2018 اکتبر 5

با سقوط بازار ارزهای دیجیتال، فلز گرانبها و زرد طلا می‌تواند به یکی از جذاب‌ترین ابزارها برای معامله‌گران و نوسان‌گیرهای مالی تبدیل شود. 

 

طلا، در عوض بیت‌کوین؟

بدون شک عادی‌ترین کاری که معامله‌گران فارکس انجام می‌دهند، معامله‌ی جفت‌ارزهای دستوری و در راس‌شان، ارزهای اصلی است: دلار آمریکا، پوند بریتانیا، یورو و ین ژاپن. معاملاتی که روی این ارزهای دستوری انجام می‌شود، تا نیمه‌ی سال گذشته بخش اعظم گردش مالی شرکت‌های کارگزاری به حساب میامد. در این زمان بود که بیت‌کوین، ایتریوم، لایت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر به سرعت جای ارزهای دستوری را گرفتند.

با این وجود، بیت‌کوین با سر سقوط کرد و تقاضای شدید ارزهای دیجیتال هم کاهش یافت. در این زمان، بسیاری از معامله‌گران یک بار دیگر از خودشان پرسیدند که چگونه می‌توانند سودشان را افزایش دهند.

و الآن، در پاییز ۲۰۱۸، لازم است به دارایی‌ای برگردیم که امتحانش را در گذر زمان پس داده باشد؛ دارایی‌ای مثل طلا. بالاخره این طلا است که می‌تواند سودی ثابت را برای معامله‌گران به ارمغان بیاورد.

 

سنگی در یک جعبه، یا کمی آمار و ارقام

 چند سال پیش، مجله‌ی وال‌استریت ژورنال سعی کرد تا خوانندگانش را قانع کند که طلا دیگر بهشت امن سرمایه‌گذاری نیست، کسی را از تورم و بحران نجات نمی‌دهد و این فلز ارزشمند را «یک سنگ در جعبه‌ای مقوایی» نامید. روزنامه‌ی واشنگتن پست هم چنین مقاله‌ای را با پیش‌بینی مشابه منتشر کرد و گفت که «طلا، به سرنوشتی بد دچار شده است». هردوی این مجلات معتبر، اشتباه می‌کردند.

هفده سال بعد در دوم آوریل ۲۰۰۱، قیمت‌های طلا به ۲۵۵.۳ دلار بر هر انس تروآ سقوط کردند و بعد از این که کف خودشان را زدند، یک دهه‌ی تمام روند صعودی داشتند. چنین نیروهایی را در هیچ‌کجای بازارهای مالی نمی‌توان یافت کرد.

در سال ۲۰۱۱، قیمت طلا از حد ۱۹۰۰ دلار بر اونس گذشت و به نظر می‌رسید که ظرف چند ماه، به ۲۰۰۰ دلار برسد. ولی کمی بعد، قیمتش نزول شدیدی را تجربه کرد و ارزش طلا از دست رفت. افراد خوشبین، این فروپاشی قیمت را نوعی اصلاح دانستند. ولی بدبین‌ها گفتند که طلا به سوی قیمت واقعی‌اش می‌رود. (احتمالا موافق باشید که این شرایط ما را به یاد بیت‌کوین میاندازد).

بنا بر برخی از تحلیل‌ها در حول و حوش قیمت ۳۵۰ دلار بر اونس، کف جدیدی می‌تواند ایجاد شود. ولی تمام سال‌های گذشته، قیمت فلز زرد کمتر از ۱۰۰۰ دلار نبوده است.

اگر به داده‌های شورای جهانی طلا نگاه کنید، به سادگی در خواهید یافت که این فلز ارزشمند مورد توجه بازار است. طلا به عنوان بهشتی قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شود که در طوفان‌های اقتصادی، می‌تواند رشدی ثابت داشته باشد. تنها در سه ماهه‌ی نخست سال ۲۰۱۸، تقاضا برای طلا ۴۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

بانک مرکزی بسیاری از کشورها مثل روسیه، چین، هند و بسیاری دیگر، ذخایر طلایشان را در ده سال گذشته افزایش داده‌اند تا سبد دارایی‌هایشان متنوع‌تر شود. بنابراین و برای مثال، ذخایر طلای روسیه ظرف سه سال ۲۰۰ تن افزایش پیدا کرد. بانک مرکزی ترکیه هم برای این که از شرایط ناپایدار ژئوپولیتیکی خاورمیانه و بحران‌های روابطش با آمریکا در امان بماند، سال گذشته ذخایر طلایش را ۸۶ تن افزایش داد.

به لطف وجود چین و هند، تقاضا برای طلا در صنایع و جواهرسازی هم در حال افزایش است. تنها در هند، تقاضا برای این فلز از ۵۶۰ تن فراتر رفته است. در چین، این رقم به ۶۴۵ تن می‌رسد.  

در سال ۲۰۱۷، حجم طلای ذخیره در ده کشور بزرگ به حدود ۳۰ هزار تن رسید. ارزش این طلاها به ۱۲ تریلیون دلار می‌رسد. (صرفا جهت مقایسه می‌گوییم که ارزش بازار ارزهای دیجیتال، در سپتامبر ۲۰۱۸ حدود ۲۰۰ میلیارد دلار است).

آیا فکر می‌کنید که چرا این داده‌ها را منتشر می‌کنیم؟ می‌خواهیم نشان دهیم که طلا برخلاف بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر، ارزشی واقعی (و نه مجازی) دارد. به همین دلیل هم برای معاملات نوسان‌گیری ابزاری عالی است و ارزشش هرگز به صفر میل نخواهد کرد.

 

نحوه‌ی سود کردن روی طلا

استراتژی‌های معاملاتی بسیاری وجود دارد که با آن‌ها می‌توانید از معاملات طلا سود ببرید. اما به گفته‌ی «جان گوردن» (John Gordon)، تحلیل‌گر ارشد NordFX، احتمالا یکی از سودده‌ترین استراتژی‌ها این باشد که معاملات‌تان را بر داده‌ها و روندهای کلان اقتصادی بنا کنید.

در این مورد، معامله‌گر باید بداند که قیمت این فلز ارزشمند به طور گسترده‌ای به فاکتورهای زیر وابسته است:

  • زمانی که ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر افزایش پیدا می‌کند، ارزش طلا کاهش میابد. عکس این موضوع هم صادق است. با نزول دلار، طلا گران‌تر می‌شود. با نگاه کردن به نمودارهای EUR/USD و XAU/USD، این رابطه‌ی معکوس به طور دقیقی مشخص خواهد شد.
  • هرچه قیمت انرژی افزایش پیدا کند (مخصوصا قیمت نفت)، قیمت طلا هم افزایش پیدا می‌کند.
  • تنش‌های ژئوپولیتیک در دنیا (مخصوصا در نقاطی که محل استخراج طلا هستند)، حاصلخیزترین زمین برای رشد قیمت طلا هستند. هرچه این تنش‌ها قدرتمندتر باشند، قیمت‌ها هم افزایش شدیدتری خواهند داشت.
  • بحران‌های مالی دنیا هم «زمینی حاصلخیز» هستند که اگر «بذر طلا» در آن‌ها کاشته شود، رشد خیره‌کننده‌ای خواهد داشت. معامله‌گران، از رشد و نمو این بذر زرهی به دست خواهند آورد که آن‌ها را در برابر طوفان‌ها و ضربان مالی محافظت می‌کند.

زمانی که شروع به معامله‌ی طلا می‌کنید، باید در نظر داشته باشید که چنین معاملاتی در کارگزاری‌های فارکس، با معاملات ارزهای سنتی تفاوت دارد. به طور مثال حجم لات در این معاملات نه با پول، بلکه با گرم و کیلوگرم سنجیده می‌شود. یک لات، با ۱۰۰ اونس تروآ یا به عبارت دیگر، ۳.۱۱ کیلوگرم طلا برابر است. با قیمت فعلی طلا که ۱۲۰۰ دلار بر هر اونس است، این مقدار با ۱۲۰ هزار دلار برابر می‌شود.

مشخص است که اکثر قریب به اتفاق معامله‌گران چنین پولی ندارند و به همین دلیل، باید از اهرم اعتباری استفاده کنند. با شرکت کارگزاری NordFX می‌توانید از اهرم اعتباری ۱:۱۰۰۰، در سه نوع حساب Fix ،Pro و Zero استفاده کنید. حداقل حجم معامله در NordFX، یک صدمِ لات است. پس معامله‌گر، تنها ۱.۵ دلار نیاز خواهد داشت تا به بازار فلزات ارزشمند وارد شود.

 

پیش‌بینی‌های میان‌مدت و بلند‌مدت

کاری جدید و در عین حال سنتی از شرکت کارگزاری NordFX: معاملات طلا1

اکثر قریب به اتفاق متخصصین بر این باورند که قیمت طلا در سال ۲۰۱۹ افزایشی خواهد بود. «هوبرت مولمان» (Hubert Moolman) در سایت 24hgold.com می‌نویسد «به نظر می‌رسد که نمودار قیمت از حول و حوش ۲۰۰۰ دلار، خودش را آماده کرده تا روندی افزایشی را تجربه کند. شکسته شدن سطح ۱۳۷۵، می‌تواند این نظر را تایید کند».

نظر تحلیل‌گر ارشد ABN Amro، «جرجت بوله» (Georgette Boele) این است که احتمالا قیمت طلا در سال ۲۰۱۹ به ۱۴۰۰ دلار صعود می‌کند: «در انتهای سال ۲۰۱۸، دلار آمریکا و اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری این کشور به ماکسیمم ۱۰ ساله می‌رسند. در این زمان است که روندهای نزولی شروع خواهند شد. نزول یوآن چین به انتها می‌رسد و دیگر جلوی تعارض‌های تجاری گرفته نمی‌شود. بنابراین، به نظر می‌رسد که قیمت فلزات ارزشمند بازیابی شود».

تحلیل‌گران «مرکز تحقیقات کالای جی پی مورگان» (JP Morgan Commodities Research) هم به آینده خوشبین هستند. در سال ۲۰۱۹، آن‌ها انتظار داشتند که قیمت به ۱۴۱۲ دلار و در ۲۰۲۰، به ۱۴۶۰ دلار برسد. متخصصین سرمایه‌گذاری بانکی شرکت «گلدمن ساکس» هم قیمت ۱۴۶۵۰ را در نظر گرفته‌اند.

برای در نظر گرفتن افق دید بلندمدت‌تر، باید به پیش‌بینی «گروه بانکداری استرالیا و نیوزیلند» توجه کنیم. بر اساس نظر اقتصاددان ارشد ANZ، «وارن هوگان» (Warren Hogan)، افزایش درآمد در آسیا بر بازار طلا نتایجی حدی خواهد گذاشت و در سال ۲۰۲۵، قیمت طلا به بالای ۲۰۰۰ دلار خواهد رسید.

 پیش‌بینی مدیر «خدمات مالی گیلبرت» (Guilbert Financial Services) و تحلیل‌گر موج «آوی گیلبرت» (Avi Guilburt)، بیش از دیگران مشوق معامله‌گری در بازار طلا است. باید در نظر داشت که این شخص تمام شدن روند اصلاحی در ۲۰۱۵ و همچنین، تغییر فاز بازار به حالت صعودی را به درستی پیش‌بینی کرده بود. از نظر او، این روند می‌توانست در پنجاه سال آینده باقی بماند و قیمت طلا را به ۲۵ هزار دلار بر هر اونس برساند!


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید