2018 می 27

از قدیم، تابستان فصل رکود فعالیت‌های تجاری است. افراد خاص در قایق‌های تفریحی‌شان حمام آفتاب می‌گیرند، روسای بانک‌های مرکزی دفترهای خسته‌کننده‌شان را رها می‌کنند، کارهای مهم برای پاییز رها می‌شوند و معامله‌گران حرفه‌ای هم استراحتی به خودشان می‌دهند. با این وجود، ماه‌های تابستانی هم می‌توانند ما را غافلگیر کنند. کافی است به همه‌پرسی خروج بریتانیا از اروپا اشاره کنیم؛ اتفاقی که در ژوئن ۲۰۱۶ افتاد و به معنای واقعی کلمه، تمام بازارهای مالی را تحت تاثیر خودش قرار داد.

در  سه ماه آینده، چنین انتظار اخبار مهمی را نداریم، ولی بعضی از اتفاقات می‌توانند بسیار قدرتمند (البته اگر نگوییم خردکننده) ظاهر شوند.

 • EUR/USD. احتمالا بانک مرکزی اروپا در تابستان امسال، سیگنالی را ارسال می‌کند که نشان‌دهنده‌ی سیاست‌های او درباره‌ی خرید دارایی خواهد بود؛ سیاست‌هایی که مبنی بر جذابیت بسیار زیاد خواهند بود. به احتمال زیاد این اتفاق بعد از جلسه‌ی روز ۱۴ ژوئن یا ۲۶ ژولای میافتد؛ چرا که جلسه‌ی بعدی، در پاییز خواهد بود. روسای بانک‌های مرکزی اروپا، رییس بانک مرکزی فرانسه ، Villeroia de Gallo و مدیر بانک مرکزی آلمان (German Bundesbank) و رییس بانک مرکزی لیتوانی (Vitas Vasiliauskas)، بارها اعلام کرده‌اند که می‌خواهند سیاست انبساط پولی را به اتمام برسانند.
  به همین دلیل و با وجود این که یورو می‌تواند هنوز به نزول ادامه دهد، بازارها همین الان هم برای تغییر روند آماده شده‌اند. اگر بعد از این جلسات، بیانیه‌ی رییس بانک مرکزی اروپا ماریو درقی (Mario Draghi) حاوی صحبت‌هایی مبنی بر فروش اوراق بهادار باشد، یورو به سرعت بالا خواهد رفت.
  در این لحظه بیش از ۶۰ درصد متخصصین، با این سناریو موافقند. آن‌ها باور دارند که جفت‌ارز EUR/USD در ماه سپتامبر به حداکثرهای ۲۰۱۸ در ناحیه‌ی ۱.۲۴۰۰-۱.۲۵۵۵می‌رسد.
  ده درصد از تحلیل‌گران هنوز تصمیمی نگرفته‌اند و ۳۰ درصد متخصصین هم انتظار دارند که دلار، بیش از این رشد کند. از نظر آن‌ها، بالا رفتن بیشتر نرخ بهره در ایالات متحده باعث خواهد شد که جلوی سقوط دلار در برابر یورو گرفته شود. خرس‌ها انتظار دارند که فدرال رزرو، نرخ بهره را تا شش ماه آینده ۰.۵ درصد دیگر هم بالا ببرد. این کار باعث خواهد شد که یورو به کفِ سپتابر گذشته برسد؛ ناحیه‌ی ۱.۱۵۵۰. علاوه بر این، چنین کاهش می‌تواند در آینده‌ی نزدیک و بسیار پیش از این که فدرال رزور کاری کند، اتفاق بیافتد.
  پیش‌بینی‌هایی که با تحلیل تکنیکال انجام می‌شود، معتدل‌تر است. این تحلیل‌ها برای ابتدای، نوسان بسیار کمتری را پیش‌بینی می‌کنند و انتظار دارند که این جفت‌ارز در کانال ۱.۱۶۰۰-۱.۲۰۰۰ نوسان کند. اسیلاتورها هم انتظار دارند که بعد از ۷۰۰ نقطه سقوط، روند اصلاح شود. بنابراین، یک چهارم از آن‌ها از قبل این سیگنال را می‌دادند که جفت‌ارز مورد بحث در نمودارهای روزانه و هفتگی، فشار فروش زیادی را تحمل می‌کند.
 • GBP/USD. پوند هنوز هم به خاطر عدم توافق با اروپا بر سر برگزیت تحت فشار است. همچنین، در سیاست‌های پولی بانک انگلستان هم تغییری به وجود نیامده است تا این اوضاع را تشدید کند. از ۱۷ آوریل، پوند ۹۰۰ نقطه از دست داده است. اگر نگاهی به تحلیل‌های گرافیکی و اندیکاتورها بیندازیم، به نظر نمی‌رسد که پوند بخواهد در این نقطه روندش را متوقف کند.
  بنابراین تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه، فرض می‌گیرند که با برخورد نمودار به سطح مقاومت ۱.۳۴۵۵، این جفت‌ارز می‌تواند با سرعت به پایین برود و به کفِ ۱.۳۰۶۵ برسد. در صورتی که این خط حمایت بکشند، جفت‌ارز می‌تواند ۳۰۰ نقطه بالاتر بروند و به خط ۱.۲۷۶۵ برسد.
  با این وجود تنها ۳۵ درصد از متخصصین هستند که از این برنامه حمایت می‌کنند. ۱۰ درصد از آن‌ها هم خنثی هستند و ۵۵ درصد مطمئنند که پوند از میانه‌ی تابستان، شروع به قوی‌تر شدن می‌کند و این جفت‌ارز هم حداقل تا ۱.۴۰۰۰-۱.۴۱۰۰ رشد خواهد کرد. در این صورت باید در نظر داشته باشیم که در حال حاضر، تنها یکی از ده اسیلاتور فشار فروش را روی این جفت‌ارز نشان می‌دهد.
 • USD/JPY. واضح است که تقریبا تمام شاخص‌ها و اسیلاتورهای نمودار روزانه و هفتگی، به رنگ سبز هستند. تنها ۱۰ درصد از اسیلاتورها می‌گویند که روی این جفت‌ارز، فشار خرید بیش از اندازه است.
  باید در نظر داشت که این جفت‌ارز، به داخل مرزهای کانال جانبی ۱۰۸.۲۵-۱۱۴.۷۰ بازگشته است. این کانال، جایی است که جفت‌ارز مورد بخث از ابتدای سال ۲۰۱۷ در آن بوده است. در میانه‌ی فوریه‌ی ۲۰۱۸، مرز پایینی این کریدور شکسته شد. ولی در حال حاضر، نمودار دوباره به سمت پیوت‌پوینت نزدیک می‌شود. شاید این موضوع، دلیل اختلاف نظر بین متخصصین باشد. یک سوم آن‌ها، انتظار دارند که جفت‌ارز صعود کند. انتظار یک سوم دیگر، این است که روند جانبی دنبال شود و یک سومِ بقیه، نظر روی کاهشش دارند.
  می‌توانیم از موارد بالا این نتیجه را بگیریم که جفت‌ارز، در ماه‌های آینده در این بازه باقی خواهد ماند. تحلیل‌های گرافیکی هم این موضوع را تایید می‌کنند. انتظار می‌رود که در شروع تابستان، جفت‌ارز به بازه‌ی ۱۰۸.۲۵-۱۱۲.۰۰ برود. سپس، به خط مقاومت ۱۱۴.۷۰ باز خواهد گشت.

پیش‌بینی بازار برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، برای ماه ژوئن-آگوست سال ۲۰۱۸1

 • ارزهای دیجیتال. باید یک بار دیگر خاطر نشان کنیم که به دلیل کم بودن نقدینگی بازار ارزهای دیجیتال و نوسان زیادش، نرخ‌ّای ارزهای دیجیتال می‌توانند از موارد زیادی، تاثیر بگیرند. این موارد می‌تواند تصمیم‌های مراجع نظارتی، فعالیت‌های شرکت‌های خصوصی و مقالات منتشره در خبرگزاری‌ها باشد.
  انتظار می‌رود که جفت‌ارز BTC/USD تا میانه‌ی ژولای، تا ارتفاع ۱۱۷۵۰-۱۲۹۸۰ بالا برود. سپس، ابتدا انتظار می‌رود تا خط ۱۰۰۰۰ و بعد از آن (احتمالا) تا ۷۱۶۰ پایین بیاید.
  تحلیل‌گران انتظار دارند که همین نیروها بقیه‌ی ارزهای دیجیتال (شامل ۱۰ ارز برتر) را هم بر حسب این که مقدار سرمایه‌شان چقدر است، تحت تاثیر قرار بدهند. بنابراین دور از انتظار نیست که جفت‌ارز ETH/USD، در ژولای به سطح ۱۰۰۰ دلار به ازای هر سکه برسد و بعد از آن، دوباره به مقادیر ماه می، در ناحیه‌ی ۶۵۰ بازگردد.
  LTC/USD. این جفت‌ارز تلاش می‌کند تا به ارتفاع ۲۰۰ دلار بر هر لایت‌کوین نزدیک شود، سپس یه ارتفاع ۱۴۰ باز خواهد گشت.
  هدف فوری جفت‌ارز XRP/USD، این است که به ناحیه‌ی ۰.۸۸۵۰ بازگردد. اگر به این ناحیه برسد، ارتفاع بعدی ۱.۰۰۰۰ خواهد بود. بعد از آن، انتظار می‌رود که این جفت‌ارز به ناحیه‌ی ۰.۶۳۰۰ تا ۰.۷۰۰۰ بازگردد.

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید