2018 می 13

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به پیش‌بینی هفته‌ی قبل داشته باشیم: 

 • EUR/USD. احتمالا به خاطر داشته باشید که نظرات متخصصین در هفته‌ی گذشته۷ تقریبا به طور مساوی تقسیم شده بود: یک سوم از آن‌ها با خرس‌ها بودند، یک سوم به گاوها نظر داشتند و ۳۰ درصدشان، موضعی خنثی گرفته بودند و انتظار داشتند که روند به طور جانبی ادامه پیدا کند. درنتیجه، جفت‌ارز از نظمی ثابت پیروی کرد و ابتدا تا سطح ۱.۱۸۲۲ پایین رفت، سپس ۱۴۵ نقطه بالا رفت و دوره‌ی پنج‌روزه‌ی معاملاتی را، تقریبا در همان‌جایی تمام کرد که شروعش کرده بود؛ در ناحیه‌ی ۱.۱۹۴۰.
  در کل، این جفت‌ارز ظرف کمتر از یک ماه (از ۱۹ آوریل تا ۹ می) ۵۸۰ نقطه از دست داد. این نزول، اصلاح خاصی نداشت. این اتفاق باعث شد تا کسانی که برخلاف روند پوزیشن‌های خرید باز کرده بودند، ضررهایی جدی ببینند و سرمایه‌شان تحمل این خسارت را نداشته باشد.
 • زمانی که آینده‌ی GBP/USD می‌خواست پیش‌بینی شود هم چنین واگرایی‌ای در نظرات را می‌دیدیم. در روز پنجشنبه دهم می، انتظار هر تغییری را در سیاست‌های پول بریتانیا داشتیم. ولی اتفاقِ غافلگیرکننده‌ای نیافتاد. این جفت‌ارز هم در عمل، بین مرزهای کانال جانبی حرکت کرد؛ مرزهایی که با تحلیل دیداری رسم شده بودند وروی ۱.۳۴۶۰ و ۱.۳۶۱۵ قرار داشتند.   
 • جفت‌ارز USD/JPY هم در روندی جانبی به حرکتش ادامه و نوسانی بازگشتی را شکل داد. این نوسان، برای هفته‌ی دوم بین ۱۰۸.۷۵ و ۱۱۰.۰۰ قرار داشت. این جفت‌ارز، هفته را نزدیک به همان‌جایی تمام کرد که آن را شروع کرده بود؛ سطحی که می‌توان آن را پیوت‌پوینتِ نیمه‌ی دومِ مِی نامید و روی ۱۰۹.۴۰ قرار دارد.
 • ارزهای دیجیتال. متخصصین انتظار داشتند که بیت‌کوین  تا بالای نقطه‌ی ۱۰۳۰۰ دلار بالا برود. جفت‌ارزِ BTC/USD، از ابتدای هفته شروع به بالا رفتن کرد؛ ولی حتی به سطح ۱۰۰۰۰ هم نرسید. همین که به نقطه‌ی ۹۹۵۰ رسید، مسیرش را تغییر داد و شروع به پایین رفتن کرد. این سقوط با حراجی که Mt.Gox انجام داد و همچنین، با بیانیه‌هایی که دو ابرمیلیونر (مدیر شرکت برکشایر هاتاوی، وارن بافت و بنیانگذار مایکروسافت، بیل گیتس) دادند، سرعت گرفت.
  صرافی ژاپنی Mt.Gox که در حوزه‌ی معامله‌ی ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند، چوبِ حراج به بیش از ۷۰ میلیون دلار بیت‌کوین زد. بازار هم بلافاصله، با اصلاحی بسیار عظیم به آن واکنش نشان داد. اوضاع با گفته‌های وارن بافت و بیل گیتس بدتر شد. بافت گفت که ارزهای دیجیتال سرنوشتی بسیار بد پیدا خواهند کرد و گیتس هم بیت‌کوین را یکی از «قماری‌ترین» چیزهایی دانست که در جهان وجود دارد. در نتیجه این جفت‌ارز در روز یازدهم می، خط حمایتِ بسیار قدرتمندِ ۸۶۲۰ را شکست و به زیرِ آن رفت.
  جفت‌ارزهای ETH/USD و XRP/USD هم نتوانستند به اهداف‌شان دست پیدا کنند. فقط LTC/USD بود که توانست کارش را انجام دهد. این جفت‌ارز به ارتفاعِ ۱۸۳.۷۵ رسید. ولی این جفت‌ارز هم نتوانست بر روند کلی بازار ارزهای دیجیتال غلبه کند و با یک برگشتِ سریع، «همکارانش» را دنبال کرد و به حداقل‌های هفته‌های گذشته‌اش رسید؛ سطحِ ۱۳۵.۰۰.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. بیش از ۷۰ درصد متخصصین، تحلیل‌های دیداریِ نمودارِ چهارساعته و روزانه و همچنین، شاخص‌های نمودار چهار ساعته، انتظار دارند که این جفت‌ارز به رشدش ادامه دهد. این رشد، از نیمه‌ی هفته‌ی گذشته شروع شده است. نزدیک‌ترین هدف، ناحیه‌ی ۱.۲۰۵۰-۱.۲۱۰۰ است و هدف بعدی در سطح ۱.۲۲۱۵ قرار دارد. این بار کمتر از یک سوم شاخص‌ها از خرس‌ها حمایت کردند. ولی شاخص‌های روند نمودار روزانه و پانزده درصد از اسیلاتورها، نشان دادند که فشار فروش روی این جفت‌ارز بالاست و با این یک سوم موافقت کردند. در صورتی که این حامیانِ خرس‌ها برنده شوند، جفت‌ارزِ مورد بحث می‌تواند به سطح ۱.۱۸۰۰ بازگردد. خط حمایت بعدی در سطح ۱.۱۷۱۵ قرار دارد.

پیش‌بینی بازار فارکس برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۱۴ تا ۱۸ می سال ۲۰۱۸1

 • GBP/USD. با در نظر گرفتن این که این جفت‌ارز، تا همین جای کار الگوی بازگشتیِ «سقف دوقلو» را به خوبی از خود نشان داده است، نظر بیشتر تحلیلگران (۶۰ درصد) این است که جفت‌ارز صعود می‌کند. این سناریو را تحلیل‌های گرافیکی هم تایید می‌کنند. ۲۰ درصد اسیلاتورهای نمودار روزانه هم این سیگنال را به ما می‌دهند که جفت‌ارزِ مورد بحث، تحت فشار فروش است. نزدیک‌ترین خط مقاومت ۱.۳۶۲۵ و هدف، ۱.۳۷۶۵ است.
   نظر چهل درصد تحلیل‌گرانِ باقی‌مانده این است که جفت‌ارز مورد بحث می‌تواند تا ۱.۳۴۵۰ پایین برود و اگر این سطح را بشکند، ۱۵۰ نقطه هم پایین‌تر خواهد رفت؛ به عبارتی تا سطح ۱.۳۳۰۰.
 • در حال حاضر، ممکن نیست که برای آینده‌ی جفت‌ارزِ USD/JPY اجماعی پیدا کنیم. نظرات هر دوی تحلیل‌گران و شاخص‌ها، تقریبا به طور مساوی تقسیم شده است. نظرِ نیمی از آن‌ها روی رشد و نظر نیمی دیگر، روی نزول است. چیزی که تحلیل‌های دیداری روی نمودار روزانه و چهارساعته نشان می‌دهند، نزول بیشتر این جفت‌ارز است. این نزولِ فرضی تا مرزِ پایینیِ کانال جانبی و دو هفته‌ایِ ۱۰۸.۷۵-۱۱۰.۰۰ خواهد بود. انتظار این است که اگر جفت‌ارزِ مورد بحث ما به این مرز برسد، بچرخد و به سمت سطح ۱۱۰.۰۰ بازگردد. این اتفاق می‌تواند پیش از اتمام ماه می بیافتد. همچنین، بیش از ۷۰ درصد متخصصین همین الآن هم با این سناریو موافق هستند.  
 • ارزهای دیجیتال. در انتهای روز جمعه ۱۱ می، جفت‌ارزِ BTC/USD کمی پایین‌تر از سطح ۸۶۲۰ بود. این سطح، خطی است که مرز پایینِ کانال جانبی ۸۶۲۰-۹۹۵۵ را تشکیل می‌دهد. این کانال هم سه هفته معتبر بوده است. بسیاری از تحلیل‌گران اعتقاد دارند که اگر در این هفته خبر بدی منتشر نشود، بیت‌کوین به داخل مرزهای این کانال باز خواهد گشت.
  اگرچه، تعدادی از تحلیل‌گران باور دارند که بیت‌کوین به سقوطش ادامه خواهد داد. در این صورت، می‌تواند خط حمایت دیگری را در سطح ۷۷۲۰ بسازد. این جفت‌ارز، فقط در آخرین روزهای ماهِ می خواهد توانست به سطح ۱۰ هزار برسد.
  تحلیل‌گران انتظار دارند که مابقی جفت‌ارزهای دیجیتال (ETH/USD، LTC/USD و XRP/USD) هم در هفته‌ی پیش رو، به روند نزولی‌شان ادامه دهند. اگرچه، از نظر آن‌ها این اصلاحی موقت خواهد بود و انتظار می‌رود که تمام جفت‌ارزها، در انتهای این ماه به حداکثرهایی برسند که ماه می را با آن‌ها شروع کرده بودند.

 

رومن بوتکو، NordFX


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید