2018 جولای 8

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به پیش‌بینی هفته‌ی قبل داشته باشیم: 

 • EUR/USD. پیش‌بینی اکثر متخصصین (۵۵ درصد)، سطح ۱.۱۷۲۵ را در نظر گرفته و عنوان کرده بود که جفت‌ارز مورد بحث، ظرف این هفته باید به آن برسد. این اتفاق افتاد. داده‌های اقتصادی آلمان مثبت بود. ولی آمارهای ایالات متحده آن‌چنان چنگی به دل نمی‌زند (شاخص NFP یا اشتغال بخش غیرکشاورزی، ۱۲.۷ درصد کاهش داشته است). همچنین، جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین هم در حال شعله‌ور شدن است. تمام این موارد، به نفع اروپا تمام شده است. در نتیجه این جفت‌ارز به تدریج و قدم به قدم، به سطح ۱.۱۷۶۵ رسیده است. سپس اصلاحی کوچک اتفاق افتاد و دوره‌ی معاملاتی در سطح ۱.۱۷۴۵ تمام شد.
 • GBP/USD. با خلاصه کردن نظرات تحلیل‌گران  شاخص‌های مختلف (که بعضا متضاد هم بودند)، به این فرض رسیدیم که این جفت‌ارز، روی سطح ۱.۳۲۰۰ به طور جانبی حرکت می‌کند و نوسانش، بین ۱.۳۰۵۰ و ۱.۳۳۲۵ خواهد بود. با توجه به نمودار، باید گفت که این پیش‌بینی درست بوده است. نمودار در شب دوشنبه، از قیمت ۱.۳۲۰۰ شروع به حرکت کرد. ابتدا تا ۱.۳۰۹۳ پایین آمد و سپس، چرخید و تا ارتفاع ۱.۳۲۸۵ بالا رفت.
  با بیانیه‌ی تند و تیزی که بانک انگلستان صادر کرد و با چشم‌اندازی که از رشد نرخ بهره وجود دارد، پوند هم یک بار دیگر حمایت شد. رشد فعالیت در بخش خدمات بریتانیا هم باعث شد که بازیگران بازار امید بیشتری پیدا کنند. 
 • USD/JPY. در یک کفه از ترازویی که قیمت‌های این جفت‌ارز را تعیین می‌کند، سیاست‌های بسیار نرمی قرار دارد که بانک ژاپن در پیش گرفته است. در کفه‌ی دیگر، جنگ تجاری‌ای قرار دارد که قاره‌های مختلف در حال شروعش هستند و باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران بیشتر و بیشتری ارز این کشور جزیره‌ای را به عنوان پناهگاه سرمایه‌شان انتخاب کنند.
  این موضوع باعث شده تا بسیاری از متخصصین و تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه، انتظار داشته باشند که جنگ بین گاوها و خرس‌ها به همین شکل باقی بماند و نمودار نوسان کند. بر اساس پیش‌بینی آن‌ها، این جفت‌ارز باید در ابتدا تا سطح ۱۱۱.۴۵ بالا می‌رفت (همین اتفاق هم افتاد) و سپس، تا خط حمایت ۱۱۰.۰۰ پایین می‌رفت (در واقعیت، به سطح ۱۱۰.۲۷رسید). بعد از تمام این اتفاقات، نمودار یک بار دیگر نوسان کرد و دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در  ۱۱۰.۴۶ تمام کرد. به این ترتیب، ثابت شد که تلاش می‌کند نایحه‌ی ۱۱۰.۱۰ را خرد کند. 
 • ارزهای دیجیتال. جفت‌ارز BTC/USD بعد از پرشی که در ۳۰ ژوئن کرد، به صعودش ادامه داد و توانست سطح ۶.۷۸۰ را هم بزند. پس از تمام این‌ها، دوباره به سمت پایین بازگشت. احتمالا به خاطر داشته باشید که پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه برای هفته‌ی پیش، می‌گفتند اگر بیت‌کوین از پَسِ سطحِ  $6,700 برآید، سیگنالی به وجود میاید که به قدرِ کافی قدرتمند است و نشان می‌دهد تغییر روندی که این همه مدت منتظرش بودیم ، اتفاق افتاده است. ولی با وجودِ صعود چشمگیر نمودار، این خط مقاومت شکسته نشد. با توجه به این، می‌توان سطح ۶۶۰۰ دلار را پیوت‌پوینت چند روز گذشته دانست.
  بعد از بیت‌کوین۷ ایتریوم (ETC/USD) هم صعودی قابل توجه را از خودش نشان داد. با توجه به این صعود، سطح ۴۸۵ دلار می‌تواند به عوان مرز بالایی کانال دو ماهه در نظر گرفته شود. اگر نمودار از این سطح بازگردد، جفت‌ارز می‌تواند به قیمت ۳۶۰ دلار به ازای هر کوین برسد.
  ارزهای لایت‌کوین (LTC/USD) و ریپل (XRP/USD) هم وارد روندی جانبی شدند و هفته‌ی معاملاتی را در همان‌جایی که شروعش کرده بودند، تمام کردند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • شصت درصد از متخصصین و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، باور دارند که رشد EUR/USD به احتمال زیاد ادامه پیدا خواهد کرد. ولی این رشد، اندک خواهد بود. سطح ۱.۱۸۰۰، به عنوان اصلی‌ترین خط مقاومت نامیده می‌شود. مقاومت بعدی هم ۵۰ نقطه بالاتر خواهد بود. سپس و در طول ماه ژولای، جفت‌ارز باید تا خط حمایت ۱.۱۵۰۰ پایین بیاید و تلاش دیگری انجام دهد تا این خط را بشکند. ۱۵ درصد از اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته و روزانه با این سناریو موافقند و سیگنال می‌دهند که فشار خرید روی جفت‌ارز زیاد است.
  انتظار نمی‌رود که در هفته‌ی آینده، خبری «تکان‌دهنده» به گوش برسد. ولی باید به ۱۲ ژولای توجه کرد. در این روز، داده‌های رشد تولید صنعتی در منطقه‌ی یورو منتشر خواهد شد. همچنین، این روز شاهد انتشار آمار شاخص قیمت مصرف‌کننده در ایالات متحده هم خواهیم بود. بر اساس تحلیل‌ها، نرخ تورم ایالات متحده در چند ماه گذشته شتاب گرفته است. به همین دلیل، ممکن است فدرال رزرو مجبور شود که نرخ بهره را باز هم بالا ببرد تا از دلار حمایت بیشتری شود.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۹ تا ۱۳ ژولای سال ۲۰۱۸1

 • تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و روزانه، نشان می‌دهند که جفت‌ارز GBP/USD از خط حمایت ۱.۳۲۲۵ بازگشت خواهد داشت و به ناحیه‌ی ۱.۳۴۰۰ صعود می‌کند و پس از آن،سقوطی شدید را تا ناحیه‌ی ۱.۳۰۰۰ تجربه خواهد کرد. متخصصین در شرایط فعلی، منتظر اخبار بریتانیا هستند.
  در روز سه‌شنبه ۱۰ ژولای، داده‌های مربوط به نرخ رشد تولید صنعتی ماه می منتظر خواهد شد. اگر مشخص شود که رکود ماه آوریل به طور کامل پشت سر گذاشته شده، پوند می‌تواند تا بالای سطح ۱.۳۳۰۰ بالا برود.
  سخنرانی دیگری که ریاست بانک انگلستان در روز چهارشنبه یازدهم ژولای انجام می‌دهد، می‌تواند باعث شود که از ارز بریتانیا حمایت بیشتری شود. البته این در صورتی است که مارک کارنی، اعلام کند که سیاست‌های پولی سفت و سخت بانک مرکزی به همین صورت ادامه پیدا خواهد کرد.
  دولت بریتانیا می‌تواند برخلاف رشد پوند قدم بردارد. باید در آینده‌ی نزدیک، پیش‌نویس توافق مربوط به برگزیت به اتحادیه‌ی اروپا ارائه شود. اگر این پیش‌نویس، اقتصاد کشور را به طور جدی مورد توجه قرار ندهد، پوند هم می‌تواند بار دیگر تحت فشار شدید قرار گیرد. 
 • USD/JPY. پرچم‌های جنگ تجاری چین و آمریکا یک بار دیگر به اهتزاز درآمده است. در ششم ژولای، تعرفه‌ی  بیست و پنج درصدی روی کالاهای وارداتی چینی اجباری شد. انتظار می‌رود که واشنگتن، ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر به جریمه‌ها اضافه کند. چین هم تهدید کرده است که اوراق بهادار خزانه‌داری ایالات متحده را می‌فروشد.
  موضوع دیگری هم وجود دارد که خلاف این پس‌زمینه را برایمان ترسیم می‌کند. همان طور که پیشتر اشاره شده بود، تقاضا برای ین در حال افزایش است و سرمایه‌گذاران این ارز را به عنوان پناهگاهی برای سرمایه‌شان در نظر می‌گیرند. جفت‌ارز USD/JPY در چهار ماه گذشته حدود ۶.۷ درصد رشد کرده است. بسیاری از تحلیل‌گرن (۶۰ درصد) انتظار دارند که این روند صعودی تا سطح ۱۱۱.۴۰ ادامه پیدا کند. چهل درصد باقی‌مانده، بر این باور هستند که جفت‌ارز مورد بحث به روندی جانبی وارد شده است و در کانال ۱۰۹.۳۵-۱۱۰.۸۰ باقی خواهد ماند. خط حمایت بعدی در قیمت ۱۰۸.۶۵ قرار دارد. 
 • ارزهای دیجیتال. اصلی‌ترین سوالی که درباره‌ی آینده وجود دارد، این است که بیت‌کوین کجا به رشدش باز خواهد گشت. در حال حاضر، کاملا مشخص است که نمودار این ارز به خط ۷۰۰۰ دلار چشم دارد. خریداران هم هنوز بازار را ترک نکرده‌اند. ولی همین الان هم شاخص‌ها نشان می‌دهند که فشار خرید روی این ارز زیاد است و اگر خبری منفی بیرون بیاید، روند خواهد توانست به سرعت از صعودی به نزولی تغییر ماهیت پیدا کند. در این صورت، نمودار می‌تواند به کف‌های ماه ژوئن بازگردد.
  از سوی دیگر، تعدادی از متخصصین انتظار دارند که روند صعودی BTC/USD حفظ شود. این متخصصین دلایل زیادی دارند؛ دلایلی مثل این که مدت طولانی‌ای است خبر بدی درز نکرده، سرمایه‌گذاران ناامید از ارزهای دیجیتال دیگر در حال خرید بیت‌کوین هستند و این که حجم معاملات پایین است (برخلاف این که حجم معاملات قاعدتا باید روند را حفظ کند). درباره‌ی مورد آخر، این توضیح داده می‌شود که سرمایه‌گذاران ناامید، بازار را ترک کرده‌اند و تنها کسانی باقی مانده‌اند که نمی‌خواهند بیت‌کوین‌شان را بفروشند. کسانی که باقی‌مانده‌اند برای‌شان هیچ‌چیز مهم نیست؛ آن‌ها می‌خواهند به هر قیمتی بیت‌کوین را نگاه دارند؛ حتی اگر این ارز به طور کامل از بین برود. به همین دلیل هم افراد خوش‌بین هنوز اعتقاد دارند که بیت‌کوین، در انتهای امسال به ۵۰ هزار دلار خواهد رسید (آرتور هایس، BitMEX) یا حداقل ۲۵ هزار دلار ارزش پیدا خواهد کرد (تام لی، FundStrat).

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید