2018 ژوئن 3

پیش از هرچیز، اجازه بدهید چند کلمه‌ای را درباره‌ی رفتار جفت‌ارزهای اصلی و ارزهای دیجیتال در هفته‌ی گذشته بگوییم: 

 • EUR/USD. رفتار این جفت‌ارز در ابتدای هفته را می‌توان نشئت گرفته از ترسی دانست که نسبت به تغییرات سیاسی در ایتالیا وجود داشت. به همین دلیل بود که این جفت‌ارز، به جایی برگشت که سال پیش در آن قرار داشت؛ نزدیک به سطح ۱.۱۵۰۰. اگرچه شرایط در اروپا، به سرعت به آرامش بازگشت، پوپولیست‌های اروپایی قبول کردند که دولتی ائتلافی داشته باشند و دلار، به سرعت ارزشش را از دست داد. با در نظر گرفتن این پس‌زمینه باید گفت که یورو ۲۱۵ نقطه از ارزشش ا دوباره به دست آورد. حتی داده‌های مثبتی هم که در روز جمعه، راجع به بازار کار آمریکا منتشر شد (شاخص NFP از ۱۵۹ هزار به ۲۲۳ هزار رسید)، نتوانست شرایط را تغییر دهد. ه همین دلیل، جفت‌ارز مورد بحث ما دوره‌ی معاملاتی ۵ روزه را تقریبا در همان‌جایی تمام کرد که شروعش کرده بود؛ در سطح ۱.۱۶۶۰.
 • نیروهایی که جفت‌ارز قبلی را به حرکت درآوردند، در GBP/USD هم به همان صورت خودشان را نشان می‌دهند. در ابتدا این جفت‌ارز تا مقادیر نوامبر ۲۰۱۷ سقوط کرد. ولی خط حمایت ۱.۳۲۰۰ برایش نفوذناپذیر بود و جفت‌ارز را به ۱.۳۳۴۵ پرتاب کرد. بعد از آن، خرس‌ها شروع به مبارزه کردند و بعد از کمی تقلا، گاوها پیروز میدان شدند. به همین دلیل هم این جفت‌ارز، جای پایش را بالای سطحی سفت کرد که دو هفته‌ی پیش را بالایش گذرانده بود؛ سطح ۱.۳۳۰۰. دوره‌ی معاملاتی هم در ۱.۳۳۴۵ تمام شد.
 • USD/JPY. ین ژاپن در ابتدای هفته به رشدش ادامه داد، ولی شروع به از دست دادن موقعیت‌هایش کرد. این موضوع، در حالی اتفاق افتاد که شاخص فعالیت‌های تجاری در بخش صنعتی، در ماه می کمی افزایش پیدا کرده بود. احتمال دارد که سقوط ین، به دلیل اقدامات بانک مرکزی ژاپن باشد. این بانک در هفته‌ی گذشته خرید اوراق قرضه را برای اولین بار از آگوست سال ۲۰۱۷، کاهش داد. نتیجه‌ی منازعه‌ی یک هفته‌ای بین گاوها و خرس‌ها یک قرعه بود و این جفت‌ارز، دوره‌ی معاملاتی یک‌هفته‌ای را در ۱۰۹.۵۲ تمام کرد. 
 • ارزهای دیجیتال. اگر نمودارهای بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال عمده‌ی دیگر را تکمیل کنید، می‌بینید که حرکات ارزهای اصلی را تقلید کرده‌اند: در نیمه‌ی ابتدایی هفته یک کاهش را تجربه کرده‌اند و در نیمه‌ی بعدی، دوباره به نقطه‌ای بازگشته‌اند که آن را شروع کرده بودند. سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال هم تغییر چندانی نکرده است و ۳۳۰ میلیارد دلار باقی‌مانده است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم: 

 • EUR/USD. هم اندیکاتورها و هم شاخص‌های روند در نمودار چهار ساعته، وضعیتی خنثی به خودشان گرفته‌اند. ولی در نمودار روزانه، سیگنال می‌دهند که جفت‌ارز باید فروخته شود. تمرکز اصلی  تحلیل‌گران هم روی «جنگ‌های تجاری» ایالات متحده و اعلام تعرفه‌های جدید واردات آلومینیوم از کشورهای اروپا، مکزیک و کانادا است. بسیاری از آن‌ها (۵۵ درصد) در این‌باره به این حقیقت گرایش دارند که این جفت‌ارز می‌تواند به ناحیه‌ی ۱.۱۸۰۰-۱.۱۸۳۰ برسد. ضمنا تحلیل‌های گرافیکی روی نمودار چهار ساعته هم مشخص می‌کنند که بعید نیست این جفت‌ارز تا خط حمایتش در ناحیه‌ی ۱.۱۶۰۰ پایین برود.
  در بلندمدت، تعداد متخصصینی که از گاوها حمایت می‌کنند تا ۷۰ درصد بالا می‌رود و اهداف هم در سطوح ۱.۲۰۰۰ و حتی ۱.۲۲۰۰ قرار خواهند داشت. از نظر خرس‌ها، این جفت‌ارز نخواهد توانست به خط مقاومت ۱.۱۸۰۰ فائق آید و روند نزولی تا هفت هفته‌ی دیگر ادامه پیدا خواهد کرد.  
 • GBP/USD. شاخص‌ها در این جفت‌ارز، بسیار شبیه به چیزی هستند که در EUR/USD وجود دارد. نظرات متخصصین هم آن‌چنان تفاوتی ندارد. ۶۰ درصد از آن‌ها انتظار دارند که پوند ارتفاع ۱.۳۴۲۰ را لمس کند و در صورت شکست این ارتفاع، به ناحیه‌ی ۱.۳۵۰۰ برسد. خط مقاومت بعدی هم ۱۰۰ نقطه بالاتر خواهد بود.
  با این وجود، مشکلاتی که بریتانیا به دلیل جدا شدن از اتحادیه‌ی اروپا با آن دست و پنجه نرم می‌کند، هنوز به طور کامل ناپدید نشده‌اند. در صورتی که اخبار اقتصادی منفی بیرون بیاید، پوند به نزولش ادامه خواهد داد و به ۱.۳۰۸۵ می‌رسد. این نقطه، کفِ مقطعی‌اش خواهد بود. تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه هم با این سناریو موافقند و خط حمایتی دیگر را در ۱.۲۹۰۰ نشان می‌دهند.
 • USD/JPY. در بالا، درباره‌ی این که بانک مرکزی ژاپن می‌خواهد خرید اوراق قرضه‌اش را کاهش دهد، صحبت کردیم. تا به الآن، بازار تنها شرایط جدید را ارزیابی کرده است. ولی ممکن است بازیگران بزرگ تصمیم بگیرند که ین را از این هم پایین‌تر بیاورند. با این وجود، بعضی از مقامات عالی‌رتبه‌ی ژاپن از قبل نسبت به کشیده شدن احتمالی جنگ تجاری به سرزمین آفتابِ تابان، ابراز نگرانی کرده‌اند.
  در زمانی که این متن نوشته می‌شود، نظرات هر دوی تحلیل‌گران و شاخص‌ها به سه بخش مساوی تقسیم می‌شوند. یک سوم‌شان می‌گویند که جفت‌ارز سقوط می‌کند، یک‌سوم دیگر نظر به رشدش دارند و یک‌سوم آخر هم می‌گویند که روند به صورت جانبی دنبال خواهد شد خطوط حمایت در ۱۰۸.۹۵، ۱۰۸.۶۵ و ۱۰۷.۵۰ قرار دارد. خطوط مقاومت هم در ۱۱۰.۰۰، ۱۱۰.۴۵ و ۱۱۱.۱۰ قرار دارند.
 • ارزهای دیجیتال. تحلیل‌های بازار نشان می‌دهد که نه تنها ارزهای دیجیتال، بلکه دست‌اندرکاران این بازار هم در معرض فروپاشی هستند. به عنوان مثال صرافی دیجیتال OKCoin که دو سال پیش جایگاه اول را به خودش اختصاص داد، در حال حاضر در رتبه‌ی ۱۸۸ قرار دارد. به طور کلی، ظرف این مدت از هر ۱۰ پیشروی بازار ارزهای دیجیتال، ۸ مورد جایگاه‌شان را از دست داده‌اند.
  بدبینی سرمایه‌گذاران بین‌المللی، هم روی نیروهای حاضر در بازار و هم روی پیش‌بینی‌هایی که از آینده‌ی ارزهای دیجیتال می‌شود، تاثیر بدی گذاشته است. به همین دلیل، انتظار نمی‌رود که آن‌چه در ژوئن سال گذشته در بازار ارزهای دیجیتال دیدیم، امسال دوباره اتفاق بیافتد.
  در حال حاضر تقریبا تمام جفت‌ارزهای دیجیتال، حرکات جفت‌ارز اصلی‌شان را دنبال می‌کنند؛ جفت‌ارز BTC/USD. این جفت‌ارز در حال کاهش دادن نوسانش است و کف و سقفش را چسبیده به خط ۷۱۵۰ شکل می‌دهد.
  اگر تئوری تحلیل گرافیکی را در نظر داشته باشیم، در حال حاضر شاهد شکل‌گیری الگویی به اسم برچم هستیم. اگرچه، در حال حاضر شکسته شدن سطوح حمایت و مقاومت فقط به تئوری‌های فارکس ارتباط ندارد. بلکه تصمیمات و اقدامات مراجع ذی‌صلاح تاثیرشان بیش از تئوری‌ها است.
  در صورتی که نمودارها به سمت بالا بازگردند، می‌تواند انتظار داشت که بیت‌کوین به ارتفاع ۱۱۷۰۰ بازگردد. اگر این حرکت بخواهد انجام شود، باید پیش از هر چیز جفت‌ارز BTC/USD به ناحیه‌ی بالای ۹۰۰۰ برود. در صورتی که سناریوی بد اتفاق بیافتد، به زودی بیت‌کوین را در ناحیه‌ی ۵۰۰۰-۶۰۰۰ خواهیم دید. احتمالا در هفته‌ی پیش رو، بیت‌کوین خط حمایتش را در ناحیه‌ی ۷۰۲۵-۷۲۰۰ لمس خواهد کرد.
  پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۴ تا ۸ ژوئن سال ۲۰۱۸1
  همان‌طور که در بالا گفتیم، ارزهای جایگزینی مثل ایتریوم ETH/USD، لایت‌کوین LTC/USD و ریپل XRP/USD هم به احتمال زیاد، در آینده‌ی نزدیک بیت‌کوین را دنبال خواهند کرد و استقلال عمل نخواهند داشت.

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید