2019 آوریل 20

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. بیشتر متخصصین (۶۵ درصد) انتظار دارند که این جفت‌ارز به سمت پایین خواهد رفت. این پیش‌بینی را سیگنال‌های یک سوم اسیلاتورها حمایت می‌کردند و نشان می‌دادند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. تمام این موارد اتفاق افتادند. دامنه‌ی نوسان‌های هفتگی حدود ۱۰۰ نقطه بود و کف، در ۱.۱۲۲۵ ثابت ماند.
  شاید اگر سقوط یورو در روز پنجشنبه ۱۸ آوریل به دلیل عید پاک نبود، آن قدر قدرتمند نمی‌شد. در این روز بسیاری از بانک‌ها و صرافی‌ها در جمعه‌ی نیک بسته هستند. دلایل اصلی این سقوط داده‌های ناامیدکننده‌ی فعالیت کسب و کار در منطقه‌ی یورو و داده‌های خوبی بودند که درباره‌ی خرده‌فروشی ایالات متحده منتشر شدند.
  اما یورو توانست در شب جمعه کمی از ضررهایش را جبران و هفته را در ۱.۱۲۴۰ تمام کند.
 • GBP/USD. دامنه‌ی نوسان این جفت‌ارز کمی بیشتر بود؛ ۱۴۰ نقطه. در همین زمان، متخصصین کف دقیقی را نشان دادند که این جفت‌ارز باید در آن می‌نشست. در حقیقت با پیش‌بینی ۱.۲۹۸۵، جفت‌ارز مورد بحث به کف ۱.۲۹۷۵ افتاد. این کف در ناحیه‌ی حمایتی بود که دو ماه قبل، تلاش ناموفقی برای شکستنش انجام شده بود.    
 • USD/JPY. بعضی از متخصصین انتظار داشتند که این جفت‌ارز صعود کند، بعضی‌ها هم می‌گفتند که پایین خواهد آمد. اما نوسان‌هایی که حداکثر ۴۰ نقطه بودند، به سختی می‌توانستند به عنوان روندی نزولی یا صعودی به حساب بیایند. ما در کل هفته توانستیم روند جانبی کلاسیکی ببینیم؛ روندی که در ۱۱۲.۰۰ شروع شد و در ۱۱۱.۹۲ تمام شد.
 • ارزهای دیجیتال. همان‌طور که همیشه گفته‌ایم، قیمت ارزهای دیجیتال به شدت از اخبار تاثیر می‌گیرد. این اخبار، در هفته‌ی گذشته تقریبا مثبت بودند. «راهب» درگیر در کسب و کار ارزهای دیجیتال، سرود رشد قریب‌الوقوع بیت‌کوین را تکرار کرده است. برای مثال تام لی، تحلیل‌گری که سابقا در JPMorgan کار می‌کرده است و الآن به عنوان بنیانگذار Funstrat Global Advisors شناخته می‌شود، گفته که در این بهار، اولین ارز دیجیتال موفقیتی را به چشم خواهد دید. پس از آن هم قیمت‌های بیت‌کوین شاهد رشد خواهند بود و تا انتهای امسال، ۱۰ هزار دلار رشد خواهند کرد. بنابر گفته‌ی آرتور هایز، رییس صرافی BitMEX، تنها چند سال طول خواهد کشید که قیمت‌های بیت‌کوین را حول و حوش ۵۰ هزار دلار ببینیم. مهمترین اخبار مثبت این هفته از نظر ما، پیامی بود که می‌گفت بانک جهانی و بنیاد بین‌المللی مالی به همراه هم ارز دیجیتال داخلی‌شان را ساخته‌اند. تا به اینجای کار، تنها هدف این کار آموزش کارمندان خودشان بوده است. اما به قول معروف، اولین قدم سخت‌ترین قدم است.
  پیش‌بینی‌ها هم تقریبا ۱۰۰ درصد درست بود. ارز دیجیتال اصلی در بازه‌ی ۴۹۷۵-۵۳۷۰ ماند و حدود ۳.۵ درصد به قیمتش اضافه شد. ایتریوم و لایت‌کوین حدود ۴ درصد افزایش از خودشان نشان دادند، ولی رشد ریپل تنها ۲ درصد بود.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. اقتصاد دنیا به سمت رکود می‌رود و در اروپا، بیشتر چیزها به این بستگی دارد که رهبران چگونه بتوانند در روند منفی تاب بیاورند. این موضوع تنها درباره‌ی پیشرفت اوضاع سیاسی در کشورهای اروپایی نیست. تنها درباره‌ی این هم نیست که بانک مرکزی اروپا چه تلاشی برای ثبات اقتصادی ناحیه‌ی یورو انجام می‌دهد. بلکه برای مثال، به این هم ربط دارد که ایالات متحده و چین با مذاکرات‌شان چه خواهند کرد و رفتار ترامپ بعد از آن چه خواهد بود. بسیاری از تحلیل‌گران باور دارند که امروز، اروپا برای رکود اقتصادی و حمله‌های خارجی بدتر از بلوک‌های اقتصادی دیگر آماده است.
  هفته‌ی گذشته، یورو به کانال نزولی ۱۵ هفتگی‌اش بازگشت. ۷۰ درصد از متخصصین و تحلیل‌های گرافیکی در نمودار چهار ساعته باور دارند که ارز اروپا، به از دست دادن موقعیت‌های خودش ادامه می‌دهد و به کف سال ۲۰۱۹، ناحیه‌ی ۱.۱۱۷۵-۱.۱۱۸۵ باز خواهد گشت. تنها ۳۰ درصد از تحلیل‌گران هستند که نظرشان روی بالا رفتن این جفت‌ارز و بازگشتش به ۱.۱۳۲۵ است. در همین حین باید به داده‌های تولید ناخالص داخلی ایالات متحده هم توجه داشت. این داده‌ها در روز جمعه، ۲۶ آوریل منتشر می‌شوند. بنابر پیش‌بینی‌ها، رشد تولید ناخالص داخلی تنها ۱.۸ درصد خواهد بود. این عدد، از مقدار قبلی که ۲.۲ درصد بود بسیار کمتر است. اگر این پیش‌بینی درست باشد، گاوها می‌توانند این جفت‌ارز را به هدف بعدی که ارتفاع ۱.۱۴۲۰ است ببرند.
 • GBP/USD. این جفت‌ارز پنج روز گذشته را در ناحیه‌ی مقاومت ۱.۲۹۷۵ تمام کرد؛ ناحیه‌ای که تلاش کرده بود در هشت هفته‌ی گذشته آن را بشکند. بسیاری از متخصصین (۷۵ درصد) باور دارند که این جفت‌ارز موفق خواهد شد و خواهد توانست تا ناحیه‌ی ۱.۲۷۷۰-۱.۲۸۳۰ پایین بیاید. اما بعضی از تحلیل‌گران امیدوارند در میان لفاظی‌های بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو، بانک انگلستان هنوز هم تصمیم داشته باشد تا نرخ بهره را بالا ببرد. می‌توان ابهامی که هنوز هم به خاطر تاخیر برگزیت وجود دارد، به این موارد افزود. با کنار هم گذاشتن این فاکتورها، می‌توان گذاشت گاوها هنوز امید داشته باشند تا این جفت‌ارز را به بالای سطح ۱.۳۱۰۰ بازگردانند. نزدیک‌ترین سطوح مقاومت ۱.۳۱۳۰ و ۱.۳۲۰۰ هستند. تنها ۲۵ درصد از تحلیل‌گران موافقند که این اتفاق در هفته‌ی بعد خواهد افتاد. ولی زمانی که افق زمانی پیش‌بینی را به میان مدت می‌بریم، ۶۰ درصد از متخصصین و تحلیل‌گران در نمودار روزانه با گاوها موافق می‌شوند. با خواندن اسیلاتورها می‌بینیم که ۱۵ درصد از آن‌ها سیگنال فروش بیش از اندازه‌ی این جفت‌ارز را می‌دهند. به بیان دیگر، اگر بازگشت روند به طور کامل انجام نشود، حداقل اصلاحی کوچک در صعود این جفت‌ارز را شاهد خواهیم بود.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۲ تا ۲۶ آوریل سال ۲۰۱۹1

 • USD/JPY. ما منتظر تصمیم بانک ژاپن برای نرخ بهره و کنفرانس مطبوعاتی سیاست‌های پولی این بانک در روز سه‌شنبه ۲۵ آوریل هستیم. اما به نظر نمی‌رسد هیچ کدام از این رویدادها غافلگیرمان کند. روند جانبی این جفت‌ارز هم منجر به دقت در پیش‌بینی نمی‌شود. به همین دلیل هم هست که نظرات تحلیل‌گران در مورد رفتار جفت‌ارز در پنج روز بعدی، تقریبا به صورت مساوی تقسیم شده است. یک سوم از آن‌ها نظر بر نزول این جفت‌ارز دارند، یک سوم‌شان می‌گویند صعود و یک سوم دیگر هم می‌گویند روند جانبی. اما در بلندمدت، ۶۵ درصد از متخصصین و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، بر نزول این جفت‌ارز رای می‌دهند. بیست و پنج درصد از اسیلاتورها هم سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد خریداری می‌شود. در این لحظه جفت‌ارز مورد بحث هنوز در ناحیه‌ی بازگشتی، نزدیک به مرز بالایی کانال میان‌مدت ۱۰۹.۷۰-۱۱۲.۱۵ قرار دارد. در صورتی که حرکتی رو به پایین انجام شود، اهدافش سطوج مقاومت ۱۱۰.۸۵، ۱۱۰.۳۵ و مرز پایینی کانال ۱۰۹.۷۰ خواهند بود.
  اگر دلار به رشدش در برابر ارز ژاپن ادامه دهد، بلافاصله باید ناحیه‌ی ۱۱۲.۲۰-۱۱۳.۲۵ محکم شود. مقاومت بعدی در ۱۱۳.۷۰ قرار دارد.
 • ارزهای دیجیتال. با وجود اخباری که کم و بیش مثبت بوده‌اند، ۶۵ درصد از متخصصین هنوز بدبینانه باور دارند که جفت‌ارز BTC/USD، در آینده‌ی نزدکی نخواهد توانست از مقاومت ۵۵۰۰ بگذرد. به علاوه، بنا بر پیش‌بینی آن‌ها خرس‌ها برتری قاطعی در این بازار دارند و این جفت‌ارز را به سمت ۴۶۰۰ دلار هل می‌دهند. اما در حین انتقال به پیش‌بینی میان‌مدت، برآیند نیروها مثبت می‌شود. در اینجا، ۶۰ درصد از تحلیل‌گران باور دارند که قیمت ۵۷۵۰-۵۸۰۰ برای بیت‌کوین واقع‌گرایانه است.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید