2018 اکتبر 14

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. بازار ایالات متحده اصلاحی ادامه‌دار را به خود می‌بیند؛ موضوعی که باعث تضعیف دلار شده است. در روز پنجشنبه ۱۱ اکتبر، شاخص S&P500 ۲ درصد از ارزشش را از دست داد و باعث شد تا سرمایه‌گذاران، از دارایی‌های دلاری‌شان خلاص شوند. همچنین، اخباری منتشر شد که دانلد ترامپ می‌خواهد همتای چینی خودش، شی جینگ پینگ را در نشست G20 ملاقات کند. این اخبار، تضعیف دلار را شدت بخشید. این اتفاقات باعث شد که احتمال تضعیف موقعیت ایالات متحده بالا برود. در نتیجه این جفت‌ارز نیرویی از جنوب به سمت شمال پیدا کرد و به مرزهای کانال میان‌مدت و جانبی ۱.۱۵۲۵-۱.۱۸۳۰ منتقل شد. این کانال در ماه می ساخته شده بود. جفت‌ارز مورد بحث، دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱.۱۵۶۰ تمام کرد.
 • GBP/USD. ضعف دلار نتوانست به این جفت‌ارز کمکی کند. ولی تاثیرش را گذاشت. این جفت‌ارز در روز جمعه ۱۲ اکتبر، به ارتفاع ۱.۳۲۵۵ رسید و اختلاف بین حداقل و حداکثر دو هفته‌ای به ۳۳۵ نقطه رسید. در انتهای هفته و بعد از این که رشدی چشمگیر اتفاق افتاد، بازگشتی اتفاق افتاد و  جفت‌ارز مورد بحث، هفته را در ۱.۳۱۵۰ تمام کرد.
 • USD/JPY. ین ژاپن به مقادیر میانه‌ی سپتامبر بازگشت. این اتفاق، به دلیل قدرتمند شدنش در برابر دلار بود. این روند به دلیل عکس‌العمل منفی‌ای اتفاق افتاد که بازیگران اصلی بازارهای جهانی، نسبت به افزایش نوسان نشان دادند. آرزوی این بازیگران این بود که بخشی  از سرمایه‌هایشان را در ساحل امن ژاپن آرام نگاه دارند. در نتیجه، آخرین نوت این هفته در ناحیه‌ی ۱۱۲.۲۰ نواخته شد.
 • ارزهای دیجیتال. ممکن است کسانی بگویند که آینده‌ی  ارزهای دیجیتال تغییری نکرده است، چرا که قیمت از سطح سوددهی استخراج پایین‌تر نیامده است. ممکن است سرمایه‌گذاران به هم بریزند  که بگوییم ظرف چند ساعت، ۴۲۰ دلار از قیمتش را از دست داد و  به کف سه هفته‌ای ۶۲۱۵ دلار رفت. سقوط این ارز دیجیتال شاخص به دلیل فروپاشی بازار سهام ایالات متحده و گزارش IMF بود. این گزارش، درباره‌ی مشکلات امنیت سایبری بود و عنوان می‌کرد که ارزهای دیجیتال می‌توانند به دلیل جدیدی تبدیل شوند که سیستم مالی دنیا دچار بحران شود. این که نهاد ناظر آمریکایی (SEC) تصمیمی برای راه‌اندازی ETF نگرفته است هم باعث خوشبینی بازار نشد.
  ارزهای اصلی دیگر هم دنباله‌روی بیت‌کوین شدند. سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال، ۱۵ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد. با وجود این که بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگری مثل  لایت‌کوین (LTH/USD)، ریپل (XRP/USD) و ایتریوم (ETH/USD)، توانستند مقداری از ارزش از دست‌رفته‌شان را تا انتهای هفته دوباره به دست بیاورند، ولی پیروزی کلی از آن خرس‌ها بود.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. هفته‌ی آینده به معنای واقعی کلمه پر از اتفاقاتی است که می‌تواند جفت‌ارزهای دلاری را تحت تاثیر قرار دهد. این اتفاقات با داده‌های کلان اقتصادی ایالات متحده و همچنین، تورم در اتحادیه‌ی اروپا، بریتانیا و چین مربوط هستند. در حال حاضرآلمان و اروپا شاخص ادراک اقتصادی بازار را ارائه می‌کنند و همچنین، صورتجلسه‌های کمیته‌ی فدرال رزرو ایالات متحده هم در روز چهارشنبه منتشر خواهد شد. شاخص GDP چین و البته، نتایج نشست اتحادیه‌ی اروپا در مورد برگزیت هم تاثیری جدی بر بازار خواهند داشت.
  هریک از این رویدادها با تعداد بسیار زیادی سناریو درگیر هستند. در چنین شرایطی هم اسیلاتورها و هم شاخص‌های روند، کاملا گیج شده‌اند. ولی بیشتری متخصصین (شصت درصد) باور دارند که بازگشت به مرزهای کانال ۱.۱۵۲۵-۱.۱۸۳۰، باعث می‌شود این جفت‌ارز مدتی بالا برود. ابتدا به سمت مرکز و بعد از آن، به مرز بالایی کانال خواهد رفت. هدف‌ها در ۱.۱۶۵۰ و ۱.۱۷۳۵ قرار دارند.
  سناریوی جایگزین از این واقعیت قوت می‌گیرد که بعد از به روز شدن سقف‌ها، اوراق قرضه‌ی ۱۰ ساله‌ی ایالات متحده به سمت پایین رفتند. به این ترتیب، احتمال این که دلار تقویت شود، بیشتر شد. سطوح حمایت ۱.۱۴۳۰ و ۱.۱۳۰۰ هستند.
 • GBP/USD. مثل مورد قبلی، این بار هم نظر ۶۰ درصد از تحلیل‌گران این است که جفت‌ارز به بالا خواهد رفت. از نظر آن‌ها، این جفت‌ارز باید تا ناحیه‌ی ۱.۳۲۲۵-۱.۳۲۴۵ بالا برود. هدف بعدی ارتفاع ۱.۳۳۰۰ است. بنابر نظر متخصصین، هنوز هم فرصت‌های بسیاری وجود دارد تا پوند تقویت شود.  بازار قبل از هرچیز، منتظر این است که اخبار مثبتی راجع به برگزیت منتشر شود.
  ۸۰ درصد شاخص‌های روند و ۷۰ درصد از اسیلاتورها در نمودار روزانه هم بر این عقیده هستند که این نمودار رشد پیدا خواهد کرد. تعدادی از آن‌ها هم نشان می‌دهند که این جفت‌ارز، فشار فروش بیش از اندازه را تحمل می‌کند.
  باید خاطرنشان کرد که در میان‌مدت، احتمالات به نفع خرس‌ها هستند و ۵۵ درصد از متخصصین و تحلیل‌های نمودار روزانه، انتظار دارند که این جفت‌ارز به کف‌های اکتبر بروند؛ کف‌هایی که در ناحیه‌ی ۱.۲۹۲۰ قرار دارند.
 • USD/JPY. در این جفت‌ارز، خرس‌ها با اختلاف اندکی برنده می‌شوند (۴۵ درصد). از نظر آن‌ها، دلار به سقوطش ادامه خواهد داد و قیمت‌های مظنه به سطح ۱۱۱.۰۰ خواهند رسید. هفتاد درصد از اسیلاتورهای روند هم این سناریو را می‌پذیرند. ولی در حال حاضر هم ۲۰ درصد از اسیلاتورها در نمودار روزانه سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه فروش دارد.
  نظر ۳۵ درصد از تحلیل‌گران بر حرکت جانبی است و ۲۰ درصد باقی‌مانده می‌گویند روند این جفت‌ارز صعودی خواهد بود. اهدافش هم ۱۱۳.۱۵، ۱۱۴.۰۰ و ۱۱۴.۵۵ است.
  بنا بر تحلیل‌های گرافیکی، این جفت‌ارز ابتدا تا خط مقاومت ۱۱۳.۱۵ بالا خواهد رفت و بعد از آن، با شدت به سمت پایین و خط مقاومت ۱۱.۷۰ می‌رود. پس از آن از این خط عبور می‌کند و سعی خواهد کرد که کف ناحیه‌ای را در محدوده‌ی ۱۱۱.۰۰ بزند.
 • ارزهای دیجیتال. بیت‌کوین در نزولی که روز پنجشنبه ۱۱ اکتبر از سر گذراند، ‌خط حمایتی را شکاند که در هشتم سپتامبر شروع شده بود. اگر این سقوط ادامه پیدا کند، احتمال دارد که جفت‌ارز BTC/USD را در ناحیه‌ی ۶۱۰۰ ببینیم. خط حمایت بعدی در سطح ۵۸۷۰ قرار دارد. ولی بنا بر تحلیل‌ها و در نبود اخباری که شدیدا منفی باشند، قوی‌ترین احتمال این است که بیت‌کوین به ناحیه‌ی ۶۳۲۵-۶۸۳۵ برود. این پیش‌بینی بیش از هرچیز، روی نتایج تحقیق Chainalysis استوار است. این نتایج نشان داده‌اند که مهم‌ترین بازیگران این بازار، در اکثر مواقع کاری می‌کنند که نرخ‌های مبادله آرام بگیرند.آن‌ها این کار را با خرید کوین‌ها در زمان اصلاح قیمت انجام می‌دهند؛ اتفاقی که در حال حاضر در حال رخ دادن است.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۵ تا ۱۹ اکتبر سال ۲۰۱۸1

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید