحده منتشر شدند، شکستی رو به بالا به وجود آمد.
  متخصصین آماده شده بودند تا شاخص NFP (تعداد شغل‌های جدید خارج از حوزه‌ی کشاورزی) حدود ۳۰ درصد کاهش داشته باشد. ولی هیچ کدام انتظار نداشتند که این کاهش، سه برابر باشد و از ۲۲۴ هزار، به ۷۵ هزار برسد. در نتیجه، این جفت‌ارز تا سطح ۱.۱۳۴۵ پرواز کرد و نوسان هفتگی، ۱۸۰ نقطه شد. در انتهای دوره‌ی پنج روزه‌ی معاملاتی، یک یورو برابر با ۱.۱۳۳۳ دلار بود.
 • GBP/USD. به قول معروف، این که خبری نباشد، خبر خوبی است. جزایر بریتانیا بعد از استعفای ترزا می با هیچ خبر دیگری درگیر نشده‌اند و رویداد خاصی در آن‌ها اتفاق نیافتاده است. به همین دلیل هم پوند موقعیتش را در کل این هفته، قدم به قدم تقویت کرده است. ملاقات ترامپ و ملکه الیزابت دوم به صفحه‌ی اول روزنامه‌ها رفت، ولی در تقویم اقتصادی جایی نداشت. تلاش‌های خانم می که می‌خواست جلوی خروج سخت را از اتحادیه‌ی اروپا بگیرد هم، تنها کمی توانست از روند صعودی پوند حمایت کند. همین موضوع درباره‌ی آمارهای ضعیف بازار کار در آمریکا هم صادق بود. در نتیجه، این جفت‌ارز به سقف‌های یک هفته پیش بازگشت و آخرین نوسانش را در جایی زد که تحلیل‌گران منتظر اصلاحش بودند؛ در ارتفاع ۱.۲۷۳۳.
 • USD/JPY. در نظر داشته باشید که هفته‌ی گذشته، متخصصین به صورت زیر تقسیم شده بودند: ۵۰ درصد به سمت خرس‌ها بودند، ۲۵ درصد به سمت گاوها و ۲۵ درصد دیگر هم در میانه گیج شده بودند. می‌توانیم بگوییم ابهام، چیزی است که روی نمودار این جفت‌ارز تاثیر می‌گذارد.
  قیمت ین نسبت به دلار بیش از هرچیز دیگر با اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری ایالات متحده همبستگی دارند. پایین آمدن این اوراق در دوشنبه سوم ژوئن، جلوی نزول این جفت‌ارز تا پایین قیمت ۱۰۷.۸۰ را گرفت. بعد از آن دلار دوباره شروع به بازپس گرفتن موقعیتش کرد و زمانی که آمار NFP منتشر شدند، به ارتفاع ۱۰۸.۶۵ رسید. پس از آن، این جفت‌ارز با سرعت پایین آمد و سطح ۱۰۷.۸۸ را لمس کرد تا هفته را در ۱۰۸.۱۸ تمام کند.
 • ارزهای دیجیتال. در مصر، بیت‌کوین بر اساس قوانین اسلامی «حلال» شمرده شد. قوانین جدید باعث شدند ممنوعیت ارزهای دیجیتال که از سال ۲۰۱۸ در این کشور برقرار بوده‌اند، برداشته شوند. این خبر، بهترین خبر هفته بود. در کل، پس‌زمینه بیشتر خنثی بوده است. همان‌طور که بسیاری از تحلیل‌گران در نظر گرفته بودند، در فقدان اخبار و با وجود تلاش‌هایی که این جفت‌ارز را به سمت بالا می‌بردند، اصلاح روند ادامه پیدا کرد. گاوها سودشان را جمع می‌کردند و این فروش، ورود سرمایه‌گذاران جدید را تمام کرد. در روز جمعه ۳۱ می، جفت‌ارز بیت‌کوین به دلار در سطح ۹۱۰۰ دلار بود. در روز پنجشنبه ۶ ژوئن کف ناحیه‌ای را زد و به ۷۴۵۰ دلار رسید تا در شش روز، ۱۸ درصد از ارزشش را از دست بدهد.
  نمودار ایتریوم (ETH/USD) تقریبا به طور کامل نیروهایی را تکرار کرد که برادر بزرگش، بیت‌کوین تحت تاثیرش بودند. اما ریپل و لایت‌کوین نشان دادند که برای «زایش» توان بالقوه‌ی بیشتری دارند. به همین خاطر جفت‌ارز XRP/USD به مقادیر نهایی هفته‌ی گذشته بازگشت و LTC/USD از آن‌ها هم کمی جلو زد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. سخنرانی ماریو درقی در روز ششم ژوئن، یورو را به سمت بالا راند. انتظار داریم که در روز چهارشنبه ۱۲ ژوئن، سخنرانی بعدی وی برگزار شود. سرمایه‌گذاران هنوز انتظار دارند که این سخنرانی راهنمای شفاف‌تری را درباره‌ی آینده‌ی نزدیک سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا برایشان فراهم آورد. منبع دیگری که اطلاعات کاربردی را برای بازار فراهم میاورد، توییتر دانلد ترامپ است که اغلب در آن، اطلاعات و برنامه‌هایی درباره‌ی جنگ‌های تجاری به اشتراک گذاشته می‌شود. مهمترین جنگ تجاری هم در حال حاضر، با چین در جریان است.
  اگر بخواهیم تصویری دقیق داشته باشیم، هفته‌ی پیش رو تورم در جریان خواهد بود. در روز چهارشنبه، مرکز ملی آمار چین شاخص CPI را منتشر می‌کند. در روزهای چهارشنبه و جمعه، شاخصهای قیمت مصرف‌کننده در ایالات متحده منتشر می‌شود و در روز سه‌شنبه ۱۳ ژوئن، همین شاخص برای آلمان منتشر خواهد شد.
  نظرات متخصصین در همین حین به صورت زیر تقسیم‌بندی شده است. شصت درصد آن‌ها که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه و ۲۰ درصد از اسیلاتورها هم تاییدشان می‌کنند، این سیگنال را می‌دهند که جفت‌ارز مورد بحث بیش از حد به فروش می‌رسد. انتظار آن‌ها این است که نمودار تلاش کند حمایت ۱.۱۲۱۵ را بشکند و کف‌های ناحیه‌ی ۱.۱۱۰۰ را لمس کند. نقطه‌نظر جایگزین را ۴۰ درصد از متخصصین و بخش اعظم اسیلاتورها و شاخص‌های روند تایید می‌کنند. در صورتی که حق با آن‌ها باشد، این جفت‌ارز خواهد توانست بالای سطح ۱.۱۴۰۰ مستحکم شود و هدفش خط مقاومت ۱.۱۵۲۵ است.
 • GBP/USD. احتمالا در ابتدای هفته‌ی پیش رو، نامزدهای پست رهبری حزب محافظه‌کار بریتانیا مشخص شوند. همچنین مشخص می‌شود (یا بالعکس، ابهامش بیشتر می‌شود) که چگونه می‌توانند با حرکت به سمت پست نخست‌وزیری آرای بیشتری را جذب کنند. این موضوع هم مشخص یا مبهم‌تر از این خواهد شد که خروج سخت و بدون توافق از اتحادیه‌ی اروپا تا چه حد محتمل خواهد بود.
  در حال حاضر، ۵۵ درصد از متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته هم آن‌ها را تایید می‌کنند، به سمت گاوها تمایل دارند و ۴۵ درصد به سمت خرس‌ها. شاخص‌های روند دقیقا همین نسبت را دارند. ۵۵ درصد آن‌ها طرفدار رشد جفت‌ارز هستند و ۴۵ درصدشان نزولش را محتمل می‌دانند. اسیلاتورها تصویری می‌سازند که اندکی متفاوت است. با وجودی که اکثر قریب به اتفاق آن‌ها با رنگ سبز کشیده شده‌اند، ۱۰ درصد از شاخص‌های نمودار چهار ساعته و روزانه این سیگنال را می‌دهند که جفت‌ارز بیش از حد فروش دارد. این موضوع می‌تواند نشان دهد که اصلاحی قدرتمند وجود دارد. همچنین می‌تواند نشان‌دهنده‌ی روندی نزولی هم باشد.
  داده‌های بازار کار در بریتانیا هم می‌توانند با چنین رفتاری بر جفت‌ارز تاثیر بگذارند. این داده‌ها در سه‌شنبه ۱۱ ژوئن منتشر خواهند شد. اما با توجه به گسترده بودن بازه‌ی احتمالات، می‌توان فرض گرفت که این تاثیر عمقی نداشته باشد و عمرش کوتاه باشد.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۰ تا ۱۴ ژوئن سال ۲۰۱۹1

 • USD/JPY. احتمال این که داده‌های تولید ناخالص داخلی ژاپن، که در روز دوشنبه ۱۰ ژوئن منتشر می‌شوند بر بازار تاثیری داشته باشند، بسیار کم است. موتورهای اصلی محرک هنوز هم سود اوراق قرضه‌ی ایالات متحده، قیمت نفت و البته، مذاکرات آمریکا و چین است. در چنین شرایطی که ابهام زیاد شده است، ۴۰ درصد از تحلیل‌گران چشمان‌شان را به سمت بالا گرفته‌اند، ۴۰ درصد به پایین نگاه می‌کنند و ۲۰ درصد هم روند جانبی را پیش‌بینی می‌کنند. سطوح حمایت اصلی روی ۱۰۷.۷۵ و ۱۰۷.۰۰ هستند. سطوح مقاومت هم در ۱۰۹.۱۵، ۱۰۹.۶۵، ۱۱۰.۳۵ و ۱۱۰.۶۵ قرار دارند.
 • ارزهای دیجیتال. آیا اصلاحی که در حال حاضر در روند بیت‌کوین وجود دارد، موقت است؟ یا این که شروعی برای روند نزولی جدید است؟ شکایات زیادی می‌شود که شیوه‌های معمول تحلیل ارزهای دستوری، برای ارزهای دیجیتال کاربردی ندارد.
  نظریه‌پردازان صعود که به قطع و یقین دارندگان بیت‌کوین هستند، به هر راهی دست می‌زنند تا بازار را با انواع و اقسام اخبار گرم کنند. برای مقال بنیانگذار شرکت «ددیانی سیندیکت» (Dadiani Syndicate) گزارش داده است که از یکی از مشتری‌ها، سفارشی برای تصاحب ۲۵ درصد از کل بیت‌کوین‌هایی گرفته است که تا به حال صادر شده‌اند. به عبارت دیگر، ۴.۵ میلیون بیت‌کوین که حدود ۳۶ میلیارد دلار ارزش دارند. خبر دیگری که از همین ابتدای ژوئن منتشر شده، این است که بزرگترین کیف‌پول‌های بیت‌کوین ۲.۷۲ میلیارد دلار جذب کرده‌اند. پس چرا با وجودی که این دلارهای میلیاردی به بازار تزریق شده‌اند، باز هم قیمت بیت‌کوین ظرف شش روز ۱۸ درصد کاهش پیدا کرده‌است.
  البته اگر بخواهیم منصف باشیم، نمی‌توانیم از این موضوع بگذریم که در انتهای هفته‌ی کاری، روز هفتم ژوئن، هم بیت‌کوین و هم ارزهای دیجیتال جایگزین دیگر تلاش کردند تا جایگاه خودشان را باز یابند. جفت‌ارز BTC/USD به ناحیه‌ی ۷۸۰۰-۸۰۰۰ بازگشت؛ ناحیه‌ای که می‌توان به عنوان پیوت‌پوینت سه هفته‌ی گذشته در نظرش گرفت.
  در لحظه‌ی نگارش این سطور، ۵۰ درصد از آن‌ها باور دارند که این جفت‌ارز باید ۳۰ درصد نزول کند و به ۷۰۰۰ برسد تا بتواند به ۹۰۰۰ بازگردد. ۲۰ درصد باقی‌مانده هم نظرشان را روی حرکت جانبی در کانال ۷۵۰۰-۸۴۵۰ دلار گذاشته‌اند.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید