2018 آگوست 26

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم: 

 • EUR/USD. همان‌طور که انتظار می‌رفت، گفتگوهای بین چین و آمریکا شفاف نبود: تنها اطلاعاتی که از این گفتگو‌ها درز کرد، گزارش وزیر تجارت جمهوری خلق چین بود که گفت گفتگوها مفید و صریح بودند. چنین کلماتی را باید به این معنا در نظر گرفت که نتیجه‌ی خاصی از گفتگوها حاصل نشده است. سخنرانی رییس فدرال رزرو، پاول هم اتفاق خاصی را رقم نزد و تنها باعث شد که دلار ۳۰ نقطه پایین برود.
  به طور کلی در طول هفته، یورو حدودا ۲۰۰ نقطه افزایش قیمت داشت. این اتفاق، به دلیل مشکلاتی افتاد که برای شخص ترامپ و اطرافیانش وجود دارد. ممکن است که دستیار ترامپ به زندان بیافتد و خودش هم تحت پیگرد قانونی قرار گیرد. تصمیم ایالات متحده برای عقب انداختن  درخواست افزایش تعرفه‌های خودروهای ساخت اروپا هم به نفع یورو تمام شد. به همین دلیل، این جفت‌ارز دوره‌ی معاملاتی را در جایی تمام کرد که ۴۵ درصد از متخصصین انتظارش را داشتند؛ در خط ۱.۱۶۲۲ و نزدیک به مقاومت ۱.۱۶۳۰. 
 • GBP/USD. بعد از یورو، پوند بریتانیا هم در برابر دلار بالا رفت و به میانه‌ی روند نزولی میان‌مدتش رسید. این روند، از بهار گذشته شروع شده است. این جفت‌ارز به قیمت‌های ابتدای آگوست رسید و دوره‌ی پنج روزه‌ی معاملاتی را در ۱.۲۸۴۵ تمام کرد.  
 • USD/JPY. حتما به خاطر دارید که ۷۰ درصد از تحلیل‌گران، انتظار داشتند این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۱۰۹.۰۰ برود و ۲۵ درصد پیش‌بینی کرده بودند که به سطوح ۱۱۱.۰۰-۱۱۲.۰۰ باز خواهد گشت. این جفت‌ارز طبق انتظارات اکثریت، پایین رفت و در سه‌شنبه ۲۱ آگوست، به سطح ۱۰۹.۷۵ رسید. ولی این سقوط متوقف شد و سپس، پیش‌بینی ۲۵ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین به وقوع پیوست. جفت‌ارز مورد بحث تا ناحیه‌ی ۱۱۱.۰۰-۱۱۲.۰۰ بالا رفت و به ارتفاع ۱۱۱.۵۰ رسید. هفته‌ی معاملاتی، برای این جفت‌ارز در ۱۱۱.۲۵ بسته شد.
 • ارزهای دیجیتال. مهمترین خبر بد  هفته هم این بود که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) پنج درخواست دیگر (در کل، ۹ عدد) برای تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیت‌کوین (ETFهای بیت‌کوین) را رد کرد. دلیل اصلی رد شدن این درخواست‌ها مثل هم بود؛ مشکلات ارزهای دیجیتال درباره‌ی کلاه‌برداری و دست‌کاری در قیمت آن‌ها. خبر خوب این است که SEC هنوز هم می‌تواند در تصمیمش تجدید نظر کند. البته خبر دیگری هم منتشر شد که گاوها را خوشحال کرد. سرمایه‌گذاران، اولین اوراق قرضه‌ی مبتنی بر زنجیره‌ی بلوکی که بانک استرالیا منتشرشان کرده بود، به طور فعالانه‌ای خریداری کردند.
  نقدینگی بازار ارزهای دیجیتال هم در هفته‌ی پیش کمی افزایش پیدا کرد و به ۲۱۰ میلیارد دلار رسید.
  در این اوضاع، جفت‌ارز BTC/USD تقریبا کل زمانش را به حرکت در نواری نازک (۶۲۳۰-۶۶۵۰ دلار) گذراند. همان‌طور که فرض کرده بودیم، برای بیت‌کوین خیلی سخت بود که بتواند جای پایش را بالای خط ۶۸۳۰ محکم کند. تلاش ۲۲ آگوست موفقیت‌آمیز نبود: بعد از این که این جفت‌ارز به ۶۸۸۵ رسید، دور زد و به بازه‌ی هفتگی‌اش بازگشت. تلاش بعدی، در شب جمعه اتفاق افتاد. در این شب، بازار نازک قوتش را بیش از پیش از دست داد.
  شکست خط حمایت ۶۲۳۰ دلار سرکوب شد. حقیقت این است که اکثر استخراج‌کننده‌ها با حداقل سود کار می‌کنند و اگر قیمت به زیر ۶۰۰۰-۶۱۰۰ دلار برسد، استخراج بیت‌کوین تقریبا بدون سود خواهد شد.
  لایت‌کوین (LTH)، ریپل (XRP) و بسیاری از ارزهای برجسته‌ی دیگر هم بیت‌کوین را تا صاف شدن نمودار دنبال کرده‌اند. ولی ایتریوم (ETH) یک بار دیگر نشان داد که نیروهایی منفی را تحمل می‌کند و ۱۵ درصد از ارزشش را ظرف یک هفته از دست داد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. گفتگوهای بدون نتیجه‌ی ایالات متحده و چین، پیگرد قانونی احتمالی رییس‌جمهور ترامپ. شاید هم بتوان حمله‌ی ترامپ به رییس فدرال رزرو را اضافه کرد. رییس فدرال رزرو از چشم ترامپ افتاده است؛ چرا که سیاست‌های مالی سفت و سخت و افزایش نرخ بهره در زمان او اتفاق افتاده.  تمام این موارد باعث شده که ابهام در بازار افزایش پیدا کند و در نتیجه، نظرات متخصصین هم به صورت زیر تقسیم شود:
  - ۴۵ درصد از آن‌ها که بیشتر اسیلاتورها و تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته هم تاییدشان می‌کنند، به سمت تضعیف دلار و حرکت نمودار به ناحیه‌ی  ۱.۱۶۳۰ ۱.۱۷۵۰ گرایش دارند. از این نظر، خط مقاومت بعدی در ۱.۱۸۴۰ قرار دارد.
  ۳۰ درصد از تحلیل‌گران هنوز به دلار باور دارند و منتظرند که این جفت‌ارز به کف میانه‌ی آگوست بازگردد. نزدیک‌ترین خط حمایت در این سناریو ۱.۱۴۳۰ و خط هدف، ۱.۱۳۰۰ است. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه و ۱۵ درصد از اسیلاتورها، این سیگنال را می‌دهند که دلار آمریکا فشار خرید بیش از اندازه‌ای را تحمل می‌کند و طرف این تحلیل‌گران را گرفته‌اند
  - و در نهایت، ۲۵ درصد باقی‌مانده متخصصین هم نمی‌توانند در این باره تصمیمی بگیرند.
  اگر افق دیدمان را بلند مدت کنیم، بیش از ۶۰ درصد متخصصین دلار را ترجیح خواهند داد. به عنوان مثال در همان حین که اتحادیه‌ی اروپا در حال تصمیم‌گیری برای شدت دادن یا توقف سیاست‌های مالی و پولی‌اش است، تحلیل‌گران جی پی مورگان پیش‌بینی کردند تا انتهای سال، نمودار EUR/USD در ناحیه‌ی ۱.۱۰۰-۱.۲۰۰ قرار خواهد گرفت. دلیل این موضوع همان است که گفته شد: برگزیت، ایتالیا و ترکیه، به همراه کشورهای دیگری که اتحادیه‌ی اروپا را احاطه کرده‌اند. ولی، تحلیل‌گران جی پی مورگان رد نمی‌کنند که ممکن است بعد از آن، یورو به سطح ۱.۱۹۰۰ صعود کند. ولی این موضوع تا بهار سال ۲۰۱۹ اتفاق نخواهد افتاد.
 • GBP/USD. بر اساس تحلیل‌های گرافیکی، آینده‌ی این جفت‌ارز به صورت زیر خواهد بود: ابتدا تا مرز بالایی کانال نزولی (ناحیه‌ی ۱.۳۰۰۰-۱.۳۰۸۰) بالا خواهد رفت، سپس دور می‌زند و به سطح حمایت ۱.۲۶۶۰ باز می‌گردد و بعد از آن، پایین‌تر هم خواهد رفت؛ تا سطح ۱.۲۵۸۵.  بین اندیکاتورها هم سردرگمی شدیدی وجود دارد. بعضی‌ها می‌گویند که جفت‌ارز فشار فروش بیش از اندازه‌ای دارد، بعضی‌شان به رنگ قرمز هستند و دیگران، به رنگ سبز یا خاکستری کشیده شده‌اند. چنین سردرگمی‌ای را می‌توان بین متخصصین هم مشاهده کرد. با این وجود زمانی که به پیش‌بینی‌های پاییز نگاه می‌کنیم، تصویر برایمان شفاف‌تر می‌شود. در آنجا بیش از ۶۵ درصد از تحلیل‌گران درباره‌ی رشد جفت‌ارز صحبت می‌کنند. ولی هدف‌ها هنوز هم مبهم هستند و از ۱.۳۱۰۰ تا ۱.۳۵۰۰ تغییر می‌کنند.
 • USD/JPY. ین ژاپن، زیر بار تورم پایین قرار دارد؛ تورمی که نشان از تقاضای ضعیف و کاهش GDP دارد. حتی ریاست بانک مرکزی ژاپن، هاروهیکو کورودا، یک بار قول داد که اگر تورم به هدف ۲ درصدی نرسد، به سبک ژاپنی خودکشی (هاراکیری) خواهد کرد. ولی رشد قیمت‌ها هنوز بسیار ضعیف است و حتی به یک درصد هم نرسیده. با این وجود، بیایید امید داشته باشیم که آقای کورودا مجبور نشود قول مهلکش را عملی کند.
  در همین حین، نهاد ناظر به سیاست‌هایش ادامه می‌دهد و دارایی‌ها را به صورت عمده می‌خرد تا نرخ‌های بهره منفی شود. برخلاف این پیش‌زمینه و علی‌رغم جنگ تجاری چین و ایالات متحده، ممکن است دلار به صعودش ادامه دهد. حداقل، این چیزی است که ۶۵ درصد از متخصصین فکر می‌کنند و خط‌های ۱۱۲.۰۰، ۱۱۳.۵۰ و ۱۱۴.۷۰ را به عنوان هدف نشان می‌دهند.
  ۳۵ درصد از تحلیل‌گران، تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه و ۲۰ درصد از اسیلاتورها این سیگنال را می‌دهند که جفت‌ارز، فشار فروش بیش از اندازه‌ای را تحمل می‌کند.  اگر این سناریوی نزولی محقق شود، جفت‌ارز مورد بحث هم به نزولش ادامه پیدا می‌کند و به ناحیه‌ی ۱۰۹.۷۵-۱۱۰/۱۰ می‌رسد. نزدیک‌ترین خط مقاومت، در ۱۱۰.۷۵ قرار دارد.

پیش‌بینی بازار برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، برای ۲۷ تا ۳۱ آگوست سال ۲۰۱۸1

 • ارزهای دیجیتال. هم بیت‌کوین و هم ارزهای دیجیتال اصلی دیگر، به حداقل‌های خودشان رسیده‌اند و بحران اعتماد در این بخش و فقدان اخبار مثبت، باعث شده تا سیری نزولی و قدرتمند در قیمت ارزهای دیجیتال به وجود بیاید. همچنین، همان‌طور که یادآوری کرده‌ایم، چنین اخباری در اکثر مواقع باعث نمی‌شوند که نتیجه‌ی اقتصادی خاصی به دست بیاید و تنها باعث می‌شوند که فرصت دیگری برای سفته‌بازی به وجود بیاید.
  اهداف BTC/USD به همان شکل مانده‌اند. هدف گاوها زدن ارتفاع ۶۸۵۰ و بعد از آن ۷۷۶۰ است. خرس‌ها هم هدف‌شان را روی خط حمایت ۶۲۳۰ و بعد از آن ۶۰۰۰ و سپس، سقوط تا ۵۷۶۰ گذاشته‌اند. قیمت‌های پایین‌تر از این را می‌تواند نشانه‌ای از فروش عمده‌ی ارزهای دیجیتال و فروپاشی کامل بازار دانست. این موضوع به ضرر همه‌ی مشارکت‌کننده‌ها است؛ حتی آن‌هایی که بازی‌شان را روی نزول قیمت‌ها بسته‌اند. بنابراین و به احتمال زیاد از خطوط مقاومت شکسته شود، کمی طول خواهد کشید که نمودار به ناحیه‌ی بالای ۶۰۰۰ دلار باز گردد. هرچند بعضی از تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت تا ۴۷۰۰ دلار پایین خواهد رفت.
  و حالا، اخباری هم برای کسانی که به شدت مثبت‌اندیش هستند و سرمایه‌گذاری بلند مدت دارند داریم؛ کسانی که بیت‌کوین‌ها را نگه می‌دارند تا پیروزی کامل را به دست بیاورند. کانال تلگرام What's on Crypto نوشته است که بعد از هر نیمه‌ی جایزه‌ی استخراج، قیمت بیت‌کوین چندین برابر می‌شود. در اولین کاهش قیمت که ۲۸ نوامبر سال ۲۰۱۲ میلادی اتفاق افتاد، جفت‌ارز BTC/USD با قیمت ۱۲ دلار مبادله شد. ظرف چند ثانیه، این قیمت به حدود ۶۵۷ دلار رسید. کاهش سوم (از ۱۲.۵ بیت‌کوین به ۶.۲۵ بر هر بلوک) باید در نیمه‌ی ۲۰۲۰ اتفاق بیافتد و اگر این پیش‌بینی درست باشد، در سال ۲۰۲۳ نرخ این ارز دیجیتال به ۱۰ میلیون دلار بر هر سکه خواهد رسید. زمان زیادی نمانده است. کافیست پنج سال صبر کنیم تا متوجه شویم که این پیش‌بینی درست بوده یا خیر.

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید