2023 مارس 11

EUR/USD: بازار کار آمریکا ترمز دلار را می‌کشد

 • «جروم پاول» هفته قبل به نفع دلار وارد عمل شد. البته رئیس فدرال رزرو می‌دانست بازارها افزایش نرخ بهره ۲۵ نقطه مبنا (bp) را در جلسه بعدی FOMC (کمیته بازار باز فدرال) انتظار دارند. اما او گزینه دیگری را مطرح کرد که فدرال رزرو ممکن است گام قاطعانه‌تری را برای مهار تورم بردارد و نرخ بهره را در ۲۲ مارس یک‌باره ۵۰ نقطه مبنا افزایش دهد. ما قبلاً  انتظار داشتیم نرخ بهره در قله خودش به ۵.۲۵%-۵.۰۰% برسد اما اکنون «پاول» و همکارانش می‌گویند ممکن است قله نرخ بهره به ۵.۵۰% برسد. (طبق نظر استراتژیست‌های «Commerzbank» حتی افزایش تا ۶.۰۰% نیز امکان‌پذیر است).

  رئیس فدرال رزرو برای این که از ایجاد شوک ناگهانی جلوگیری کند تصمیم گرفته بود تا بازارها را از قبل آماده کند. سخنرانی او در روز سه‌شنبه ۷ مارس در کنگره آمریکا خیلی متمایل به شاهین‌ها بود و پس از آن، شاخص دلار DXY سقف جدیدی را در سال ۲۰۲۳ ثبت کرد و تا ۱۰۵٫۸۶ جهش کرد به همین دلیل EUR/USD مجبور شد ۱۷۰ نقطه عقب‌نشینی کند و به کف محلی خودش در ۱٫۰۵۲۳ رسید. احتمال افزایش نرخ bp ۵۰ در ماه مارس هم تا ۷۰% افزایش پیدا کرد (هفته قبل ۳۰-۲۳% بود و ماه گذشته، بازار احتمال این افزایش را فقط ۹% می‌دانست).

  البته دلار نتوانست موفقیتش را ادامه دهد و EUR/USD اواسط هفته به سمت شمال حرکت کرد. داده‌های بازار کار آمریکا به این تغییر روند کمک کردند. تعداد درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری  در روز پنجشنبه ۹ مارس اعلام شد و ۲۱۱ هزار درخواست بود درحالی‌که انتظار داشتیم ۱۹۵ هزار درخواست باشد، ماه قبل، این شاخص حدود ۱۹۰ هزار درخواست بود. این شاخص برای اولین‌بار از نیمه دوم ژانویه از ۲۰۰ هزار فراتر رفت و به بیشترین مقدار خودش از پایان دسامبر ۲۰۲۲ تابه‌حال رسید. قبل از انتشار گزارش بازار کار آمریکا در جمعه ۱۰ مارس، سفته‌بازان کوتاه‌مدتی هم برداشت سود از دلار را شروع کرده بودند. آنها کار درستی انجام دادند چون دلار پس از آن هم عقب‌نشینی خودش را ادامه داد. گزارش بازار کار نشان می‌داد تعداد مشاغل جدید خلق شده در خارج از بخش کشاورزی (NFP) ۳۱۱ هزار شغل است که بیش از پیش‌بینی ۲۰۵ هزار شغل است اما از ماه ژانویه یعنی ۵۰۳ هزار شغل خیلی کمتر است. با افزایش نرخ بیکاری به میزان ۳.۶% (پیش‌بینی می‌شد ۳.۴% باشد و در ماه ژانویه هم ۳.۴% بود)، این آمارها به ما سردشدن موتور اقتصاد آمریکا را نشان می‌دادند که نهایتا باعث کاهش حرارت طرف‌داران شاهین‌ها در بین اعضای FOMC می‌شد. این اتفاق توسط دینامیک‌های EUR/USD  که فقط ظرف چند ساعت بعد از انتشار این گزارش به ارتفاع ۱٫۰۷۰۰ رسید هم تایید شد.

  آمارهای اقتصاد کلان در حوزه یورو در هفته گذشته به نظر خنثی می‌رسیدند. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در آلمان که لوکوموتیو اقتصاد اروپا است در سطح قبلی و طبق پیش‌بینی‌های قبلی یعنی ۸.۷%- سالانه باقی ماند.

  آخرین قوس هفته در ۱٫۰۶۳۸ به ثبت رسید. علی‌رغم افت دلار در آخر هفته، ۸۰% از تحلیل‌گران انتظار دارند دلار در آینده نزدیک تقویت شود و ۲۰% هم بی‌طرف هستند و حتی یک رای هم به رشد یورو داده نشده است. ۲۵% از اسیلاتورها قرمز هستند، ۲۵% سبز هستند و ۵۰% خاکستری خنثی هستند. ۸۰% از اندیکاتورهای روند به ما خرید این جفت‌ارز را توصیه می‌کنند و ۲۰% فروش آن را توصیه می‌کنند. نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در ۱٫۰۶۲۰-۱٫۰۶۰۰ قرار دارد و پس از آن به این سطوح و مناطق می‌رسیم: ۱٫۰۵۳۰-۱٫۵۰۰۰، ۱٫۰۴۴۰، ۱٫۰۴۰۰-۱٫۰۳۷۵، ۱٫۰۳۰۰ و ۱٫۰۲۵۵-۱٫۰۲۲۰. گاوها در مناطق ۱٫۰۶۵۰، ۱٫۰۷۰۰، ۱٫۰۷۶۰-۱٫۰۷۴۰، ۱٫۰۸۰۰، ۱٫۰۸۶۵، ۱٫۰۹۳۰، ۱٫۱۰۳۰-۱٫۰۹۸۵ با مقاومت روبرو خواهند شد.

  هفته آینده آمارهای اقتصاد کلان فراوانی منتشر خواهند شد. قطعا داده‌های تورم مصرف‌کننده (CPI) آمریکا که سه‌شنبه ۱۴ مارس منتشر خواهند شد، نقش بسیار مهمی در تصمیمات فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا بازی خواهند کرد. روز بعد هم داده‌های فروش خرده‌فروشی آمریکا و شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) در آمریکا منتشر خواهند شد. بانک مرکزی اروپا پنجشنبه ۱۶ مارس درباره آخرین نرخ بهره یورو تصمیم خواهد گرفت و انتظار داریم این نرخ ۵۰ نقطه مبنا افزایش پیدا کند و از ۲.۵۰% به ۳.۰۰% برسد. البته اظهارت مدیریت بانک مرکزی اروپا درباره سیاست پولی در کنفرانس بعد از این جلسه هم برای فعالان بازار اهمیت دارد. در نهایت مقدار CPI منطقه یورو در پایان هفته کاری یعنی ۱۷ مارس مشخص خواهد شد.

GBP/USD: نوسان زیاد، اما نتیجه‌ی صفر

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۳ تا ۱۷ مارس ۲۰۲۳1

 • علی‌رغم نوسان ۳۱۰ نقطه‌ای، نتیجه‌ی پنج‌روز گذشته معاملات GBP/USD نزدیک به صفر بود. این جفت‌ارز هفته کاری را در سطح ۱٫۲۰۲۵ به پایان رساند و به منطقه مرکزی کانال ساید ۱٫۲۰۲۵-۱٫۱۹۲۰ برگشت. دلیل این دینامیک‌ها هم همان دلایلی بود که تحرکات EUR/USD   را ایجاد کردند، چون هر دو جفت‌ارز به اتفاقاتی که در آمریکا در جریان است واکنش نشان می‌دهند. تا جمعه ۱۰ مارس هیچ آمار اقتصاد کلان مهم دیگری از انگلستان منتشر نشد و در آن روز، آمارهای تولید ناخالص داخلی و تولید صنعتی ماه ژانویه انگلستان منتشر شدند.

  اولین اندیکاتور، افزایشی از ۰.۵%- به ۰.۳%+ را نشان می‌داد درحالی‌که پیش‌بینی‌های قبلی حاکی از ۰.۱%+ بودند، اما دومین اندیکاتور، نزول کرده بود. خروجی بخش تولیدی انگلستان در ماه ژانویه از ۰.۰% به ۰.۴%- افت کرد درحالی‌که انتظار داشتیم ۰.۱%- باشد و خروجی صنعتی کل هم m/m ۰.۳%- بود درحالی‌که پیش‌بینی‌ها حاکی از ۰.۲%- بود و مقدار این شاخص در ماه دسامبر ۰.۳%+ پیش‌بینی می‌شد. بنابراین آمار تولید ناخالص داخلی به خوش‌بینی گاوها به پوند کمک کرد درحالی‌که اطلاعات تولید صنعتی، این خوش‌بینی را اندکی کاهش داد.

  طبق اعلام اقتصاددانان «Commerzbank» احتمال کمی دارد که بانک مرکزی انگلستان (BoE) به پوند کمک کند. به یاد دارید که «اندرو بیلی» رئیس بانک انگلستان در سخنرانی خودش در ۱ مارس ابهام بیشتری درباره این موضوع ایجاد کرد و گفت هنوز تصمیم نهایی درباره آینده سیاست پولی بانک بریتانیا گرفته نشده است و بانک انگلستان باید در ماه‌های آینده منعطف باشد تا بازارها را نترساند. تا زمانی که این رگولاتور به موضع محتاطانه خودش بر خلاف فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا چسبیده باشد، احتمالاً پوند زیر فشار نزولی باقی می‌ماند. بانک انگلستان به‌جای مبارزه فعال با تورم بالا، احتمالاً در نقش یک دنباله‌رو عمل می‌کند و این کار باعث افت بیشتر GBP/USD  می‌شود.

  جمع‌بندی متخصصان درباره آینده نزدیک شبیه به پیش‌بینی آنها درباره EUR/USD است: ۷۵% از متخصصان به تقویت دلار و افت GBP/USD رای می‌دهند، ۲۵% دیگر هم ترجیح می‌دهند از پیش‌بینی خودداری کنند. توازن قوا در اسیلاتورهای D1 به این صورت است: ۳۵% به رنگ سبز و ۳۵% دیگر قرمز هستند و ۳۰% باقیمانده هم در منطقه بی طرف خاکستری قرار دارند. رنگ سبز در اندیکاتورهای روند برتری واضحی دارد: ۷۵% از اندیکاتورهای روند به رنگ سبز و ۲۵% به رنگ قرمز هستند. سطوح و مناطق حمایت این جفت‌ارز عبارت‌اند از: ۱٫۲۰۰۰-۱٫۱۹۸۵، ۱٫۱۹۶۰، ۱٫۱۹۲۵-۱٫۱۹۰۰، ۱٫۱۸۴۰، ۱٫۱۸۰۰، ۱٫۱۷۲۰ و ۱٫۱۶۰۰. وقتی این جفت‌ارز به سمت شمال حرکت کند در این سطوح با مقاومت مواجه خواهد شد:  ۱٫۲۰۵۵، ۱٫۲۰۸۵-۱٫۲۰۷۵، ۱٫۲۱۴۵، ۱٫۲۲۱۰-۱٫۲۱۸۵، ۱٫۲۲۷۰، ۱٫۲۳۳۵، ۱٫۲۴۰۰-۱٫۲۳۹۰، ۱٫۲۴۵۰-۱٫۲۴۳۰، ۱٫۲۵۱۰، ۱٫۲۶۱۰-۱٫۲۵۷۵، ۱٫۲۷۰۰، ۱٫۲۷۵۰ و ۱٫۲۹۴۰.

  از آمارهای مهم اقتصاد کلان بریتانیا در هفته آینده می‌توانیم به انتشار داده‌های بیکاری و دستمزدها در انگلستان در سه‌شنبه ۱۴ مارس اشاره کنیم.

USD/JPY: دلار درباره همه چیز تصمیم می‌گیرد

 • جلسه بانک مرکزی ژاپن (BoJ) در پایان هفته گذشته، جمعه ۱۰ مارس برگزار شد و ریاست جلسه را «هاروهیکو کورودا» رئیس سابق این بانک به عهده داشت. این جلسه دقیقا طبق انتظار پیش رفت: بانک مرکزی ژاپن، پارامترهای تحریک‌کننده سیاست پولی خودش را تغییر نداد و نرخ بهره در سطح منفی قبلی یعنی ۰.۱%- باقی ماند.

   «هاروهیکو کورودا» که در آخرین کنفرانس خبری خودش سخنرانی می‌کرد درباره نتایج آخرین جلسه این بانک اظهارنظر کرد و گفت تاثیر مثبت سیاست انبساطی پولی بسیار بیشتر از تبعات منفی آن بوده است. او ضمنا اشاره کرد که «اگر لازم باشد، بانک مرکزی ژاپن برای ادامه سیاست پولی انبساطی تردید نخواهد کرد و مهم است که انبساط پولی ادامه پیدا کند تا شرکت‌ها انگیزه پیدا کنند تا دستمزدها را افزایش دهند». «کازوئو اوئدا»، مدیرعامل جدید بانک ژاپن احتمالاً مسیر رئیس سابق را ادامه خواهد داد. دستکم نباید انتظار تغییرات شدیدی را داشته باشید.

  در حال حاضر در همه جفت‌ارزهایی که دلار در آنها وجود دارد،  دلار عامل تعیین‌کننده و قاطع است. پس از انتشار اطلاعات بازار کار آمریکا، دلار در سراسر جهان تا یک کف جدید سقوط کرد درحالی‌که معاملات فیوچرز شاخص‌های سهام آمریکا هم مثبت شدند. اگرچه USD/JPY  در چهارشنبه ۸ مارس در ۱۳۷٫۹۰ معامله می‌شد اما در ۱۰ مارس به کف ۱۳۴٫۱۰ رسید و هفته را بعد از اصلاح در ۱۳۵٫۰۵ به پایان رساند.

  اکنون ۷۵% از متخصصان معتقد هستند که این جفت‌ارز در کوتاه‌مدت به سمت جنوب حرکت می‌کند، ۲۵% هم حرکت به شمال را انتظار دارند. ۲۵% از اسیلاتورهای D1 به سمت شمال هستند و ۴۰% به سمت جنوب هستند و ۳۵% باقیمانده هم به سمت شرق هستند. ۴۰% از اندیکاتورهای روند به سمت شمال و ۶۰% به سمت جنوب هستند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در منطقه ۱۳۴٫۷۵ است و پس از آن به این نقاط می‌رسیم: ۱۳۴٫۳۵-۱۳۴٫۰۰، ۱۳۳٫۶۰، ۱۳۳٫۲۰-۱۳۲٫۸۰، ۱۳۲٫۰۰-۱۳۱٫۸۵، ۱۳۱٫۲۵، ۱۳۰٫۵۰، ۱۳۰٫۰۰-۱۲۹٫۷۰. سطوح و مناطق مقاومت این جفت‌ارز عبارت‌اند از: ۱۳۵٫۱۵، ۱۳۶٫۳۰-۱۳۶٫۰۰، ۱۳۷٫۱۰-۱۳۶٫۷۰، ۱۳۷٫۵۰، ۱۳۹٫۳۵-۱۳۹٫۰۰، ۱۴۰٫۶۰، ۱۴۳٫۷۵.

  انتشار گزارش جلسه آخر بانک مرکزی ژاپن در چهارشنبه ۱۵ مارس رویداد مهمی در هفته آینده است. اگرچه این سند احتمالاً تاثیر چشمگیری بر فعالان بازار نخواهد داشت.

ارز دیجیتال: اوضاع واقعاً بد است اما آیا بدتر از این هم خواهد شد؟

 • بیت‌کوین همچنان زیر ضربات رگباری از اخبار بد قرار دارد. فقط در روز پنجشنبه ۱۰ مارس،  ۹۴ میلیون دلار پوزیشن گاوی مربوط به سال ۲۰۲۳ لیکوئید شد. تحلیل‌گران «Santiment» احساس منفی زیادی را در بازار ارز دیجیتال ثبت کرده‌اند. عوامل زیر روی این اوضاع غم‌انگیز بازیگران و سرمایه‌گذاران این بازار تاثیر گذاشته‌اند:

  ۱)  انحلال بانک ارز دیجیتال «سیلورگیت»: بعد از بسته‌شدن معاملات بورس سهام نیویورک در ۸ مارس، شرکت آمریکایی «Silvergate Capital Corp.» که این بانک را مدیریت می‌کند، اعلام کرد قصد دارد فعالیت‌هایش را به پایان برساند و داوطلبانه این بانک را منحل کند. باتوجه‌به تعداد چشمگیر مشتریان «سیلورگیت» این کار می‌تواند تاثیر دومینو مانندی شبیه به وقایع پارسال را ایجاد کند.

  ۲) احتمال فروش ۱ میلیارد دلار بیت‌کوین توسط دولت آمریکا
  ۳) انقباضی شدن احتمالی سیاست پولی فدرال رزرو که باعث ریزش همه دارائی‌هایی ریسکی از جمله سهام و ارز دیجیتال می‌شود.

  ۴) ادامه سخت‌گیری درباره صرافی‌های ارز دیجیتال. روز ۹ مارس، دفتر دادستان نیویورک یک شکایت قانونی علیه «KuCoin» به دلیل عدم ثبت این صرافی در آمریکا به‌عنوان یک کارگزاری اوراق بهادار ثبت کرد. حقیقت این است که «لتیتا جیمز» دادستان کل و «گری گنسلر» رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ، آلت‌کوین‌ها را نوعی اوراق بهادار می‌دانند.

  ۵) در نهایت آخرین ضربه هم ممنوع شدن  مانورهای مالیاتی توسط شرکت‌های ارز دیجیتال و وضع ۳۰% مالیات الکترونیک برای ماینرها از سوی دولت «بایدن» است. مانورهای مالیاتی نوعی تراکنش مالیاتی در شرایطی هستند که یک شرکت، زیان ثبت‌نشده‌ای دارد، در چنین شرایطی آن شرکت ابتدا دارائی‌های ارز دیجیتالش را می‌فروشد و سپس بلافاصله دوباره آنها را می‌خرد و مقدار مالیات قابل‌پرداخت خودش را کاهش می‌دهد. وضع ۳۰% مالیات برق می‌تواند ضربه خردکننده‌ای نه فقط به ماینرهای آمریکایی بلکه به کل صنعت وارد کند.

  خب اخبار بد فراوانی برای این هفته شنیدیم. حالا بیایید کمی عسل به این کاسه لبریز از زهر اضافه کنیم. متخصصان «Credible Crypto» عقیده دارند در شرایط فعلی، حدود ۷۳%  از کل بیت‌کوین‌ها در دستان هولدرهای باتجربه‌ای متمرکز شده است که معمولا در برابر ضربه‌ها و حتی شدیدترین یخ‌بندان‌های ارز دیجیتال هم مقاومت می‌کنند. شرکت «Santiment» به ما یادآوری می‌کند که این جو کلی منفی، در گذشته منجر به برگشت صعودی قابل‌توجه قیمت‌ها شده است.

  «مایکل ون دی پوپ»  مدیرعامل «Eight Global» به اهمیت چند هفته آینده برای بیت کوین اشاره می‌کند. او هشدار می‌دهد «شاید ارزش بازار به ۸۶۰ میلیون دلار افت کند و کل بازار را با خودش پایین بکشد». طبق پیش‌بینی‌های این متخصص شاید بیت کوین تا ۱۹۷۰۰ دلار افت کند. به یاد دارید که او اخیرا گفته بود در بدترین حالت کف قیمت می‌تواند از این هم پایین‌تر برود و در سطح ۱۸۰۰۰ ثبت شود و پس از آن این سکه بالا خواهد رفت و امسال به ۴۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

  «فلیکس زولاف» مؤسس هج‌فوند «Zulauf Consulting» می‌گوید بیت کوین اواخر بهار وارد یک بول‌ران واضح خواهد شد. این متخصص می‌گوید البته نمی‌توان با قطعیت گفت که این دارایی با یک روند صعودی تندوتیز به  ۱۰۰,۰۰۰ می‌رسد. متخصصان « Credible Crypto» علی‌رغم دینامیک‌های خرسی همچنان به چشم‌اندازهای میان‌مدت بیت کوین خوش‌بین هستند. آنها با «فلیکس زولاف» موافق هستند که بیت کوین می‌تواند امسال به سقف تاریخی جدیدی برسد. البته آنها عقیده دارند قبل از این که یک روند گاوی پایدار شروع شود این دارایی با چند مانع روبرو خواهد شد. (ما در بخش قبل پنج مانع را نام بردیم).

  «آرتور هیس» مدیرعامل سابق و مؤسس صرافی ارز دیجیتال «BitMEX» عقیده دارد رالی بیت کوین وقتی شروع می‌شود که اقتصاد جهان با بحران نفت مواجه می‌شود. به عقیده او، افزایش سریع قیمت‌های هیدروکربن‌ها، شرایط را برای رشد دارایی‌های دیجیتال و قبل از هرچیز، بیت کوین، فراهم خواهد کرد.

  منطق اظهارنظر «هیس» به این صورت است: در چارچوب تنش‌های ژئوپلیتیک در جهان، تقاضا برای منابع انرژی افزایش خواهد یافت، چون صادرکنندگان احتمالاً تولید انرژی را کاهش می‌دهند. در چنین وضعیتی، آمریکا که یک قدرت اقتصادی پیش‌گام است باید تولید نفت خودش را افزایش دهد. فدرال رزرو باید سیاست پولی خودش را انبساطی کند تا فعالیت تجاری در بخش انرژی را تحریک کند. به‌محض این که فدرال رزرو، کاهش نرخ بهره را شروع کند، سرمایه‌ها به دارایی‌های ریسکی از جمله ارز دیجیتال برخواهد گشت. ضمنا رئیس سابق «BitMEX» یادآوری می‌کند که عرضه محدود BTC در صعود آن سهم خواهد داشت و دلار در برابر بیت کوین عقب‌نشینی خواهد کرد.

  در اینجا بهتر است به اطلاعات پلتفرم تحلیلی «WooBull» اشاره کنیم که طبق آن نرخ تورم بیت کوین اکنون حداقل سه برابر کمتر از نرخ تورم دلار است. این شرایط به بیت کوین اجازه می‌دهد تا به‌عنوان یک هِج احتمالی در برابر کاهش بهای سرمایه و ابهام اقتصادی عمل کند. آمارها نشان می‌دهند که نرخ تورم بیت کوین از زمان افتتاح آن در سال ۲۰۰۹ دائماً در حال نزول است و در ۴ مارس به ۱.۷۹% رسیده است. هم‌زمان، همین اندیکاتور برای دلار آمریکا در سال ۲۰۲۳ به ۶.۴% رسیده است که ۳٫۵۷ برابر بیشتر از بیت کوین است.

  کاهش تورم بیت کوین به دلیل مدل تورم‌زدای این دارایی است که توسط هاوینگ‌ها پشتیبانی می‌شود و سرعت ماینینگ این سکه را کاهش می‌دهد و پاداش ماینرها را نصف می‌کند. متخصصان عقیده دارند این اندیکاتور به دلیل غیرمتمرکز بودن بیت کوین در سطح پایینی باقی می‌ماند و این باعث جلوگیری از ریسک‌های سیاسی و اقتصادی می‌شود که برای دلار آمریکا ایجاد می‌شوند به‌این‌ترتیب تورم دلار برعکس بیت کوین، در آینده افزایش خواهد یافت. این تورم اصولا به دلیل افزایش بیش از حد عرضه پول، کاهش تقاضا یا کاهش تولید اتفاق می‌افتد.

  در حال حاضر در زمان نوشتن این بررسی (۱۰ مارس، زمان سرور۰۰:۲۳ در NordFX)، جفت‌ارز BTC/USD  در منطقه ۲۰۰۷۰ دلار معامله می‌شود. (گزارش اشتغال آمریکا کمی از قیمت‌ها حمایت کرده است). ارزش کل بازار ارز دیجیتال در این هفته به زیر سطح مهم روانی ۱ تریلیون دلار افت کرده و به ۰٫۹۳۷ تریلیون دلار رسیده است (هفته قبل ۱٫۰۲۴ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ظرف یک هفته از ۵۰ به ۳۴ افت  کرده است و از منطقه خنثی به منطقه ترس رسیده است.

  پیش‌بینی «نیکولاس مرتن» تحلیل‌گر مشهور ارز دیجیتال و میزبان کانال «DataDash YouTube» هم باعث ترس سرمایه‌گذاران می‌شود. او احتمال افت بزرگ جدیدی در قیمت در اتریوم را مطرح می‌کند. متخصص می‌گوید اگر بازارهای خرسی قبلی را در نظر بگیریم شاید ETH بیش از ۹۰% از سقف تاریخی خودش افت کند یعنی به سطح چندصد دلار برسد. «مرتن» می‌گوید «ETH/USD راهی طولانی پیش رو دارد ما فقط ۶۷% از سقف تاریخی آن پایین‌تر هستیم. اگر شرایط فعلی را با بازارهای خرسی قبلی یعنی ۹۲% اصلاح یا ۹۴% اصلاح مقایسه کنیم آنگاه قیمت ETH  شاید تا چند صد دلار افت کند. تفاوت قیمت پیش‌بینی شده زیاد است و از۸۷۰ دلار تا ۵۰۰ دلار را شامل می‌شود.»

  معمولا تلاش می‌کنیم بررسی خودمان را با یک نکته خوش‌بینانه تمام کنیم. اما اگر بعد از یک زمستان طولانی ارز دیجیتال، به‌جای بهار با یک زمستان سخت دیگر مواجه شویم چه؟ بیایید همچنان امیدوار باشیم که تقویم ارز دیجیتال مستقیما با تقویم فصل‌ها رابطه دارد. حالا اولین ماه بهار است پس باید پس از آن یک تابستان آفتابی گرم در ارز دیجیتال داشته باشیم.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید