2019 ژانویه 19

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. یکی از سناریوهای پیشنهادی این بود که جفت‌ارز مورد بحث به مرزهای کانال میان‌مدت و جانبی ۱.۱۳۰۰-۱.۱۵۰۰ باز خواهد گشت و خط مرکزی‌اش هم به عنوان هدف اصلی نامگذاری شده بود. این سناریو اتفاق افتاد. روز سه شنبه ۱۵ ژانویه بود که این جفت‌ارز، به افق ۱.۱۴۰۰ رسید و پس از آن، تا انتهای هفته در همین افق باقی ماند. نوسان‌ها را هم در بازه‌ای نسبتا کوچک نگاه داشت. این جفت‌ارز در همان زمان فشار ثابتی را تحمل می‌کرد. این فشار، باعث شد که خرس‌ها بتوانند تا انتهای هفته آن را به ۱.۱۳۶۰ برسانند. 
  یورو به چند دلیل در حال سقوط است: شاخص‌های اقتصادی اروپا (مخصوصا آلمان) ضعیف هستند، صادرات بالقوه کاهش پیدا کرده و برگزیت هم در ابهام فرو رفته است. در همین مدت بازی دیگری هم جریان داشت که پوند بریتانیا را تقویت کند. ولی این موضوع نفعی برای ارز اروپا نداشت.
 • GBP/USD. گفتگوهایی که دنبال می‌شود، این احتمال را به ما می‌دهد که خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا به تعویق بیافتد و حتی رفراندومی مجدد برگزار شود. برخلاف تمام این پس‌زمینه‌ها، بازی افزایش قیمت پوند را می‌توان پس از این که ترزا می در رای‌گیری برگزیت موفق نشد، در جفت‌ارزهایی مثل EUR/GBP و GBP/CHF به وضوح مشاهده کرد. پوند در برابر دلار هم در روز سه‌شنبه از ۱.۲۶۶۷ پرواز کرد، توانست بیش از ۳۳۰ نقطه صعود کند و به ارتفاع ۱.۳۰۰۰ برسد. سپس اصلاحی قدرتمند اتفاق افتاد و این جفت‌ارز، هفته را تقریبا همان‌جایی که شروع کرده بود به پایان رساند.
 • USD/JPY. تعادلی که بین ین و دارایی‌های ریسکی (و با سود بالقوه‌ی بالاتر) به وجود آمده بود، یک هفته‌ی گذشته به نفع مورد دوم به هم خورد. در نتیجه این جفت‌ارز صعود کرد و در انتهای هفته، به ازای هر دلار باید ۱۰۹.۷۶ ین پرداخت می‌شد.
 • ارزهای دیجیتال. می‌توان نام رمان مشهوری را به عاریت گرفت و گفت «در جبهه‌ی دیجیتال خبری نیست». در میان اخبار خوب، برنامه‌های بورس اوراق بهادار تایلند برای دریافت مجوزی که بتواند عملیات مربوط به دارایی‌های دیجیتال را انجام دهد، به چشم می‌خورد. البته مشخص نیست که این ابتکار در چه زمانی جامه‌ی عمل بپوشد. اشعاب سخت استابول ایتریوم هم تا مدتی نامعین به تعویق انداخته شد تا معایبش برطرف شوند. به طور کلی می‌توان گفت که ابهام، سلطان دنیای ارزهای دیجیتال است. حتی توکن‌های ETC که از Gate.io دزدیده شدند هم به دلایلی کاملا نامشخص، سر جایشان برگردانده شدند. دزدان هم توضیحی درباره‌ی این کارشان ندادند.
  در این پس‌زمینه‌ی محو اخبار، جفت‌ارز BTC/USD صاف مانده است. در همین زمان، بازه‌ی نوسان‌هایش که از روز چهارشنبه شروع شده، مدام در حال کمتر شدن است. لایت‌کوین، ریپل و دیگر ارزهای جایگزین هم به دنبال بیت‌کوین به روند جانبی دچار شدند. حتی ایتریوم هم توانست کمی از ضررش را جبران کند. در نتیجه، کاهش قیمت جفت‌ارز ETH/USD در کل هفت روز تنها ۵ درصد بود.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. بزرگترین نگرانی‌های سرمایه‌گذاران درباره‌ی ارز اروپا، در بالا آورده شد. البته اوضاع در اروپا آن‌قدرها هم بد نیست. نرخ تبدیل پایین یورو، شاخص فعالیت PMI دیگر کم نمی‌شود و بسیاری از فاکتورهای دیگر هم هستند که نشان از پایداری منطقه‌ی اقتصادی یورو دارند. به علاوه، بازار منتظر پاییز است؛ زمانی که قرار است بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را افزایش دهد. از سوی دیگر احتمال این که نرخ بهره ‌ی دلار بالا برود، تقریبا صفر است. به نظر هم نمی‌رسد که رشد اقتصادی بیشتری در راه باشد. متخصصین بر این باورند که بحران‌های سیاسی و قطع فعلی امور دولتی، می‌تواند باعث شود که نرخ رشد اقتصادی در سال آینده بین ۰۵ تا ۰.۷۵ درصد کاهش پیدا کند.
  این موارد باعث شده است تا ۴۵ درصد از تحلیل‌گران، نظرشان را روی تقویت یورو و تغییر روند از خرسی به گاوی بگذارند. هدف غایی روند صعودی و دو ماهه، در ناحیه‌ی ۱.۱۴۵۰ است. سطح‌های بعدی هم روی ۱.۱۵۰۰ و ۱.۱۵۷۰ قرار دارند. پانزده درصد از اسیلاتورها نشان از فروش بیش از اندازه‌ی این جفت‌ارز دارند و با این سناریو موافقند.
  ۸۵ درصد باقی‌مانده‌ی اسیلاتورها، به مانند ۱۰۰ درصد از شاخص‌های روند در نمودارهای چهار ساعته و روزانه به رنگ قرمز هستند. ۵۵ درصد از متخصصین هم اصرار دارند که نمودار بیشتر از این پایین خواهد آمد. سطوح حمایت روی ۱.۱۳۰۰، ۱.۱۲۷۰ و ۱.۱۲۱۵ هستند.
  تصمیم بانک مرکزی اروپا برای نرخ بهره در روز سه‌شنبه ۲۴ ژانویه، می‌تواند در میان رویدادهای هفته‌ی جاری به شمار رود. اما نرخ بهره به احتمال ثابت باقی می‌ماند و این تصمیم هم به همین دلیل، قیمت‌های این جفت‌ارز را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. موردی که بیشتر جلب توجه می‌کند، سخنرانی نخست‌وزیر ترزا می در پارلمان بریتانیا است. وی در این سخنرانی باید مشخص کند اگر این کشور از اتحادیه‌ی اروپا خارج شد، چه طرحی پیاده خواهد کرد.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۱-۲۵ ژانویه‌ی سال ۲۰۱۹1

 • GBP/USD. طبیعتا، همه‌ی چیزهایی که با برگزیت گره خورده‌اند، روی قیمت پوند تاثیر مستقیم خواهند داشت. در اینجا گزینه‌های بی‌شماری برای پیشرفت بیشتر وجود دارد. این گزینه‌ها، ارز بریتانیا را سرمایه‌ای ریسکی و غیر قابل پیش‌بینی خواهند کرد.
  احتمال انتخابات چقدر است؟ آیا ممکن است که دولت ترزا می به دولت کوربین تغییر کند؟ سناریوی سخت «طلاق» از اتحادیه‌ی اروپا چگونه خواهد بود؟ و این که آیا زمان‌بندی «طلاق»، بنا بر ماده‌ی ۵۰ عهدنامه‌ی اتحادیه‌ی اروپا عقب خواهد افتاد؟ آیا شانسی برای رفراندوم جدید وجود دارد؟ آیا چنین رفراندومی می‌تواند باعث اغتشاشات و تظاهرات‌هایی گسترده خواهد شد؟
  سوال، سوال و باز هم سوال... و ابهامی کامل، که زمین حاصلخیزی برای هرنوع فرصت‌طلبی و شایعه‌ای می‌شود. در چنین شرایطی است که ۴۰ درصد از متخصصین باور دارند این جفت‌ارز هنوز هم توان رشد را دارد، ۴۰ درصد منتظر نزولش هستند و ۲۰ درصد باقی‌مانده پیشنهاد می‌کنند که منتظر شفافیتی بیشتر باقی بمانیم و روندها را با دقت در نظر داشته باشیم.
  خطوط حمایت در ناحیه‌های ۱.۲۸۰۰-۱.۲۸۳۰ و ۱.۲۶۱۵-۱.۲۶۴۵ هستند. سطوح مقاومت هم در ۱.۲۹۲۰، ۱.۳۰۰۰ و ۱.۳۰۷۰ هستند.
 • USD/JPY. بیشتر متخصصین (۶۰ درصد) و ۹۰ درصد از اسیلاتورها انتظار دارند سرمایه، باز هم از ین به سمت دارایی‌های ریسکی جریان پیدا کند. در این صورت این جفت‌ارز می‌تواند تا ارتفاع ۱۱۰.۳۰ بالا برود، ۱۰۰-۱۳۰ نقطه‌ی دیگر هم از آن ارتفاع بگیرد و به خط حمایت/مقاومت مستحکم ۲۰۱۷-۱۸ برسد. این خط در ناحیه‌ی ۱۱.۵۵ قرار دارد.
  نقطه‌نظر دیگری هم وجود دارد که ۴۰ درصد از تحلیل‌گران، تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه و ۱۰ درصد از اسیلاتورها از آن حمایت می‌کنند. این تحلیل می‌گوید که جفت‌ارز مورد بحث بیش از اندازه به فروش می‌رسد. سطوح حمایت واقعی در ۱۰۹.۰۰ و ۱۰۷.۷۵ هستند.
 • ارزهای دیجیتال. جفت‌ارز BTC/USD تمام هفته‌ی گذشته را در بازه‌ی باریکی بین ۳۷۵۰ تا ۳۸۰۰ معامله می‌شد. غالبا، چنین آرامشی مقدمه‌ی حرکتی عظیم در قیمت است. چهل و پنج درصد از تحلیل‌گران باور دارند که این جفت‌ارز تلاش خواهد کرد مرز پایینی کانال را بکشند. انتظار این است که در صورت موفقیت، نمودار به ناحیه‌ی ۳۲۰۰-۳۲۵۰ دلار نزول کند. از طرف دیگر متخصصانی که تعدادشان کمی بیشتر است (۵۵ درصد)، انتظار دارند که اصلاحی صعودی اتفاق بیافتد. هدف، بازگشت به ناحیه‌ی ۳۸۵۰-۴۲۱۵ است. دلیل این خوشبینی هم این است که سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال افزایش یافته است. این مقدار نسبت به ۱۳ ژانویه ۵ درصد افزایش یافته و در حال نزدیک شدن به شاخص ۱۳۰ میلیارد دلار است.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید