2019 مارس 23

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD.  فدرال رزرو نرخ بهره را بدون تغییر و در ۲.۵ درصد نگاه داشت. امسال هم قرار نیست که این نرخ بالاتر برود. فدا رزرو همچنین پیش‌بینی‌اش برای تولید ناخالص داخلی و تورم ایالات متحده در سال ۲۰۱۹-۲۰۲۱ را پایین آورد و پیش‌بینی بیکاری برای این سال‌ها را بالا برد.
  چنین کارها و اطلاعیه‌هایی از طرف نهاد نظارتی آمریکا، شروع دوره‌ی رکود را تایید می‌کند. این رکود می‌تواند روی ارز ایالات متحده تاثیر بگذارد. در نتیجه در روز سه‌شنبه ۲۰ مارس، نرخ برابری دلار به یورو تا ۱.۱۴۴۷ پایین آمد. ولی بعد از آن به جای این که نزول دلار ادامه پیدا کند، دوباره خودش را پیدا کرد و نرخ برابری‌اش با بیشتر ارزهای اصلی به جایگاه قبلی‌اش بازگشت. در صدر این ارزها هم یورو قرار داشت. دلیل این موضوع، آمار ناامیدکننده‌ای بود که شاخص PMI آلمان (فعالیت کسب و کارها در بخش صنعتی) داشت. این شاخص به جای عدد ۴۸ که قبلا پیش‌بینی شده بود، روی ۴۴.۷ ایستاد. این خبر دوباره زنگ هشدار رکود جهانی اقتصاد را دوباره به صدا درآورد و نه تنها یورو را تحت فشار گذاشت، بلکه شاخص‌های سهام و اوراق قرضه را هم با شدت پایین کشید. جفت‌ارز EUR/USD ۱۷۵ نقطه از دست داد و بعد از اصلاحی کوچک، هفته را در ۱.۱۳۰۰ تمام کرد.
 • GBP/USD. مرحله‌ی نهایی برگزیت به تعویق افتاد. رنوشت ترسناک پوند هم به تعویق افتاد. ارز بریتانیا در چهار روز ابتدایی هفته، حدود ۳۰۰ نقطه از دست داد و به سطح ۱.۳۰۰۰ نزدیک‌تر شد. البته سخنرانی محافظه‌کارانه‌ی رییس فدرال رزرو جروم پاول و کمک اتحادیه‌ی اروپا، که به ترزا می تا ۱۲ آوریل فرصت داد تا مشکلات پذیرش توافق‌شان را حل کنند هم، به پوند اجازه داد تا کمی از لبه‌ی پرتگاه فاصله بگیرد و دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را نزدیک به سطح قدرتمند حمایت/مقاومت ۱.۳۲۰۰ تمام کند.
 • USD/JPY. هفته‌ی گذشته برای ین، برخلاف همکار اروپایی‌اش هفته‌ی خوبی بود. برخلاف پس‌زمینه‌ای که انتظارات رکود به وجود آورده‌اند، بررسی پیش‌بینی‌های کلان اقتصادی و کاهش ارزش سهام شرکت‌ها و اوراق قرضه در ایالات متحده و اروپا، این جفت‌ارز در نیمه‌ی روز جمعه ۲۲ مارس تا ۱۰۹.۷۰ پایین آمد و آخرین نوسانش را هم در ۱۰۹.۹۰ انجام داد.
 • ارزهای دیجیتال. همه‌ی انواع استادان راه در دنیا، در حال هیپنوتیز کردن افکار عمومی هستند و می‌گویند روندی افزایشی در دارایی‌های دیجیتال فرا خواهد رسید. برای مثال سرمایه‌گذار خطرپذیر آمریکایی مشهور، «تیم درپر» (Tim Draper) باور دارد که ظرف دو سال، ارزهای دیجیتال تراکنش‌های حجیمی را به خود خواهند دید. همچنین «تام لی» (Tom Lee)، تحلیل‌گر مالی و هم‌بنیانگذار «فاندسترت گلوبال ادوایزور» (Fundstrat Global Advisors)، پیش‌بینی کوتاه‌مدتی را ارائه داده است و در مصاحبه‌ای با CNBC گفته است که ظرف شش ماه، تقاضاهای خرسی بازار بیت‌کوین با تقاضاهای گاوی جایگزین خواهند شد. از نظر او نقطه‌ی بازگشت، در آگوست خواهد بود و نرخ برابری بیت‌کوین به دلار، می‌تواند به راحتی به ۱۰ تا ۲۰ هزار برسد.
  برخلاف این صحبت‌های هنوز به طور مجازی و به صورت خوشبینانه، پیش‌بینی‌هایی تقریبا بدبینانه هم به گوش می‌رسند. برای مثال بورس مبادلات اختیار معامله‌ی شیکاگو (CBOE)، که یک باز معاملات آتی بیت‌کوین را راه‌اندازی کرده بود، در حال حاضر قرارداد جدیدی باز نمی‌کند.
  همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، بیت‌کوین در چنین پس‌زمینه‌ی جدیدی، نتوانست افق ۴۱۵۰ دلار را بشکند. تنها امیدی که برای سرمایه‌گذاران باقی مانده، این حقیقت است که این جفت‌ارز تقریبا در کل هفته از ۴۰۰۰ دلار پایین‌تر نیامد و بنابراین، به ما اجازه داد تا درباره‌ی روندی صعودی حرف بزنیم؛ البته روندی که یک هفته به طور خواهد انجامید.
  همچنین لایت کوین مرزهای کانال صعودی را از دست نداد و ایتریوم، در حال فشرده شدن در ناحیه‌ی ۱۳۹ دلار است. درباره‌ی ریپل هم می‌توان پیوت‌پوینتی ۱۰ هفته‌ای را در سطح ۰.۳۱۸ در نظر داشت.              

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. وضعیت این جفت‌ارز را می‌توان تنها با یک کلمه توضیح داد: ابهام. یک طرف کاهش سرعت تولید ناخالص داخلی آمریکا قرار دارد و طرف دیگر، ناامیدی مربوط به آینده‌ی اقتصاد آلمان. این که فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را رد کرده است، علیه دلار وارد عمل می‌شود و ابهام ناتمامی که درباره‌ی خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا وجود دارد، علیه یورو. سود اوراق قرضه‌ی ده ساله‌ی خزانه‌داری ایالات متحده، کفی را لمس کرده که عمری بیش از یک سال دارد. ولی سود اوراق ده ساله‌ی اوراق قرضه‌ی آلمان، در حال پایین آمدن از سطح ۰ درصد است. شاخص آتی S&P 500 ایالات متحده ۰.۵ درصد کاهش داشته است و سهام شرکت‌های اروپایی، با اصلی‌ترین شاخص‌هایش در به ۱ درصد ضرر نزدیک می‌شود.
  این الاکلنگ می‌تواند تا ابد تاب بخورد. به همین دلیل است که آرای متخصصین در این هفته به طور مساوی و ۵۰ به ۵۰ تقسیم شده است. باید در نظر داشت که در گذار به پیش‌بینی میان‌مدت، ۷۰ درصد از تحلیل‌گران از قبل به سمت گاوها گرایش دارند.
  تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته هم ابتدا صعود تا ۱.۱۳۸۰ را برای چند روز آتی نشان می‌دهند و بعد از آن، سقوط تا ۱.۱۱۷۵. بعد از آن این جفت‌ارز باید به سرحدهای کانال میان‌مدت ۱.۱۲۱۵-۱.۱۵۷۰ بازگردد.
  برای اتفاقات هفته‌ی آتی هم می‌توان سخنرانی ریاست بانک مرکزی اروپا ماریو درقی در روز چهارشنبه ۲۷ مارس، انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده‌ی آلمان و داده‌های سالانه‌ی تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در روز سه‌شنبه ۲۸ مارس را نام برد. به علاوه بر طبق این پیش‌بینی، ارزش واقعی تولید ناخالص داخلی می‌تواند ۰.۲ درصد پایین‌تر از مقدار قبلی باشد.
 • GBP/USD. نخست‌وزیر ترزا می از اتحادیه‌ی اروپا درخواست کرده است تا خروج بریتانیا از این اتحادیه را تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۹ به تعویق بیاندازند. اما، اتحادیه از قبل عنوان کرده است که این تاخیر باید طولانی‌تر باشد. در غیر این صورت، تاخیری وجود نخواهد داشت. انتقال برگزیت برای چنین زمان کوتاهی، گزینه‌ای بس ناخشنودکننده است. چرا که ابهام‌ها را طولانی‌تر می‌کند. در حالی که همه از این ابهام‌ها خسته‌اند. همین موضوع هم فشار روی پوند را مضاعف خواهد کرد.
  در این لحظه بیشتر متخصصین (۶۰ درصد) بر این باورند که این جفت‌ارز باید سطح ۱.۳۰۰۰ را یک بار دیگر لمس کند و در صورت شکست، به کفِ ۱۱ مارس در ۱.۲۹۵۵ برسد.
  نقطه‌نظر دیگری هم وجود دارد که در صورت انتشار اخبار مثبت از برگزیت به دست خواهد آمد. در این صورت، این جفت‌ارز می‌تواند تا ارتفاع ۱.۳۳۱۰ بالا برود. سطوح مقاومت پیش رو در ۱.۳۳۵۰ و ۱.۳۴۴۵ قرار دارند.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال ۲۵ تا ۲۹ مارس سال ۲۰۱۹1

 • USD/JPY. اکثریت قریب به اتفاقِ هم شاخص‌های روند و هم اسیلاتورها، چه در نمودار چهار ساعته و چه در نمودار روزانه به رنگ قرمز هستند. اما همین الان هم ۱۵ درصد از اسیلاتورها در هر دوی تایم‌فریم‌ها، سیگنال فروش بیش از حد جفت‌ارز را می‌دهند. تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه درباره‌ی احتمال معکوس شدن روند به سمت بالا صحبت می‌کنند. این جفت‌ارز بنابر قرائت آن‌ها می‌تواند به ناحیه‌ی ۱۱۰.۷۵-۱۱۲.۱۵ بازگردد.
  نظرات متخصصین به این صورت تقسیم شده‌اند: ۵۰ درصد رای به سقوط بیشتر جفت‌ارز می‌دهند، ۳۰ درصد می‌گویند روندش به سمت بالا معکوس خواهد شد و ۲۰ درصد بر حرکت جانبی نظر دارند. شکل‌گیری روندها، چنانچه اخیرا می‌بینیم، تحت تاثیر اخباری است که درباره‌ی مذاکرات ایالات متحده و چین و همچنین، شاخص‌های کلان اقتصادی اروپا و ایالت متحده منتشر می‌شوند. این اخبار، از وقوع بحران جهانی اقتصادی پشتیبانی می‌کنند یا این که آن را بعید می‌شمارند.
 • ارزهای دیجیتال. سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال به آرامی به مقادیر نوامبر گذشته رسیده و در چهارشنبه ۲۰ مارس، به ارتفاع ۱۴۱.۶ میلیارد دلار رسیده است. احتمالا به همین دلیل باشد که پس از مدت‌ها، اولین بار است که ۷۰ درصد از متخصصین پیش‌بینی غمناکی از آینده ندارند و تقریبا خوشبین هستند. از نظر آن‌ها، جفت‌ارز BTC/USD در هفته‌ی آینده از ۳۹۰۰ پایین‌تر نخواهد آمد و تلاش خواهد کرد تا ۴۲۰۰ را بشکند. اما زمانی که افق زمانی پیش‌بینی را به میان‌مدت می‌بریم، تعادل نیروها تغییر می‌کند و مثل قبل، ۷۰ درصد از تحلیل‌گران به سمت خرس‌ها می‌روند. آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند که نمودار نزول خواهد کرد و به زیر ۳۰۰۰ می‌رود.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید