2018 ژوئن 17

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به پیش‌بینی هفته‌ی قبل داشته باشیم: 

 • EUR/USD. میلیاردر معروف، جورج سوروس، مطمئن است که تقویت بیشتر دلار باعث به وجود آمدن بحران مالی خواهد شد.  همچنین، از ۶۰ نفر تحلیل‌گری که رویترز با آن‌ها مصاحبه کرده، ۱۰ نفر عقیده داشتند که رشد دلار ظرف یک ماه آینده به انتها می‌رسد، ۳۵ نفر مطمئن بودند که این تقویت تا انتهای پاییز ادامه خواهد داشت و ۱۵ نفر دیگر، عقیده داشتند که دلار تا انتهای سال رشد خواهد کرد. متخصصین  ABN Amro بین گروه آخر قرار داشتند. اعتقاد آن‌ّا بر این بود که یورو باید به سطح ۱.۱۰۰۰ کاهش پیدا کند و تنها بعد از آن، در سال ۲۰۱۹، می‌تواند مقداری از ضررش را جبران کند.
  موضوع جالب،  تصمیماتی است که فدرال رزرو برای بالا بردن نرخ بهره گرفته است. این تصمیم، که هفته‌ی گذشته اعلام شد و نرخ بهره را به ۲ درصد رساند، کسی را متعجب نکرد. همچنین، این که این هفته دو یا چند بار دیگر هم این نرخ بالا خواهد رفت، و در آیند سه بار دیگر بالا خواهد رفت هم باعث نشد که هیجانی به وجود بیاید. یورو به سرعت موقعیتش را باز پس گرفت. به علاوه، در برابر پس‌زمینه‌ی این اتفاقات رشد کرد و به سطح ۱.۱۸۵۰ رسید.
  ولی تصمیم بانک مرکزی اروپا برای طولانی‌تر کردن سیاست تسهیل کمی (QE)، باعث شد تا بلافاصله، یورو ۳۰۰ نقطه از خودش را در برابر دلار از دست بدهد. متخصصین ما، سطح ۱.۱۵۷۰ را به عنوان ناحیه‌ی اصلی حمایت در نظر گرفته‌اند؛ حمایت حرکتی که EUR/USD انجام داده است. اینرسی ضربه‌ی عجیبی که خرس‌ها به بازار وارد کرده‌اند، باعث شده تا این نمودار ۳۰ نقطه هم پایین‌تر بیافتد. با این وجود وقتی نمودار به حالت طبیعی بازگشت، به زودی بازگشت کرد و دوره‌ی  معاملاتی را در  ۱.۱۶۱۰ تمام کرد.
 • شصت و پنج درصد از تحلیل‌گران انتظار داشتند که GBP/USD تا سطح ۱.۳۶۱۵ اصلاح شود . بعد از آن، حرکتش را به سمت پایین ادامه دهد. ولی این جفت‌ارز حتی نتوانست به سطح ۱.۳۴۴۵ برسد و دوباره پایین ریخت. جفت‌ارز مورد بحث با این نزول، در روز ۲۹ می تلاش کرد تا  خط حمایت را در ناحیه‌ی  ۱.۳۲۰۰ بشکند.  ولی همان‌طور که در می هم شاهد بودیم، این تلاش بعد از این که نمودار به ناحیه‌ی ۱.۳۲۸۰ رسید، ناکام ماند.
 • USD/JPY. ۵۰ درصد از تحلیل‌گران معتقد بودند که این جفت‌ارز صعود می‌کند و سطح‌های ۱۱۰.۲۵ و ۱۱۱.۴۰ را به عنوان مقاومت در نظر می‌گرفنتد. این جفت‌ارز بین این خطوط، در سطح ۱۱۰.۶۰، دوره‌ی معاملاتی را به پایان رسانید. 
 • ارزهای دیجیتال. در روزهای اخیر، اکثر ارزهای دیجیتال از رهبرشان bitcoin پیروی کردند. آن‌ها تا مهمترین سطوح حمایت‌شان پیش رفتند و از آن‌ها هم گذشتند تا سطوح قیمتی جدیدی را بیازمایند. بنابراین، BTC توانست سطوح حمایتی ۷۱۲۵ و ۷۰۰۰ دلار را  بشکند و در روز ۱۴ ژوين، به سطح حمایتی جدید ... برسد. بعد از آن، توانست ۷ درصد از نزولش را جبران کند و تا ۶۵۷۵ بالا برود. چنین نیروهایی را بقیه‌ی ارزهای دیجیتال بازار هم نشان می‌ٔهند؛ ارزهایی که شامل ۱۰ ارز برتر بازار هستند.
  از شروع سال، سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال ۴۴.۳ درصد افت کرده است (از ۶۱۱ میلیارد تا ۳۴۰ میلیارد دلار). فقط در یک شب، بین روزهای ۱۰ و ۱۱ ژوئن، بازار ۲۵ میلیارد دلار از سرمایه‌اش را از دست داد. بسیاری از معامله‌گران و تحلیل‌گران، تلاش کردند تا این فروپاشی را با هک شدن صرافی Coinrail در کره‌ی جنوبی توضیح دهند. ولی در حقیقت این اتفاق، تنها ۴۰ میلیون دلار از بازار را از بین برده است. بنابراین به نظر می‌رسد که این دزدی، تنها بهانه‌ای دیگر بوده است تا کاهش قیمت ارزهای دیجیتال توجیه شود.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • بانک مرکزی اروپا علاوه بر این که برنامه‌ی تسهیل کمی (که در بالا به آن اشاره شد) را تمدید کرده، تصمیم دیگری هم گرفته است که فشار بر یورو را افزایش می‌دهد. این بانک، تصمیم گرفته که مبنای به صفر درصد و نرخ سپرده‌ها را به -۰.۴ درصد برساند. همچنین اعلام شده است که این نرخ‌ها، «حداقل تا پایان تابستان ۲۰۱۹» افزایش نخواهند داشت. همچنین، ماریو درقی اذعان داشته که اقتصاد منطقه‌ی یورو در سال ۲۰۱۸ تا جایی که پیش‌بینی می‌شده است، رشد نخواهد داشت.
  تمام این موارد، به همراه موفقیتی که رییس‌جمهور ترامپ در سیاست اقتصادی‌اش به دست آورده است، باعث شده تا تمام شرایط برای تقویت دلار به وجود بیاید. به همین دلیل است که ۶۵ درصد از متخصصین انتظار دارند در هفته‌ی پیش رو، جفت‌ارز EUR/USDسطح ۱.۱۵۰۰ را لمس کند و در صورت شکستنش، ۱۰۰ نقطه هم پایین‌تر بیاید. نود درصد از اسیلاتورها هم در نمودارهای چهار ساعته و روزانه، با این پیش‌بینی موافقند.
  نظر ۳۵ درصدِ باقی‌مانده‌ی متخصصین این است که جفت‌ارز مورد بحث، شانس این را دارد که به منطقه‌ی ۱.۱۸۲۵ بازگردد. ولی چنین حرکتی، به اطلاعیه‌هایی بستگی دارد که ماریو درقی و جی پاول، روسای بانک‌های مرکزی اروپا و آمریکا در هفته‌ی پیش رو اعلام کنند.  
 • کاملا مشخص است که نمودار GBP / USD، برای هفته‌ی چهارم در کانالی جانبی حرکت می‌کند؛ کانالی که بین خطوط ۱.۳۲۰۰ و ۱.۳۴۷۰ قرار دارد. همچنین، ۶۰ درصد از تحلیل‌گران باور دارد که پوند هم متعاقبِ یورو به نزولش ادامه خواهد داد. از نظر آن‌ها، جفت‌ارز  GBP/USD هم ممکن است به مرز پایینی این کانال برسد و به سطح ۱.۳۰۵۰-۱.۳۲۰۰ برود. این سناریو را تحلیل‌های دیداری نمودار روزانه و اکثریت مطلق شاخص‌ها هم تایید می‌کنند.
   نقطه‌نظری دیگر،  که ۴۰ درصد از متخصصین به آن معتقدند، می‌گوید که این جفت‌ارز در کانالی جانبی (۱.۳۲۰۰-۱.۳۳۴۵) حرکت می‌کند. مقاومت بعدیِ داخل این ناحیه، سطح ۱.۳۴۰۰ است.
  در روزا سه‌شنبه ۲۱ ژوئن، جلسه‌ی بعدی بانک انگلستان باید برگزار شود. ولی یه احتمال زیاد، این جلسه شگفت‌انگیز نخواهد شد. به همبن دلیل هم ارزشش را ندارد که در این تاریخ، منتظر جهش قیمتی باشیم.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۸ تا ۲۲ ژوئن سال ۲۰۱۸1

 • یک روز قبل از این که بانک انگلستان جلسه‌اش را برگزار کند، کمیته‌ی سیاست‌های پولی بانک مرکزی ژاپن هم جلسه‌ای برگزار خواهد کرد. دو سوم متخصصین به طور مستمر از رشد کوچک جفت‌ارز USD JPY دفاع می‌کنند و انتظار دارند که به ۱۱۱.۰۰-۱۱۱.۵۰ برسد. خط مقاومت بعدی ۱۱۲.۰۰ است.
  ای بار یک سوم تحلیل‌گران، تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و روزانه و همچنین، ۲۰ درصد از اسیلاتورها طرفدار خرس‌ها هستند و اسن سیگنال را می‌دهند که فشار فروش جفت‌ارز مورد بحث، بیش از اندازه است. در صورتی که این سناریو درست از آب در بیاید،  انتظار خواهد رفت که جفت‌ارز مورد بحث در ابتدا به ۱۰۹.۴۰ و احتمالا بعد از آن، به سطوح ۱۰۹.۰۰ و ۱۰۸.۵۰ نزول کند. 
 • می‌توان بسیاری از پیش‌بینی‌هایی را که برای ارزهای دیجیتال پایه انجام می‌شود، به دو جمله‌ی کوتاه خلاصه کرد: ۱- این ارزها در آینده‌ی نزدیک به نزول‌شان ادامه خواهد داد و ۲- در بلندمدت باید رشد کنند. برای مثال، بر اساس پیش‌بینی تحلیل‌گران Fundstrat Global Advisors، بیت‌کوین می‌تواند به سطح ۳۲۵۰ دلار برسد. ولی از نظر آن‌ها، حتی این کاهش هم «نمی‌تواند جلوی روند صعودی بلندمدت اولین ارز دیجیتال را بگیرد».
  بر اساس نظر بنیانگذار Onchain Capital، Ran Neuner، نزدیک‌ترین هدف BTCUSD، ۵۹۰۰ است. بخش خوشبینانه‌ی این پیش‌بینی، این است که «اگر قیمت بیت‌کوین ظرف چند سال به ۲۰، ۴۰ یا ۸۰ هزار دلار برسد، دیگر کسی نگران این نخواهد بود که در ۶۰۰۰ آن را خریده یا در در ۶۵۰۰. تنها معامله‌گرانی که در مقیاس کمتر از یک سال کار می‌کنند، باید نگران سقوط فعلی قیمت بازار باشند. «تنها چیزی که متخصصین مشخص نکرده‌اند، این است که حرکت جهشی به سمت ۸۰ هزار دلار چه زمان اتفاق میافتد.

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید