2018 جولای 29

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به پیش‌بینی هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. هفته‌ی گذشته هم مثل هفته‌ی قبل و نیمه‌ی ماه قبلش، اتفاق خاصی را شاهد نبودیم. بازار، در کرختی تعطیلات به سر می‌برد. نوسان این جفت‌ارز ۱۳۰ نقطه بود و نهایت تغییری که نسبت به پیوت‌پوینت میان‌مدت کانال جانبی (۱.۱۶۶۰) دیدیم، از این هم کمتر بود؛ ۹۰ نقطه. بعد از آن، نمودار به ناحیه‌ی مرکزی بازگشت. پس این اتفاق این بار هم افتاد - در انتهای دوره‌ی معاملاتی، جفت‌ارز مورد بحث در ۱.۱۶۵۸ ایستاد.
 • جفت‌ ارز GBP/USD هم در این هفته با ضعف رفتار کرد و در اطراف سطح ۱.۳۱۰۰ جای پایش را محکم کرد. بازه‌ی نوسانی که پوند بریتانیا به خود دید، آن‌چنان از یورو بالاتر نبود و  مقدارش تتنها حدود ۱۴۵ نقطه بود. این جفت‌ارز هفته را در ۱.۳۱۰۲ تمام کرد.
 • USD/JPY. این جفت‌ارز در کل ماه جولای، الگوی شانه و گردنی باریک رسم کرد. اگرچه در نظر بسیاری از افراد، این الگو بیشتر به کلاه یک کابوی شباهت دارد. هفته‌ی گذشته صرف سمت راست این کلاه شد. به عبارت دیگر، هفته‌ی گذشته یک روند جانبی باریک را در کانال ۱۱۰.۵۸-۱۱۱.۵۳ شاهد بودیم. در انتهای هفته، این جفت‌ارز میانه‌ی کانال را در ۱۱۱.۰۰ لمس کرد.
 • ارزهای دیجیتال. یکی از راه‌هایی که برای بیت‌کوین ترسیم شده بود، این بود که هفته‌ی گذشته سطح ۸۰۰۰ را بشکند. با وجود این که فشار فروش روی این جفت‌ارز بسیار زیاد بود، این سطح شکسته شد. مهمترین نیروی محرکه‌ی این حرکت، این بود که انتظار می‌رفت کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) به برادران  Winklevoss  اجازه دهد تا صندوق قابل معامله‌ی بیت‌کوین‌شان را راه‌اندازی کنند. حجم اصلی معاملات در صرافی‌های ژاپن و کره‌ی جنوبی بوده است.
  ولی همین که BTC/USD به سطح ۸۵۰۰ رسید، مشخص شد که SEC بار دیگر درخواست برادرها را رد کرده است. به همین دلیل هم بیت‌کوین ۶۳۰ دلار از دست داد و به زیر ۸۰۰۰ رفت. البته این روند نزولی چندان طول نکشید و این جفت‌ارز، در بعد از ظهر روز جمعه یک بار دیگر سطح هشت هزار را شکست و به ارتفاع ۸۲۷۵ رسید.
  مهمترین ارزهای جایگزین (ایتریوم، ریپل، لایت‌کوین و غیره) هم به دنبال بیت‌کوین بین ۶ تا ۷ درصد رشد کردند. 

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. هفته‌ی آینده پر از اتفاق خواهد بود؛ اتفاقاتی که می‌توانند باعث شروع حرکت‌های قدرتمندی در بازار شوند. ولی در حال حاضر نمی‌توان انتظار چیز عجیب و غریبی را کشید؛ چه از داده‌های GDP منطقه‌ی یورو، چه از شاخص قیمت مصرف‌کننده که در سه‌شنبه ۳۱ جولای منتشر می‌شود.
  اگر بخواهیم تغییرات دیگری را که روی جفت‌ارز یورو/دلار تاثیر دارند بیان کنیم، می‌توان به تصمیم فدرال رزرو در مورد نرخ بهره و توضیحات متعاقب این بانک در روز چهارشنبه یکم آگوست و همچنین، انتشار داده‌های بازار کار ایالات متحده در جمعه سوم آگوست اشاره کرد. ولی به نظر می‌رسد که در اینجا، نوسان نمودار تنها مقدار کوچکی افزایش خواهد داشت.
  شاخص‌های اسیلاتورها در نمودار روزانه، به بخش‌هایی تقریبا مساوی تقسیم شده‌اند. یک سوم از آن‌ها می‌گویند نمودار بالا خواهد رفت، یک سوم‌شان می‌گویند سقوط می‌کند و یک سوم دیگر می‌گویند که روندی جانبی خواهد داشت. ولی وضعیت مختصصین فرق می‌کند؛ بیشتر آن‌ها (۷۰ درصد) هنوز هم می‌گویند که این جفت‌ارز تا مرز پایینی کانال ۱.۱۵۰۵-۱.۱۸۵۰ پایین خواهد آمد. با این وجود، ممکن است که نمودار تا مدتی در کانال دو هفته‌ای ۱.۱۵۷۵-۱.۱۷۵۰ باقی بماند و بعد از آن پایین برود. این سناریو، چیزی است که تحلیل‌های دیداری نمودار روزانه رسم می‌کنند.
  در حال حاضر، تنها ۳۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز تا مرز بالایی کانال ۱.۱۸۵۰ رشد کند.
 • آینده‌ی پوند بریتانیا چنگی به دل نمی‌زند؛ حتی با وجود این که ممکن است نرخ بهره‌ی اعلامی بانک مرکزی انگلستان از ۰.۵ درصد به ۰.۷۵ درصد برسد. این موضوع، در پنجشنبه دوم آگوست مشخص خواهد شد. ۶۵ درصد از متخصصین باور دارند که جفت‌ارز GBP/USD به کاهشش ادامه خواهد داد؛ ابتدا تا ۱.۳۰۰۰-۱.۳۰۷۰ و بعد از آن تا خط حمایت ۱.۲۹۵۵. هدف نهایی هم کف تابستان سال ۲۰۱۷ است که در ناحیه‌ی ۱.۲۸۰۰ قرار دارد.
  در اینجا می‌توان نقطه‌نظری جایگزین هم داشت. ۳۵ درصد از تحلیل‌گران باور دارند این جفت‌ارز همین الآن به کف ناحیه‌ای خودش رسیده است و به نقاط اطراف ۱.۳۲۰۰-۱.۳۳۰۰ خواهد رفت. از نظر این تحلیل‌گران، احتمال این وجود دارد که نمودار در آگوست تا ارتفاع ۱.۳۴۵۰ بالا برود. پانزده درصد از اسیلاتورها هم طرف گاوها را می‌گیرند و سیگنال‌شان این است که جفت‌ارز، فشار فروش زیادی را تحمل می‌کند.
 • USD/JPY. در اینجا، متخصصین انتظار دارند که دلار تقویت شود و این نمودار هم حداقل تا ناحیه‌ی ۱۱۱.۷۵-۱۱۲.۲۰ بالا برود. بیشتر تحلیل‌های گرافیکی (۶۰ درصد) در نمودار چهارساعته هم با این سناریو موافقند.
  چهل درصد باقی‌مانده، به سه‌شنبه ۳۱ جولای چشم‌ دوخته‌اند. احتمالا در این روز، بانک ژاپن نرخ بهره را همان -۰.۱ درصد نگاه دارد. ولی توضیحات مدیران این نهاد نظارتی می‌تواند باعث تقویت ین شود. البته، این اتفاق تنها در صورتی خواهد افتاد که نشانه‌هایی از تغییر در سیاست پولی و تغییر نرخ بهره به مقادیر مثبت وجود داشته باشد. در این مورد، سطح حمایت در ۱۱۰.۶۰، ۱۱۰.۳۰ و ۱۰۹.۷۵ خواهد بود.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۳۰ ژولای تا ۳ آگوست سال ۲۰۱۸1

 • ارزهای دیجیتال. معامله‌گران، سرمایه‌گذاران و استخراج‌کننده‌ها، در چند هفته‌ی گذشته چشم به نمودار بیت‌کوین دوخته بودند. از ۲۸ ژوئن، نرخ این ارز ۴۲ درصد افزایش پیدا کرده بود و سطح کل سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال از ۳۰۰ میلیارد دلار بالاتر رفته بود. بعد از این که بیت‌کوین به ۸۵۰۰ دلار رسید، شانس‌های زیادی به وجود آمد که هزار دلار هم زده شود. از این‌ها گذشته، فاکتورهای بسیار زیادی در این موضوع تاثیر دارند. ما تنها تعدادی از آن‌ها را لیست کرده‌ایم:
  - اول رشد ریسک‌های سیاسی و در نتیجه، کاهش تقاضا برای دارایی‌های «کلاسیک» و کاهش حجم معاملاتی بازارهای سنتی است. همچنین می‌توان ناپایداری در کشورها را هم به این موضوع اضافه کرد. این ناپایداری، باعث می‌شود که ارزهای دیجیتال تبدیل به ابزاری برای ذخیره‌ی سرمایه شوند.
  - فاکتور دوم، ظهور تکنولوژی‌های جدیدی است که باعث می‌شود سرمایه‌گذاران بزرگ سازمانی به تعدادی از صرافی‌های ارزهای دیجیتال روی بیاورند.
  - سومین فاکتور، به رسمیت شناختن این ارزها توسط دولت است؛ به عنوان مثال کره‌ی جنوبی یا ونزوئلا. بنا بر اعلامیه‌ای که رییس‌جمهور ونزوئلا داده، ارز دیجیتال ملی این کشور (پترو) به زودی با ارز رسمی‌اش (بلیوار) یکی خواهد شد.
  - چهارمین مورد هم راه‌اندازی پلت‌فرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال است.
  - پنجم هم اعلامیه‌هایی است که سران دولتی و اشخاص خاص دیگر (برای مثال دستیار پیشین رییس‌جمهور آمریکا)، درباره‌ی سرمایه‌گذاری‌شان در بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر منتشر می‌کنند.
  متخصصین باور دارند در صورتی که BTC/USD به بالای ده هزار دلار برود، تعداد کسانی که می‌خواهند در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنند از این هم بیشتر خواهد شد. به همین دلیل هم تعداد پیش‌بینی‌هایی که می‌گویند بیت‌کوین در انتهای امسال با قیمتی بیش از ۲۰ هزار معامله خواهد شد، روز به روز در حال افزایش است.

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید