2018 دسامبر 22

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. هفتاد درصد از متخصصین با در نظر گرفتن این موضوع که فدرال رزرو در شرف بالا بردن نرخ بهره است، پیش‌بینی می‌کردند که دلار صعود کند. تمامی اندیکاتورها هم تاییدشان می‌کردند. این اتفاق، به هیچ عنوان نیافتاد. یورو، کل هفته را بالا رفت و روز سه‌شنبه، سقف هشت هفته‌ی گذشته‌اش را در ۱.۱۴۸۵ زد.
  زمانی که اعلام شد نرخ از ۲.۲۵ درصد به ۲.۵ درصد می‌رسد، دلار توانست ۸۵ نقطه را بازپس بگیرد. ولی این موفقیت موقتی بود. جروم پاول، در کنفرانس مطبوعاتی‌اش اعلام کرد احتمال این که افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۹ سه بار باشد، بسیار کم است. به عبارت دیگر، باید تنها انتظار ۲ بار افزایش را داشت. بنا بر اظهارات وزیر خزانه‌داری ایالات متحده استفان منوشین اگر تورم پایین بماند، در سال آینده نرخ بهره افزایشی نخواهد داشت. ولی کسی انتظار ندارد که بین تیم دانلد ترامپ و فدرال رزرو وجدتی وجود داشته باشد. چنین وحدتی، حتی از داخل فدرال رزرو هم انتظار نمی‌رود. تنها دو نفر از اعضای کمیته‌ی فدرال بازار باز هستند که نرخ بهره‌ی سال ۲۰۱۹ را ۲.۵ درصد می‌دانند. نظر شش نفر از آن‌ها روی ۲.۷۵ درصد، چهار نفر روی ۳.۲۵ درصد، سه نفر روی ۳.۳ درصد و دو نفر هم روی ۳.۶ درصد است!
  نتیجه‌ی هفته‌ی گذشته به این صورت بود که بعد از جمعه ۲۱ دسامبر و انتشار بسته‌ی کامل آمار اقتصادی ایالات متحده،، این جفت‌ارز به مرکز کانال جانبی و هشت هفته‌ای بازگشت و در ۱.۱۳۷۰ متوقف شد.
 • GBP/USD. همان‌طور که انتظار می‌رفت، نه داده‌های اقتصادی منتشر شده در روز چهارشنبه و نه تصمیمات بانک انگلستان رد روز سه‌شنبه، نتوانست کسی را غافلگیر کند. در روز سه‌شنبه ۱۸ دسامبر، این جفت‌ارز در کانال ۱.۲۶۰۵-۱.۲۷۰۵ شروع به حرکت جانبی کرد و تا انتهای هفته در آن ماند تا به ۱.۲۶۳۰ برسد.
 • USD/JPY. هفته‌ی گذشته، دلار فقط در برابر یورو سقوط نکرد. شاخص DXY دلار که ارزش دلار را در برابر سبدی از ارزهای مهم دیگر اندازه می‌گیرد، در روز سه‌شنبه به کف هشت هفته‌ای ۹۵.۷۳ رسید. کاهش ارزشش در برابر ین ژاپن هم به طور خاصی چشمگیر بود. ین، در روز سه‌شنبه حدود ۲۶۰ نقطه در برابر دلار به دست آورد. متخصصین می‌گویند دلیل اصلی این پرش، فروش بازارهای سرمایه و پرواز سرمایه‌گذاران به ین است. سرمایه‌گذاران، ین را به عنوان بهشتی امن می‌دانند که خودش را از تنش‌های بین ایالات متحده و چین کنار نگاه می‌دارد.
 • ارزهای دیجیتال. هفته‌ی گذشته، ارز دیجیتال مرجع و ارزهای دیگر دیجیتال، رشدی مستمر را پشت سر گذاشتند. حداکثر رشد بیت‌کوین ۳۳ درصد، ایتریوم ۴۶ درصد، لایت‌کوین ۴۵ درصد و ریپل، ۴۱ درصد بود. چشمگیرترین رشد را بیت‌کوین کش (‌BCH) داشت؛ ۱۷۶ درصد. قیمت این ارز در حداکثر مقدارش، به ۲۲۰ دلار به ازای هر سکه رسید. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال از ۱۰۳ میلیارد دلار، به ۱۳۴ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است؛ به عبارت دیگر ۳۰ درصد.
  دلایل این موضوع هم جهانی است و هم شخصی. دلایل جهانی را می‌توان دلایلی چون کاهش تمایل سرمایه‌گذاران به دارایی‌های سنتی در بازارهای جهانی برشمرد. دلایل شخصی هم می‌تواند درز کردن اخباری مبنی بر بسته شدن پوزیشن‌های فروشی باشد که یک سال قبل، معامله‌گر مشهور ارزهای دیجیتال، Mark Doe آن‌ها را باز کرده بود. احتمالا دلایل زیادی برای این موضوع عنوان شود. ولی سوال اصلی که کل جامعه‌ی ارزهای دیجیتال را نگران می‌کند، این است که نکند این افزایش هفتگی تنها اصلاحی کوتاه‌مدت باشد. اگر این طور است، آیا ممکن است این افزایش تنها تله‌ای برای گاوها باشد که خرس‌ها آن را پهن کرده‌اند؟
  هرچه باشد، خریداران بیت‌کوین در هفته‌ی گذشته با خط مقاومت قدرتمند ۴۳۰۰ دلار مواجه شدند که باعث شد این ارز، تا ۴۰۰۰ دلار نزول کند. ارزهای دیجیتال دیگر هم به دنبال بیت‌کوین کمی کاهش پیدا کردند.

 

برای پیش بینی، باید به خطاهایی اشاره کنیم که نه در هدف‌ها، بلکه در زمان‌بندی رسیدن به آن‌ها منظور می‌شوند. این موضوع برای روزهای پیش رو اهمیت بیشتری خواهد داشت. هفته‌ی گذشته، آخرین هفته‌ی معاملاتی سال بود. هفته‌ی آینده، معاملات تنها در چهارشنبه ۲۶ دسامبر شروع خواهند شد و دنیا سال جدید را در شب دوشنبه، ۳۱ دسامبر جشن خواهد گرفت. به همین دلیل هم تصمیم گرفته‌ایم که نظرات متخصصین را نه تنها برای هفته‌ی آینده، بلکه برای ماه آینده بررسی کنیم. این کار به معامله‌گران کمک می‌کند تا روندها و مرزها را با دقت بیشتری تعیین کنند.

 • EUR/USD. پیش‌بینی هفتگی برای این جفت‌ارز به این صورت است: ۴۰ درصد به نزول این جفت‌ارز رای داده‌اند و ۳۰ درصد به رشدش. ۳۰ درصد هم نظری ندارند. پیش‌بینی ژانویه هم به این صورت است که ۶۰ درصد به نزول، ۲۰ درصد به روند جانبی و تنها ۲۰ درصد، به تقویت یورو رای داده‌اند. اهداف اصلی برای خرس‌ها ۱.۱۳۰۰، ۱.۱۲۶۵ و کف ماه دسامبر ۱.۱۲۱۵ است. در صورتی که این خط حمایت شکسته شود، جفت‌ارز می‌تواند به زیر سطح ۱.۱۱۲۰ یا حتی کمتر از آن، سطح ۱.۰۹۱۰، فرو رود. هدف اصلی گاوها ناحیه‌ی ۱.۱۵۲۵-۱.۱۶۵ است. پس از آن، یورو به ارتفاع ۱.۱۷۳۰ یا ۱.۱۸۱۵ می‌رسد.
 • GBP/USD. در اینجا هم متخصصین انتظار دارند که دلار، در ماه آینده تقویت شود و به همین دلیل، این جفت‌ارز نزول کند. شصت درصد از متخصصین به این سناریو رای داده‌اند. خطوط حمایت ۱.۲۶۰۵، ۱.۲۵۲۵، ۱.۲۴۷۵ و ۱.۲۳۴۵ هستند. خطوط مقاومت هم روی ۱.۲۷۲۵، ۱.۲۸۴۰، ۱.۲۹۲۵ و ۱.۳۰۵۰ قرار دارند.

پیش‌بینی بازار برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، برای ۲۴-۲۸ دسامبر سال ۲۰۱۸1

 • USD/JPY. ۵۵ درصد از تحلیل‌گران (پیش‌بینی هفتگی) و ۶۵ درصد (پیش‌بینی ماهانه) بر این باورند که این جفت‌ارز همین الان هم به کف این ناحیه رسیده است و الآن، منتظر اصلاحی رو به بالا است. اهداف ۱۱۲.۳۰، ۱۱۳.۱۵، ۱۱۳.۷۰ و ۱۱۴.۲۰ هستند. تعداد افرادی که رای به روند جانبی داده باشند، در این مورد کم است؛ تقریبا ۱۰ درصد. مابقی متخصصین به سمت خرس‌ها گرایش دارند و باورشان بر این است که این جفت‌ارز، منتظر نزول بیشتر است. خطوط حمایت روی ۱۱۰.۸۰، ۱۰۹.۸۵، ۱۰۹.۳۵ و ۱۰۸.۶۵ قرار دارند.
 • ارزهای دیجیتال. بازار ارزهای دیجیتال، علی‌رغم رشدش در هفته‌ی گذشته، هنوز غمناک است. بیش از ۷۰ درصد از تحلیل‌گران و مشارکت‌کننده‌های بازار بر این عقیده هستند که این افزایش قیمت کاملا سوداگرانه است و انتظارشان بر این است که روند نزولی ادامه پیدا کند. آن‌ها هنوز انتظار دارند که ارزش بیت‌کوین کاهش پیدا کند و به ناحیه‌ای مستحکم برسد که در اوت و ژوییه‌ی ۲۰۱۸ ثبت شد؛ ناحیه‌ی ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ دلار. به علاوه، چنین نزولی می‌تواند از یک تا دو ماه طول بکشد. نزدیک‌ترین خط حمایت در ناحیه‌ی ۲۹۴۰ تا ۲۰۵۰ دلار قرار دارد.
  جاه‌طلبی نزولی ۳۰ درصد باقی‌مانده کمی ملایم‌تر است. آن‌ها انتظار دارند که جفت‌ارز BTC/USD تنها تا ۴۸۰۰-۵۲۰۰ بالا بیاید.

 

رومن بوتکو، NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید