2018 آگوست 5

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به پیش‌بینی هفته‌ی قبل داشته باشیم: 

 • EUR/USD. هفته‌ی گذشته پر از رویدادهای مختلف بود؛ رویدادهایی که اگر درزمانی دیگر اتفاق می‌افتادند، می‌توانستند باعث تحرک‌های عظیمی در بازار شوند. ولی الآن و در فصل تعطیلات، اتفاق خاصی را رقم نمی‌زنند. ما نه از داده‌های GDP ناحیه‌ی یورو انتظار خارق‌العاده‌ای داریم و نه از اعدادی که شاخص قیمت مصرف‌کننده برایمان آماده کرده‌اند. امید کمی وجود داشت که تصمیم فدرال رزرو برای نرخ بهره یا انتشار داده‌های بازار کار آمریکا، تغییری در بازار ایجاد کند. ولی هیچ‌کدام باعث نشدند که نوسان خاصی در بازار اتفاق بی‌افتد. حتی این‌که NFP ۳۶.۷ درصد سقوط کرد (از ۲۴۸ به ۱۵۷) هم نتوانست روی بازار تاثیر خاصی بگذارد.
  بنابراین شرایط به صورتی پیش رفت که اکثر متخصصین پیش‌بینی می‌کردند: با در نظر گرفتن بازگشت استاندارد، این جفت‌ارز در ناحیه‌ی دوهفته‌ای ۱.۱۵۷۵-۱.۱۷۵۰ باقی ماند. ابتدا تا سقف ۱.۱۷۴۵ بالا رفت و بعد از آن، به کفِ ناحیه‌ای ۱.۱۵۶۰ رسید و در انتها، دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در نقطه‌ی ۱.۱۵۶۷ تمام کرد.
 • GBP/USD. آینده‌ی پوند بریتانیا دلگرم‌کننده نبود؛ حتی با این وجود که ممکن بود بانک انگلستان نرخ بهره را بالا ببرد. ۶۵ درصد از متخصصین در نظر داشتند که نمودار GBP/USD ممکن است تا ناحیه‌ی ۱.۳۰۰۰ پایین برود.
  مشخص شد که این پیش‌بینی کاملا صحیح بوده است. همین که زمزمه‌ی بالا رفتن نرخ بهره به گوش رسید، پوند آرام آرام شروع به افزایش قیمت کرد. سپس همان‌طور که انتظار می‌رفت، روز پنجشنبه دوم اوت فرا رسید و نهاد ناظر این نرخ را از ۰.۵ به ۰.۷۵ درصد رساندند. ولی ضمیمه‌ای هم برای این اطلاعیه وجود داشت؛ این که نباید در آینده‌ی نزدیک منتظر افزایش دیگری باشیم. مقامات بانک مرکزی گفتند که اقتصاد به‌طور کامل سر و سامان ندارد و مشکلات برگزیت هنوز پابرجا است. همین موضوع باعث شد تا نمودار بچرخد و به‌سرعت، به سطح ۱.۲۹۷۵ برگردد. در انتهای هفته، نمودار دقیقا همان‌جایی بود که متخصصین انتظار داشتند؛ در نقطه‌ی ۱.۳۰۰۰.
 • USD/JPY. گزارش بانک ژاپن درباره‌ی سیاست‌های مالی‌اش، به‌جای این که باعث تقویت ین شود بهایش را کاهش داد. بازار بخش اصلی سخنرانی رییس این بانک، «هاروهیکو کورودا» را به این صورت تفسیر کرد که قرار است سیاست‌های بسیار نرم این بانک پابرچا بماند. از نظر بازار، بالا رفتن بازده اوراق قرضه‌ی ۱۰ ساله به معنای این است که بانک ژاپن می‌خواهد ارزش ین را پایین بیاورد.
  به همین دلیل هم قیمت‌های مضنه‌ی USD/JPY تا ۱۱۲.۱۵ جهش کرد. با این وجود این جفت‌ارز نتوانست در این ارتفاع باقی بماند و ۹۰ نقطه را از دست داد تا هفته‌ی معاملاتی را در ۱۱۱.۲۵ تمام کند.
 • ارزهای دیجیتال. خرس‌ها، در کل هفته این بازار را کنترل کردند. این واقعیت که بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر، اخیرا بیش از حد فروش داشته‌اند، ورق را به سمت خرس‌ها برگردانده است. فقدان اخبار مثبت از سوی نهادهای ناظر و بازارساز‌ها هم باعث نشده است که رشدی اتفاق بیافتد.
  به همین دلیل، BTCUSD در هفته‌ی گذشته هزار دلار کاهش داشته، ۱۲ درصد ار ارزشش کم شده و به قیمت جولای رسیده است؛ ۷۲۸۰ دلار به ازای هر سکه.
  کاهش ارزش ایتریوم از این هم بیشتر بوده است؛ حدود ۱۴ درصد. قیمت این ارز دیجیتال، در هفته‌ی گذشته به ۴۰۰ دلار رسیده است. لایت‌کوین ۱۱ درصد از ارزشش را از دست داد. ولی ریپل از بقیه‌ی ارزها پایدارتر بود؛ ۷ درصد از ارزشش را از دست داد و ۲.۵ درصد آن را پس گرفت.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. با توجه به حس و حال فعلی بازار، نمی‌توان انتظار داشت که در هفته‌ی آینده اتفاق خاصی بیافتد. بسیاری از شاخص‌ها، فقدان شدید فعالیت را در بازار نشان می‌دهند. شاخص MACD در نمودار روزانه، برای هفته‌ی چهارم خطی افقی و زیر صفر را رسم می‌کند. حدود ۸۵ درصد از اسیلاتورها با رنگ قرمز رسم شده‌اند، ولی ۱۵ درصدشان از قبل سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز فشار فروش بیش از اندازه را تحمل می‌کند.
  هفتاد درصد متخصصین (که تحلیل‌های گرافیکی هم آن‌ها را تایید می‌کنند)، هنوز باور دارند که این جفت‌ارز باید به مرز پایینی کانال جانبی و میان‌مدت ۱.۱۵۰۵-۱.۱۸۵۰ برسد و تنها در آن زمان است که می‌تواند بالا برود. نظر ۳۰ درصدِ باقی‌مانده این است که این جفت‌ارز، در کانال باریک‌تر سه‌هفته‌ای ۱.۱۵۷۵-۱.۱۷۵۰ حرکت خواهد کرد.
 • سناریوی آینده‌ی پوند بریتانیا هم منفی است. بیشتر تحلیل‌گران (۷۰ درصد) منتظر این هستند که جفت‌ارز GBP/USD تا کف‌های تابستان ۲۰۱۷سقوط کند؛ کف‌های ناحیه‌ی ۱.۲۸۰۰. این حرکت را اسیلاتورها (به غیر از یکی از آن‌ها) و تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و روزانه هم تایید می‌کنند. نزدیک‌ترین خط حمایت، خط ۱.۲۹۵۵ است و بعدی، ۱۰۰ نقطه پایین‌تر از این قرار دارد.
  ۳۰ درصد از متخصصین نظر دیگری دارند. از نظر آن‌ها، جفت‌ارز مورد نظر در کانال ۱.۲۹۵۵-۱.۳۲۱۰ حرکتی جانبی خواهد داشت. نزدیک‌ترین خط مقاومت در ناحیه‌ی ۱.۳۱۰۰ است.
 • USD/JPY. بیشتر متخصصین (۷۵ درصد) از تقویت دلار حمایت می‌کنند. با وجود این که جفت‌ارز مورد بحث در هفته‌ی گذشته سقوط کرده بود، ولی در کانال صعودی میان‌مدت باقی‌ماند؛ کانالی که در انتهای ماه مارس شروع شده بود و الآن در خط حمایتش به سر می‌برد. هدف میان‌مدت این است که این جفت‌ارز، به ارتفاع ۱۱۲.۰۰۰برسد و هدف نهایی، ۱۱۳.۱۵ است.
  اگر خرس‌ها برنده‌ی بازی باشند، این جفت‌ارز باید به سمت پایین حرکت کند. در این صورت، خط حمایت در سطوح ۱۱۰.۶۰، ۱۱۰.۳۰ و ۱۰۹.۷۵  قرار خواهد گرفت. در این جا باید در نظر داشت زمانی که از پیش‌بینی هفتگی به پیش‌بینی‌ای می‌رویم که قرار است تا انتهای تابستان را برایمان نشان دهد، تعداد کسانی که از تقویت دلار حمایت می‌کنند از ۲۵ به ۴۵ درصد می‌رسد.
  نسخه‌ی دیگری را هم تحلیل گرافیکی ارائه می‌کند: ابتدا تا ۱۱۰.۶۰ پایین برود و بعد از آن به ۱۱۲.۰۰ برود.

پیش‌بینی بازار برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ششم تا دهم آگوست سال ۲۰۱۸1 

 • ارزهای دیجیتال. کسانی که از تئوری موج الیوت حمایت می‌کنند، می‌توانند انتهای موج پنجم صعودی را نهایتا تا ۲۵ جولای ببینند. بنابراین نزول بعدی، موج ضربه‌ای A خواهد بود که بعد از آن۷ بازار انتظار دارد موج اصلاحی B اتفاق بیافتد و نمودار تا ناحیه‌ی ۷۸۰۰-۸۰۰۰ صعود کند. در خوشبینانه‌ترین حالت، ارتفاع نمودار در نیمه‌ی ابتدای آگوست به ۱۰ هزار دلار خواهد رسید.
  اما شاخص‌های اصلی (چه شاخص‌های روند، چه شاخص‌های حجم و چه اسیلاتورها) در نمودار روزانه و هفتگی سیگنال شفافی برای تغییر روند نشان نمی‌دهند. بنابراین در صورتی که ارتفاع ۷۳۰۰ شکسته شود، ممکن است نمودار به افق ۶۷۰۰ برسد. قوی‌ترین خط حمایت در ناحیه‌ی ۶۰۰۰-۶۱۰۰ قرار دارد. در این خط، استخراج بیت‌کوین تقریبا سودی نخواهد داشت.
  براساس یکی از تئوری‌ها، یکی از مهمترین دلایل سقوط قیمت‌ها در سال ۲۰۱۸ استخراج‌کننده‌ها بوده‌اند. افزایش تعداد این افراد، باعث شده تا الگوریتم استخراج به شدت پیچیده شود. با پایین آمدن قیمت بیت‌کوین و کاهش سود استخراجش، صاحبان مزرعه‌های دیجیتال (سیستم‌های بزرگ استخراج بیت‌کوین) شروع به فروختن بیت‌‌کوین‌های استخراجی‌شان کردند و از شرشان خلاص شدند. آن‌ها با این کار، واقعا در حق خودشان جفا کردند.

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید